CSDD: Kampaņas palīdz atturēt no braukšanas reibumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vistraģiskākos Jāņus piedzīvojām 2000.gadā. Toreiz triju dienu laikā dzīvību uz ceļiem zaudēja 26 cilvēki. Galvenais iemesls – sēšanās pie stūres reibumā. Lai asiņainie Jāņi neatkārtotos, policija un citi dienesti sāka dažādas kampaņas, mudinot cilvēkus dzērumā automašīnu nevadīt. Rīkotāji saka –rezultāti ir. Arī šogad Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) ar kampaņu "Ballējam, izguļam" aicina atcerēties par drošību.

CSDD: Kampaņas palīdz atturēt no braukšanas reibumā
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Kampaņas pret braukšanu dzērumā CSDD rīko kopš 2001.gada. Direkcijas pārstāve Ieva Bērziņa pastāstīja, ilgtermiņā uzrunājot cilvēkus un atgādinot, ka alkohols un auto stūre nav savienojami, ir arī rezultāti.

"Brīdī, kad mēs uzsākām kampaņu, gada laikā bojā gāja 111 cilvēki, kur par iemeslu šīm nelaimēm bija dzērājšoferu izraisītās avārijas.

Pagājušajā gadā šādi nelaimes gadījumi bija 11, un katru gadu no gada statistika uzlabojas par vidēji 5 līdz 10%," stāstīja Bērziņa.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Policijas dati rāda, ka visbiežāk reidos reibumā pie stūres tiek pieķerti vīrieši vecumā no 35 un vairāk gadiem. Tāpēc šogad CSDD jaunajā kampaņā orientējas tieši uz šo cilvēku kategoriju.

Kampaņai izvēlēta tautā populāra dziesma. "Šogad mēs esam izvēlējušies par pamatu zināmu, tautā populāru hitu. To esam pārveidojuši par šūpuļdziesmu un ceram, ka šī šūpuļdziesma jau šobrīd ir aizgājusi sabiedrībā un ka tā cilvēkiem lieti noderēs brīdī, ja kāds iereibis līgotājs centīsies sēsties pie stūres reibumā. Tad sabiedrība viņiem nodungos šo dziesmu, lai atgādinātu, ka reibums un stūre tiešām nav savienojamas lietas," skaidroja Bērziņa.

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis cer, ka tā traģiskais 2000. gads ir vēsture, kura neatkārtosies. Lai gan dzērājšoferus joprojām pieķer, traģēdiju skaits mazinās.

Arī šogad policija svētku dienās strādās pastiprinātā režīmā. Krapsis aicina neizaicināt likteni un pirms braukšanas izgulēties:

"Pašsajūtas jāņem vērā, un labāk izgulēties riktīgi. Ja nav tās iespējas, meklēt vadītāju, kurš ir skaidrā, izmanto sabiedrisko transportu," sacīja Krapsis.

Katrs organisms ļoti individuāli reaģē un pārstrādā alkoholu. Ja viens cilvēks aizliegto promiļu daudzumu sasniedz pēc vienas alus pudeles izdzeršanas, tad cits – pēc šņabja glāzes.

Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta direktore Liene Cipule norādīja, ka svarīgi dzert ūdeni un ēst, lietojot alkoholu.

"Ļoti svarīgi ir alkoholu lietojot, arī lietot citu šķidrumu, dzert ūdeni un noteikti ēst. Tas arī samazin alkohola iedarbību un palīdz viņam pārstrādāties vieglāk. Bet tās stundas, cik kurš organisms izdala alkohola vienības, to grūti pateikt," uzsvēra Cipule.

Vienotas formulas, pēc kuras izrēķināt reibuma pakāpi, nav. Vispareizāk ir izgulēties. Vai izmantot speciālos alkometrus.

Vaicāta, vai ir kādas metodes, kuras palīdz ātrāk atžirgt, piemēram, iešana pirtī vai dušā, Cipule norādīja, ka tas atspirgšanai palīdz, bet nenozīmē, ka asinīs vairs nav alkohola.

"Tas, ka tu jūties tajā brīdī, nu, teiksim, labāk un alkohols, tiešām labāk izdalās, ejot pirtī, izsvīstot, lietojot šķidrumu, bet šis stāvoklis, kad tu ieej pirtī, teiksim tā, iereibis un iznāca atžirdzis, nenozīmē, ka asinīs nav alkohola. Tā ir tikai tā reakcija, kas ir samazinājusies uz centrālo nervu sistēmu," uzsvēra Cipule.

Dienesti aicina nepārspīlēt ar grādīgo dzērienu lietošanu un svinēt svētkus droši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti