Panorāma

Ogres pašvaldības un muzeja attiecības vētīs arī ministrijā

Panorāma

Panorāma

Krievijas pilsoņi gatavojas valodas eksāmenam

Daugavpiliešus ar Krievijas pasi apgūt latviešu valodu motivē prasība par eksāmenu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

Krievijas pilsoņi, kuriem jāpagarina uzturēšanās atļauja Latvijā, reģistrēties tam nepieciešamajam valsts valodas eksāmenam aizvadītajās trīs dienās varēja ne vien attālināti vai Valsts valodas centrā Rīgā, bet arī Daugavpilī. Vidēji dienā to steidza izmantot līdz 100 cilvēku. Viņu vidū ir cilvēki, kas latviešu valodas kursus apmeklējuši jau vairākas reizes un plāno vēl, jo apgūt to vēl aizvien nav izdevies.  

Motivācija apgūt latviešu valodu Daugavpilī un tās apkārtnē ir augusi. To manot, Aleksejs Mackevičs, kurš ikdienā vada Biķernieku pamatskolu, vietnē "Facebook" publicēja ierakstu, paužot gatavību brīvprātīgi palīdzēt apgūt latviešu valodu.

To viņš tagad arī dara, divas reizes nedēļā rīkojot videozvanus, bet interese bija tik liela, ka tagad viņš šo ierakstu jau ir izdzēsis.

"Par kursiem to nenosaukšu, jo būs par "skaļu". Vienkārši nelielas tikšanās, kur mēs varam vismaz latviski parunāt. Jo problēmu es redzu nevis izglītības jomā, bet tomēr psiholoģiski," skaidroja Biķernieku pamatskolas direktors Aleksejs Mackevičs.

Viņš nav latviešu valodas skolotājs, tikšanās reizēs viņš tikai mudina uz sarunu. Kā pats apgalvo – dažiem pat tikai pateikt "labdien!" ir sasniegums.

Interesi izrādījuši ne tikai Krievijas pilsoņi, bet arī cilvēki, kam valoda jāpārvalda, lai spētu pildīt savus darba pienākumus. Motivācija esot pietiekama, taču – vai ar to pietiks, lai nokārtotu eksāmenu?

Valsts izglītības satura centra pārstāve Liene Bērziņa sprieda, ka "A2 līmenis ir tas līmenis, kurā tiek pārbaudītas zināšanu pamatprasmes. Mēs runājam par sarunām sadzīviskās situācijās, par lietām, ko ir nepieciešams nokārtot darba sakarā, par dokumentu aizpildīšanu un izpratni. Par to, ka, ja cilvēks uzdod jautājumu, viņš saprot, ko viņš mums jautā un kā mēs varam viņam atbildēt."

Eksāmenā gan ne vien jārunā, bet arī jāraksta, jāklausās, jālasa. Visās kategorijās jāsaņem vērtējums, kas nav zemāks par 60%.

Daugavpilī otrdien sastaptie pārsvarā gan nevēlējās piekrist sarunai un tie, kas piekrita, sarunāties latviešu valodā īsti nevar:

"Gājāt varbūt eksāmenam pieteikties?

Var pa latvi.. krieviski? A kategoriju likušu. Ļoti sarežģīti.

Kā gatavosieties?

Gatavojamies, gatavojamies kārtot. Centīsimies."


"Kaut kā gatavosieties eksāmenam? Vēl jau mēnesis atlicis.

Nē, divi, trīs mēneši ir. Man.

Vai kaut kā mēģināsiet uzlabot zināšanas, vai ir pārliecība, ka nokārtosiet?

Nezinu. Trīs kursos biji.

Trīs mēnešus gājāt vai trīs reizes?

Nē, trīs mēnesis viens reizis. Trīs mēnesis otrā reize. Tagad man ir trešā reize."

Daugavpilī ir vairāki uzņēmumi, kas piedāvā apgūt valodu kursos, tie gan ir maksas. Vairākus gadus iepriekš to gan varēja darīt arī bez maksas Daugavpils Universitātē un Daugavpils pašvaldības organizētajos kursos.

 

 KONTEKSTS:

Imigrācijas likuma grozījumu dēļ tiem cilvēkiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, bet pieņēmuši Krievijas pilsonību, prasība pēc valsts valodas zināšanām sarunvalodas līmenī ir obligāta.

Jānodrošina procedūra arī tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem valodas prasmes apliecība nepieciešama pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai. Tā kā tik liels eksāmena kārtotāju skaits viena gada laikā vēl nav bijis, izveidots īpašs grafiks, lai visi, uz ko prasība attiecas, varētu paspēt eksāmenu nokārtot.

Pieteikties valsts valodas prasmes pārbaudei Krievijas pilsoņi var kopš 1. februāra, un pirmajās februāra dienās reģistrējušies vairāk nekā 400 cilvēku no nepilniem 18 000.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti