Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Nosoda vardarbību pret protestētājiem Mjanmā

Dienas ziņas

Sociālie partneri vēlas lielāku teikšanu

Pauž satraukumu par plānoto parka labiekārtošanu

Jēkabpilī plāni iekārtot Krustpils parku aktualizē jautājumu par padomju laiku pieminekli

Jēkabpils pašvaldības iecere labiekārtot Krustpils parku aktualizējusi sabiedrībā sen milzušo jautājumu par padomju okupācijas gados parkā uzstādītā pieminekļa – lielgabala – pārvietošanu un zem tā esošo Sarkanās armijas karavīru pārapbedīšanu.

ĪSUMĀ:

  • Jēkabpils pašvaldība vēlas labiekārtot Krustpils parku.
  • Parkā pēc Otrā pasaules kara uzstādīts lielgabals – piemineklis un apbedīti 3 karavīri.
  • 9. maijā pie šī pieminekļa pulcējas, lai pieminētu karā kritušos.
  • Jēkabpilī jau gadiem diskutē par karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu.
  • Pārapbedīšana gan jāsaskaņo ar Krieviju, jo ir vienošanās par kritušo apbedījumiem.  Diplomātiskās sarunas joprojām notiek, iesaistīta ir arī Brāļu kapu komiteja.
  • Tomēr skaidru atbildi no Maskavas pašvaldība vēl nav saņēmusi.
  • Pašvaldība budžetā atvēlējusi 20 000 līdzfinansējumam parka iekārtošanai.
  • Jēkabpils cer uz fondu palīdzību, jo kopumā vajadzīgi 900 000 eiro.

Piemineklis – lielgabals Jēkabpilī, vēsturiskajā Krustpils parkā, uzstādīts pagājušā gadsimta 40. gados, pieminot Otrā pasaules karā kritušos Sarkanās armijas artilērijas komandierus.

“Rīgas ielā ir apglabāti Otrajā pasaules karā kritušie – trīs personas: vidū ir apglabāts gvardes ģenerālmajors Kuprijanovs, zem pieminekļa labajā pusē – gvardes pulkvedis Šarikalovs, zem pieminekļa kreisajā pusē – pulkvedis Gazajevs,” stāstīja Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājumu glabātāja Iluta Bērziņa.

Ik gadu 9. maijā parkā pulcējas daudzi, lai atzīmētu Uzvaras dienu un novietotu ziedus kritušo piemiņai. Vienlaikus jau kopš Latvijas valsts neatkarības atgūšanas Jēkabpilī tiek diskutēts par kritušo karavīru pārapbedīšanu un lielgabala pārvietošanu.

“Tas ir tīrais okupācijas simbols, tas liecina par mūsu tautas likteni okupācijas laikā. Aizvācās krievu armija 1994. gadā; 1994. gadā tas ir vēlākais laiks, kad vajadzēja aizvākt arī šo lielgabalu,” uzskata Jēkabpils Latviešu biedrības valdes loceklis Gundars Kalve.

Pašvaldībā tiek rosināts karavīrus pārapbedīt un pieminekli pārvietot uz Brāļu kapiem Jēkabpilī, bet vietvarā uzsver, ka tas nav vienkāršs process. To regulē vienošanās starp Latviju un Krieviju, un bez attiecīgas atļaujas saņemšanas neko nedrīkst darīt.

Diplomātiskās sarunas joprojām notiek, iesaistīta ir arī Brāļu kapu komiteja.

“Mums ir sarakste ar Brāļu kapu komiteju, kur ir atrakstījusi, ka ir informējusi Krievijas pusi par nodomu veikt pārapbedījumus. Krievijas puse nav atbildējusi uz šo aicinājumu, un Brāļu kapu komitejas ieskatā tas nozīmē, ka mēs varētu veikt priekšdarbus. Mēs esam aptuveni iezīmējuši skici, kā tas varētu izskatīties, no kuras vietas pārvietojam, uz kuru vietu pārvietojam. Šo informāciju mēs nosūtīsim tālāk Brāļu kapu komitejai, lai tad viņi turpina šo diplomātisko sarunu,” informēja Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis.

Lai gan jautājums līdz galam vēl nav atrisināts, pašvaldība šī gada budžetā jau paredzējusi 20 000 eiro parka labiekārtošanai. Par to satraukumu pauž Jēkabpils Latviešu biedrība.

“Pašvaldība ir gatava ieguldīt nodokļu maksātāju naudu – to cilvēku, kuri cīnās pret šī simbola atrašanos pretī Krustpils Kultūras namam. Tā ir vienkārši prātam neaptverama nejēdzība,” sacīja Gundars Kalve.

Pašvaldībā gan uzsver, lai arī projekts paredz pārbūvēt visu parka teritoriju, pārveidojot to par mūsdienīgu atpūtas zonu, kamēr nav saņemta atļauja veikt pārapbedīšanu, pašu apbedījumu vietu pagaidām pārbūvēt nevar.

Turklāt budžetā paredzētie 20 000 eiro ir tikai līdzfinansējums, kas paredzēts gadījumam, ja izdosies piesaistīt kādu fondu atbalstu parka pārbūvei. Kopumā paredzēts labiekārtot divu hektāru plašu teritoriju, un tam esot vajadzīgi aptuveni 900 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt