Cilvēks ziņu virsrakstos. Ārste Reicle: Kovida ierobežojumu sekas – novēlotas vēža diagnozes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Skaudrākie secinājumi par Covid-19 pandēmijas sekām ir novēloti diagnosticētas onkoloģiskas saslimšanas un mirstoši cilvēki praksē, pasliktinājies arī veselības stāvoklis hroniski slimiem pacientiem. Šobrīd ir īpaši nepatīkams periods, atzīst ģimenes ārste no Liepājas Linda Reicle. Tajā pašā laikā viņai ir jādara ikdienas darbs, aprūpējot gandrīz 3000 pacientu un jāsaglabā darbaspējas.

Linda Reicle Liepājā sāka strādāt pirms diviem gadiem, tieši brīdī, kad Latvijā sākas pandēmijas sāga. Tagad, atskatoties uz šo laiku, ārste pati brīnās, kā izdevies pārņemt citu ārstu prakses un vēl izturēt pandēmijas slogu. 

Ģimenes ārste Linda Reicle savā prakses "burbulī" cenšas noturēt veselības aprūpes standartus
00:00 / 06:02
Lejuplādēt

Reicles praksē ir trīs palīgi, no nākamā gada viņa trešo cilvēku algos pati, pretējā gadījumā stādāt ar gandrīz 3000 pacientiem esot neiespējami.

"Es tagad meklēju sev jaunu ārsta palīgu. Sapratu, ka – būs vai nebūs tam finansējums, man vienalga vajadzēs palīgu," uzsvēra Reicle. "Kopā ar dakteri Graviņu šobrīd mums ir pirmā darba diena ārsta palīgam Laurai Doniņai, kura ir no ''ātrās palīdzības''. Es ceru, ka viņai otrais darbs būs pie manis. Ceru, ka viņa nenobīsies no darba apjoma un pienākumiem, kas šeit ir." 

Liepājas ģimenes ārstes Lindas Reicles praksē
Liepājas ģimenes ārstes Lindas Reicles praksē

Reicle bija viena no ģimenes ārstēm, kurai nācās pārņemt mūžībā aizgājuša ģimenes ārsta praksi, tam paralēli – Covid-19 pārslodzes fons. Jaunā ārste, kas strādājusi Somijā, neslēpa savu viedokli par ačgārnībām veselības aprūpes sistēmā un par to runā arī šobrīd.

"Pagājušā gada nogalē diemžēl aizgāja ģimenes ārsts Liepājā, un tā visa prakse palika bez daktera. Es ar savu mīksto sirdi pateicu, ka es ņemšu tos pacientus pie sevis," pastāstīja Reicle. "Sanāk interesanta situācija, ka ir divas prakses, divi dakteri un četras māsiņas, bet pēkšņi ir viens dakteris ar divām māsiņām, finansējuma trešajai medicīnas māsai nav, apjoms ir nenormāls. Paldies, Dievam, ka varas vīri nāca pie prāta un piešķīra mums uz kovida laiku [finansējumu] trešajam darbiniekam. Tad atkal bija lielais jautājums, kas būs un kas ne. Tad atkal dabūjām, līdz mēneša beigām mums ir trešais darbinieks. Esmu rakstījusi Nacionālajam veselības dienestam, bet viņi nezināja atbildēt, vai trešais darbinieks būs turpmāk."

Tikmēr par vakcinēšanos lielākā daļa pacientu pašlaik gan neko negribot dzirdēt,

pastāstīja ģimenes ārste.

"Vakcinācija notiek diezgan gausi, bet katru dienu kaut ko darām," teica Reicle. "Atveda dažas gripas vakcīnas, pret kovidu daži nāk vakcinēties, cenšamies difterijas revakcināciju aktualizēt, jo tas ir kaut kā piemirsies uz pārējā fona. Mums ir 600 bērni, līdz ar to obligātā vakcinācija pēc kalendāra. Tauta ir nogurusi no visām tām vakcinēšanās tēmām. Citam acis jau pārgrieztas un – lieciet mieru, es neko vairs negribu dzirdēt."

Jautājums par kovida laika ietekmi uz cilvēku veselību ģimenes ārstei izraisa smagas emocijas.

"Ļoti traki, man pilnīgi sametās zosāda par šo jautājumu. Man ir ārkārtīgi slikta pieredze, tieši šobrīd ir smags punkts, jo mūsu praksē ir slimi ar novēli diagnosticētu vēzi," atzina ārste. "Sirds sāp par to, ka mēs skatāmies kartītē, viņiem ir zvanīts, viņi ir bijuši pret. Iet nekur negrib, negrib iet pie ārstiem, vakcinēties negrib... Kad neko vairs nevar un knapi iet uz priekšu, tad ir atnākuši. Novembris ir ļoti smags mēnesis, mums ir aizgājuši vairāki pacienti, konsīlijs ir nolēmis, ka nepieciešama paliatīvā aprūpe un bez labām prognozēm." 

Liepājas ģimenes ārstes Lindas Reicles praksē
Liepājas ģimenes ārstes Lindas Reicles praksē

Skaudro stāstu virknējums ar to nebeidzas – kādu brīdi trūcis arī medikamentu, piemēram, antibiotiku, stāstīja ārste.

Tajā pašā laikā no pandēmijas ierobežojumiem ir arī kāds ieguvums – attālinātas konsultācijas.

"Pirms kovida visi pacienti nākuši klātienē, lai kāds nebūtu iemesls. Strādājot Somijā, attālinātas konsultācijas bija ikdiena un norma, bet saprotu, ka šeit tā nebija," teica Reicle. "Tas ir liels pluss, ja pacients var sazināties elektroniski, mēs varam risināt attālināti dažādas problēmas."

Tikmēr kopējā aina veselības nozarē ir viens vienīgs daudzu neatrisinātu problēmu saraksts, tāpēc ārste neizprot valdības veidošanas tempus.

"Kā var tik lielu pauzi šajā situācijā ieturēt un nerisināt, tāda kaudze sakrājusies.. Es nezinu, kur mēs ejam," neizpratni pauda Reicle. "Es cenšos turēt savu praksi, to savu burbuli. Noturēties, neprovocēt sevi un nelīst lielajā bildē. Šie jautājumi, ko jūs man uzdodat, ir ļoti satraucoši. Es emocionāli reaģēju, es gribu visus glābt un atrisināt, bet es nevaru!"

Tagad jaunā ārste cenšas labi paveikt savu darbu praksē un ap sevi pulcē līdzīgi domājošos, kas palīdz pārvarēt grūtības ikdienā, mazāk domājot par lietām, kuras nespēj ietekmēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti