Džemmas Skulmes ģimenei jāpārdod dzimtas relikvijas, lai samaksātu nodokli par savu Mežaparka māju

Mākslinieces Džemmas Skulmes Mežaparka māja vienlaikus ir arī viņas darbnīca un darbu krātuve, to sāka būvēt vairāk nekā pirms 50 gadiem, bet pēdējos gados nekustamā īpašuma nodoklis auga tik strauji, šobrīd sasniedzot jau gandrīz 3500 eiro gadā, ka nodokļa samaksāšanai nācās pārdot dažas ģimenes relikvijas.

Savu māju māksliniece sauc par savu garīgo telpu. Te rodas idejas, iedvesma mākslai. Būtiska loma ir arī piemājas dārzam. Šo māju kopā ar vecākiem viņa sāka būvēt 1958.gadā. Tolaik Mežaparks bija strādnieku rajons ar daudz lielāku iedzīvotāju blīvumu nekā pašlaik. Pēdējo divdesmit gadu laikā situācija ir mainījusies. Pieaugot kaimiņu ēku darījumu vērtībai, būtiski pieauguši arī nodokļi tiem, kas te dzīvo gadu desmitiem un īpašumu negrasās pārdot.

Vienam kvadrātmetram zemes vienā vietā Mežaparkā tirgus vērtība ir 70 līdz 100 eiro, bet vienas apkaimes ietvaros vērtība var ievērojami atšķirties, un pāri ielai zeme ir krietni vērtīgāka – tur viena kvadrātmetrs maksā līdz 180 eiro.

Daudzās apkaimēs kadastrālā vērtība, no kuras tiek aprēķināts nodoklis jau šobrīd ir tuvu tirgus vērtībai, un tas ietekmē nekustamā īpašuma nodokļa apmēru.

“Tikai nodoklis ir 3490 eiro, mēnesī iznāk 291 eiro. Mēs esam seši. Trīs no tiem ir pensionāri, divi no tiem ar ļoti niecīgām pensijām. Pārējie ir augoši vēl, kas mācās,” stāsta Skulme.

“Mēs esam bijuši spiesti šķirties no dažādām ģimenes relikvijām, lai varētu samaksāt gan zemes nodokli, gan  par māju. Ir bijis porcelāns, ko vecaistēvs bija iegādājies, ko vecamtēvam bija dāvinājuši,” stāsta mākslinieces dēls Juris Dimiters.

Nemitīgi augot nekustamā īpašuma nodoklim, Džemmas Skulmes ģimenei neatliek līdzekļu nu jau nepieciešamajai ēkas rekonstrukcijai un siltināšanai.

Salīdzinot nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu paziņojumus par pēdējiem trīs gadiem, redzams, ka maksājums būtiski pieaudzis. 2015. gadā tas bija 2240 eiro, gadu vēlāk jau 3009 eiro, bet vēl gadu vēlāk gandrīz trīs ar pusi tūkstoši.

Tieslietu ministrijā norāda, ka pērn kadastrālo vērtību bāze netika mainīta. Pie šāda milzīga nodokļa kāpuma vainojama Rīgas dome.

“Mums jārēķinās, ka no viena procenta likmes uzcēla uz 1,5%. Tātad pat, ja tā zemes vērtība bija tāda 2015. un 2016. gadā, ja maina likmi no 1% uz 1,5%, protams, ka gala rēķins ir ievērojams, un ja pašvaldība saistošajos noteikumos nav noteikusi nekādas atlaides, kas personai pienākas, protams, ka tas par 50% paceļ to gala maksājumu,” atzīst Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Atšķirībā no Jūrmalas, kur senākajiem iedzīvotājiem tiek piemērota 70% atlaide, Rīgā iedzīvotāji, kuriem iepriekšējos gados būtiski augusi kadastrālā vērtība, ar nodokļa palīdzību tiek izspiesti no apkaimes. Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē saka – līdz šim nav bijis lēmuma dot atlaides senākajiem iedzīvotājiem.

“Cilvēki dzīvo arī vairākus desmitus gadus arī daudzdzīvokļu mājās vēsturiskajā centrā. Tad visiem tas jāpiemēro [atlaides], un līdz ar to tā ir ļoti liela ietekme uz budžetu. Katrā ziņā domes deputāti par to var lemt,” saka Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.

Tieslietu ministrijā norāda uz pašvaldību tiesībām piemērot atvieglojumus dažādām iedzīvotāju grupām. Veidot 119 nekustamā īpašuma nodokļu politikas līdz šim ir bijis politisks lēmums.

Nodoklim jābūt samaksājamam, tam piekrīt arī Tieslietu ministrijā. Taču, kā to panākt, risinājuma joprojām nav.

“Kādam būt tam nodoklim, diskusijas vēl turpinās. Diskutējot ar ministru, esam izvērtējuši, ka vispareizākā rīcība būtu kadastrālo vērtību bāzi nemainīt līdz 2019. gadam,” norāda Laila Medina.

Šis miera periods līdz 2019. gada beigām dotu laiku izrunāt visus jautājumus, tostarp par vienīgā mājokļa politiku un izlabot visus trūkumus, kas norādīti par kadastrālo vērtību aprēķinu metodiku. Tas gan nenozīmētu, ka nākamgad nepieaugtu nekustamā īpašuma nodoklis. Nodokļa pieaugums, visticamāk, skars tos, kas dzīvo pēc 2000. gada uzceltās mājās.

Gleznotāja Džemma Skulme, kritizējot nemitīgo nodokļa celšanu, norāda, ka sabiedrības garīgajai attīstībai vajadzīga laba vide, par kuru nevajag nemitīgi satraukties, “ar labu prātu, nevis īgņojoties nemitīgi un satraucoties un vienā stresā dzīvojot, kā tālāk būs”.

Bet ar jautājumu “kāds būs nekustamā īpašuma nodokļa maksājums nākamajam gadam” Rīgas pašvaldības ieņēmumu pārvaldē iedzīvotāji vēršas vismaz reizi dienā. Iedzīvotājiem nav skaidrības par nekustamā īpašuma nodokļa politiku. Vieniem tas nemainās, citiem dažu gadu laikā pieaudzis vairākas reizes. Atbildīgās iestādes nesola  tuvākajos gados stabilu likmi, ar ko rēķināties.  

59 komentāri
xx
> "Rīgā iedzīvotāji, kuriem iepriekšējos gados būtiski augusi kadastrālā vērtība, ar nodokļa palīdzību tiek izspiesti no apkaimes" Nekas, vietā sabrauks krievu oļigarhi, bandjugas un putina elites lojālisti. Dzīs Rīgas domei zeltu tačkām. Šie varēs stūķēt storu ikrus aiz abiem vaigiem un ar krievu šnabi aizliet. Leiputrija. :D
lipsts
Dažs te izteicās apmēram tā "Ja jau grib dzīvot ekskluzīvā rajonā, tad lai maksā vai arī lai pārdod īpašumu un pārceļas citur." Tikai jautājums, kas šādus vēsturiskos dzīvojamos rajonus ir padarījis tik iekārojamus? Ne jau bagāti nekustamā īpašuma attīstītāji, bet gan paši šo apkaimju vēsturiskie iedzīvotāji, ieguldot savu darbu un līdzekļus un izveidojot patīkamu vidi sev, saviem pēctečiem, kā arī apkārtējiem cilvēkiem. Tieši šīs izveidojušās pievilcīgās vides dēļ arī citi tur vēlas iegādāties īpašumus sev. Nu, labi, cilvēki pārdos savus mantotos īpašumus, pārcelsies uz ne tik prestižām vietām, bet kas tālāk? Līdz ko arī šajās mazāk pievilcīgās vietās pietiekami daudz cilvēku būs ieguldījuši gana daudz darba un līdzekļu patīkamākai dzīves telpas radīšanai savai ģimenei, tā automātiski palielināsies arī kopīgā apkaimes pievilcība, prestižs un līdz ar to arī īpašumu cenas. Un atkal pie mantiniekiem nāks nodokļu iekasētājs, sakot "Gribi dzīvot prestižā vietā, maksā vai arī pārdod īpašum
Veiksmes stasts
Kas nevar samaksāt lai lasa Veiksmes stastu.
Kŗemilek
Šie ūdeņi patiesībā ir daudz dziļāki. Latvijā ir ļoti daudz mazturīgu un samērā mazturīgu ģimeņu, kuras kopš padomju laikiem dzīvo labos rajonos. Un nekustāmā īpašuma bonzām jau sen siekalas tek, skatoties uz šīem "neapgūtajiem" īpašumiem. Patreizējā NĪN politika pamazām, bet neatlaidīgi tiek virzīta tā, lai šīs ģimenes izmestu no dzimtajiem īpašumiem, kuri tad nonāktu tirgū. Liela nauda tur apakšā, un Skulmes likstas ir tikai šī aisberga virsūdens daļa.
Ina
Tas ir drausmīgi,mēs maksājam pār īpašumu,kuru kādreiz iegādājāmies ,uzcēlām mājas,kopjam,apsaimniēkojām,un pār to visu Kātru gadu māksājām valdībai nodēvu,Sānāk kā īpašums pa lielām mums nepiedēr....mums mūsu īpašumu izīrē...Ja samaksa dzīvo,ja nesānāk kādreiz atsavinās pār pārādiem.MURGS. Ar ko šī ,mūsu valdības rīcība ,atšķiras no tiem ,kuri 1917 gada atņēmā īpašumus ... no cilvēkiem kuriem piedērēja dārbnīcas,veikali,saimniecības,dāžas sīkas un līelākas bodes.?(Varbūt man nesānāk pareizi noformulēt...) Нравится · Ответить · 2 · 19 ч
lojala
Ak tu vai.kas par skauģu pūli.Jums kapeiciņas no kabatas izņēma stāsts?
karline
Nu mes arii tagad esam spiesti savilkt jostas jo pacelas krietni NĪN. Bet mes jau neesam nekādas prominentas personības par kurām būtu vērts rakstīt laikrakstos, mums neviens atlaides nodod. Kaut gan esam 5 cilvēku ģimene, kas godīgi nomaksā visus nodokļus. Bet te kāda dāma jūtas, ka ir baigā cietēja - daudzas gimenes savas vērtslietas izpārdeva jau tālajos 90tajos un pēcāk krīzes laikā. Prieks ka kundzei tie grūtie laiki ir gājuši secen un pienākuši tikai pašlaik. Citi tos izjutuši katru reizi un balansējuši iz izdzīvošanas robežas. Te kaut kad rakstīja par parastu skolotāju, kura mantoja lētu zemi un uzbūvēja uz kredīta tipveida mājiņu un pēkšņi viņas lētā zeme kļuva par ekskluzīvā rajona daļu un nodoklis pieleca astronomiski. Tad gan kaut kā viņu neviens nežēloja.
Janis
Nekustama ipasuma nodoklis ir godigakais un visvieglak administrejamais nodoklis. Darba un kapitala nodokli ir viegli apejami. Tas, ka kada vecvecaki ir bijusi turigi un spejusi maju uzbuvet un uzturet nenozime, ka mantiniekiem valstij tagad kaut kas jaatlaiz utt. Laiki mainas un ir jadoma ko darit. Pardot, iziiret utt. Man vienkarshi parsteidz sie bedu sizeti ar apskauzamu regularitati..ak vai ak vai. Es te nemaz nerunasu ko godajamie makslinieki maksaa nodoklus par saviem darbiem..es maksaju visus nodoklus un ari nekustama vai kaa man zel skirties no tas naudas. Celiet nekustama ipasuma nodoklus, bet maziniet darba speka. Un parstsjiet tirazet sos gaudojosos sizetus. Nevari pavilkt...tirgo nost un pielagojies situacijai. Velreiz teiksu: so nodokli apiet nevar un viegli administret un tas kas var atlauties nopirkt vai mantot, tas ari var samaksat. Skaidrs, ka jauzlabo kadastra vertesana utt. bet kopuma atbalstams.
juris
Loģiski. Vai tad kādreizējā VDK aģente cerēja lepni dzīvot Mežaparkā par brīvu?
Tante
Pie 4. teikuma viss ticamības moments zuda - kad gan Mežaparks ir bijis darba ļaužu rajons,kurā tā vienkārši jebkurš varēja celt māju?
Mežaparka iedzīvotāja
Bija strādnieku rajons tajā izpratnē, ka buržujiem atņemtajā privātmājās izveidoja komunālās mītnes. Manā mājā dzīvoja katrā istabā pa ģimenei, kopā - 5, plus vēl viens cilv. zem trepēm. Viena tualete, viena vannasistaba uz visiem. Virtuve kopēja, bet katram čaiņiks un elektroplītiņa savā istabā. Akmeņogļu un izdedžu čupas pagalmā. Smirde pamatīga. Ko vēl vairāk īstam proletāriešu rajonam?
anna
nu, jā.... bet no kaut kā taču mūsu gudrās galvas dāsni jāalgo....
Margarēta
Es, piemēram, esmu kategoriski pret kaut kādas īpašas kastas izveidi, kuriem būs zemāki nekustamā īpašuma nodokļi tik tāpēc vien, ka viņi īpašumu ir mantojuši, nevis paši pirkuši, jo, pavej, viņi tak tur dzimuši... Tad sanāk, ka cilvēkam, kas pārcēlies no citurienes, nopircis pats īpašumu, būs jāmaksā lielāks nodoklis tikai tāpēc vien, ka nenāk no bagātas un iztapīgas ģimenes, kas pamanījās padomju laikos, kad nekādu īpašumu vispār nebija, uzcelt sev mājas prestižās vietās??? Nē! Visiem ir jābūt vienlīdzīgiem likuma priekšā. Vai mākslinieks vai sētnieks, nevari samaksāt, ej un dzīvo tur, kur vari atļauties. Piegriezusies drusku tā padomjlaiku priviliģētā inteliģence un viņu atvases, kas nav sapratušas, ka padaomju laiki, kuros viņi bija izredzētie, sen kā beigušies.
piekrītu Margarētai
šeit runa nav par to, ka skauž, jo es nevaru atļauties ne māju M-Parkā, ne Skulmes gleznas. Man to nevajag, es atļaujos ko citu, kas ir vērtība manās acīs. Te runa ir par to, kā 50 padumjie gadi neatgriezeniski sabojā domāšanu, - iepotē apziņu, ka priviliģētai kastai pienākas bezmaksas vai palētināti pakalpojumi uz pārējās, darba tautas rēķina, - vai tie būtu LTk dalībnieku pasūtījumu galdi, vai dzīvokļi, vai auto, vai zemes gabali, mājas, ceļojumi. Cilvēki svēti tic, ka viņiem nav jātērē tik, cik nopelna, cik var atļauties, bet pietiek pažēloties un problēmu nokārtos valsts, - mazas pensijas vietā iedos lielu, samazinās neptīkamos izdevumus par NĪ. Pensijas lielums ir atkarīgs no sociālajām iemaksām, - nemaksāji, saņem maz. Māksliniece varēja maksāt VSAOI, bet to nedarīja, jo tāpat bija labi. Tagad tēriņi pieaug, kļūst sevis žēl, atkal gribas izņēmuma stāvokli.
Margarēta
Tā NAV skaudība, tas ir nosodījums. Nevajag jaukt šīs 2 lietas, ko sava kapu skandāla dēļ sajauca mūsu izcilā ex-prezidente. Es nosodu latviešu dzimtļaužu mentalitātē iesakņojušos uzskatu, ka vieniem pienākas, jo viņi taču ir VVF/Skume/xxx/wtf, kamēr citiem jāmaksā. Ja tu dzīvo dārgā rajonā, rēķinies, ka nodokļi nebūs mazi. Pilsētas mainās un attīstās. Kas kādreiz bija prestiži rajoni, var pārvērsties graustu rajonos, un otrādi. Skulmes kundzes teiktais par to, ka Mežaparks bija strādnieku rajons gan drīzāk liecina par to, ka lēdija ir ļooooooti atrauta no objektīvās realitātes un vienmēr bijusi atrauta un dzīvojusi kaut kādā privilēģiju mākonī.
Margarētai
Ar tavu muti runā elementāra skaudība.
lapsene
He - he! Nu un? Pati ieveda šos laikus apritē.
Spartaks
Piemērs no senās Romas. Pirmsākumos tā bija bagāta tirgotāju un amatnieku valsts, tad visus un visu aplika ar nodokļiem un plaukstošā valsts pamazām pārvērtās par nabagu un sīkbūdnieku impēriju, kur agrākie valts labklājības balsti amatnieki un tirgotaji bija pārvērsti par parādu vergiem vai izlikti no savām mājām un padarīti par klaidoņiem . Bet valdoņi peldējās zeltā un izvirtībās, līdz nāca Vandāļi un paņēma Romu ar kailām rokām , to , kas bija no tās palicis pāri.
Plīnijs Vecākais
Nepareizi. Roma pirmssākumos bija neliels ciemats, kas vēlāk izauga par varenu impēriju, pateicoties varas centaralizācijai, armijai un nodokļiem, ar kuru uzturēja to pašu armiju.
rupucis64
Likuma priekshaa visi ir vienaadi, un taapeec nav ko zheelot (-ties). Kaada valsts, taadi......:)
gača
No Latvijas jābrauc prom visiem,jo nodokļi paredz,ka te nedrīkst uzturēties. Ja pēc nodokļu nomaksas jums paliek pāri dzīvošanai,tātad var pacelt nodokļus vēl. Letiņi brauciet prom,lai var šo zemīti pārdot bez cilvēkiem. Tāda lūk ir šī ironija. Skumīgi paliek,drīz te paliks tiksi pensionāri,kuriem pat tuvinieki nedrīkstēs palīdzēt,lai nesanāktu,ka nav kaut kādi nodokļi nomaksāti. citādi vēl pensionārus drīz sēdinās cietumā.
Pievienot komentāru
Jaunākie

Populārākie
Interesanti