Latvijas aptiekās atzīst – ir atsevišķu antibiotiku un medikamentu saaukstēšanās un gripas ārstēšanai trūkums. Pacienti Rēzeknē apgalvo, ka atrast un iegādāties medikamentus, ko viņiem izrakstījis ārsts, nereti ir īsts pārbaudījums.
"Man mazbērni nesen slimoja un tagad vēl slimo, arī mēs ilgi braukājām, meklējām medikamentus. Mums pat ārsts pateica – brauciet uz mazām aptiekām, jo lielajās vienkārši nav! Nu, tā arī meklēju," sacīja rēzekniete Marija.
"Izraksta daktere tādu, bet aptiekās dod pavisam citādas zāles. Saka, vot, vajag šitās ņemt. Nu, es neņemu! Priekš kam! Nu, neko, es eju atkal pie ģimenes ārsta," pauda Elizabete.
Arvien biežāk ģimenes ārstiem nākas meklēt piemērotāko risinājumu un ierastos vai pacientiem iepriekš izrakstītos medikamentus aizvietot ar citiem. Situācija esot nopietna, jo īpaši tāpēc, ka šobrīd ir augsta saslimstība ar akūtām augšējo elpceļu slimībām.
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente un Saeimas deputāte Līga Kozlovska (Zaļo un Zemnieku savienība) skaidroja, ka medikamentu pieejamība ir netipiska un drausmīga slimošanas sezonas laikā.
"Piemēram, jau apstiprināta gripa mums jāārstē pirmajās stundās, pirmajās trīs diennaktīs – pēc rekomendācijām. Tas ir tas periods, kad šīs zāles īstenībā iedarbojas. Bet, ja mums jāgaida tās gandrīz nedēļu vai vispār to nav, tas nozīmē – jāārstē ar simptomātiskajiem līdzekļiem. Un, kā Dieviņš lems, tā būs," sacīja Kozlovska.
Veselības ministrijā un Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijā gan norāda, ka ažiotāžai par medikamentu trūkumu neesot pamata. Ar zāļu piegādes pārtraukumiem nākas saskarties jau vairākus gadus, turklāt Latvija nav vienīgā valsts, kur šāda problēma pastāv. To esot veicinājušas gan ražošanas izmaksas, gan Covid-19 pandēmija, gan karadarbība Ukrainā.
"Mēs nevaram runāt par tādām konkrētām vienām zālēm, kuras trūkst visu laiku, mēs vairāk runājam par tādiem kā pārrāvumiem, tad atkal piegādēm, tad atkal pārrāvumiem," skaidroja Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.
Ierobežotās iespējas saņemt nepieciešamos medikamentus rada arī iedzīvotāju jūtamu negatīvu attieksmi. Jučkoviča aicina izturēties ar sapratni un atpakaļ pie ģimenes ārsta doties vien tad, ja izrakstītās zāles nav iespējams aizvietot vai aptiekā nav pieejamas. Tieši šādu situāciju dēļ un arī tāpēc, ka šobrīd slimo ļoti daudzi, ģimenes ārstu prakses ir pārslogotas.
"Tā ir visas Eiropas problēma. Un droši vien jau visas pasaules problēma, ja jau ir problēmas ar izejvielu ražošanu. Ir apsvērta doma ievest no trešajām valstīm. Lai iedzīvotāji nesatraucas, mēs sekosim līdzi sertifikātiem un labai ražošanas praksei, lai šo pieejamību nodrošinātu," solīja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.
Ģimenes ārsti cer, ka Veselības ministrija un Saeima pievērsīs lielāku uzmanību zāļu trūkumam Latvijā, virzot to kā vienu no galvenajiem skatāmajiem jautājumiem jau nākamotrdien.