Rīta Panorāma

Laika ziņas 03.11

Rīta Panorāma

Sausuma dēļ varētu pieaugt mandeļu cenas

Intervija ar Armandu Nikolajevu par atkritumu škirošanu

Asociācija: Par atkritumu izvešanu var nākties maksāt uz pusi vairāk, ja nešķirosim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tuvāko gadu laikā uz pusi pieaugs maksa par atkritumu izvešanu, ja nešķirosim, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs.

Ņemot vērā Eiropas Savienībā (ES) un Latvijā noteiktos mērķus aprites ekonomikas un klimatneitralitātes veicināšanai, paredzēts, ka tuvāko gadu laikā Latvijā stāsies spēkā virkne izmaiņu atkritumu apsaimniekošanas organizēšanā. Tās būtiski palielinās izmaksas par nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Paredzēts, ka 2035. gadā tikai 10% no atkritumu kopējās masas varēs apglabāt.

Nikolajevs norādīja, ka maksa par nešķiroto atkritumu izvešanu varētu pieaugt pat par 50%, bet uzsvēra, ka tas ir katra cilvēka rokās. "Jo vairāk nošķirosim, jo mazāk jūtams varētu būt kāpums," sacīja norādīja atkritumu apsaimniekotāju pārstāvis.

Viņš uzsvēra, ka būtiski šķirot arī bioloģiskos atkritumus, jo tie aizņem 40% no visiem nešķirotajiem atkritumiem. Ar 2023. gadu bioloģiskie atkritumi būs jāšķiro visur Eiropā; Rīgā un Pierīgā jau sākts to darīt.

Diskusijā spriež par šķirošanas paradumiem

Lai veicinātu atkritumu šķirošanu Latvijā, ir jāmaina iedzīvotāju paradumi un vairāk jāprasa atbildība no pašvaldībām. Šīs ir galvenās atziņas, kuras šodien izskanēja diskusijā “Vairāk šķirosim, mazāk maksāsim!”.

Atkritumu šķirošanas jautājums ir īpaši aktuāls, jo turpmākajos gados gaidāms nešķiroto atkritumu apsaimniekošanas izmaksu kāpums.

Uzņēmuma "Getliņi EKO" valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns diskusijā norādīja: "Ja man ir privātmāja, es šķiroju, es jūtu labumu no tā, ko es daru, tīri materiāli. Aug tarifs, bet nenozīmē, ka aug samaksa par atkritumiem. Ja atkritums nav personificēts, ir daudzdzīvokļu māja, kur cilvēks maksā vidējo tarifu – kāds ir apzinīgs, kāds to dara, bet citam tas neinteresē, un visi vienādi cieš no tā. Līdz ar to ir jāatrisina šis jautājums."

Stirāns pauda, ka jānodrošina arī infrastruktūra, proti, atkritumu šķirošanas konteineri. Taču ar to ik pa laikam rodas problēmas.

Kāds Rīgas iedzīvotājs vērsās pie Latvijas Televīzijas ar diviem piemēriem. Vienā mājā atkritumus šķiro, citā – ne. Paradoksālā kārtā atkritumu apsaimniekošanas izmaksas uz vienu ģimenes locekli ir augstākas tieši tur, kur atkritumus šķiro. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!") to komentēja šādi: "Šeit tad būtu noteikti situācija jāanalizē sīkāk un jāskatās šie konkrētie gadījumi, jo šādai situācijai, sevišķi, ja tā ir viena pašvaldība – nevajadzētu būt."

Viņš norādīja, ka, šķirojot vairāk un mazāk izmetot sadzīves atkritumos, rēķiniem jāsamazinās.

Diskusijas nobeigumā nozares eksperti arī ieteica, ko katrs var darīt, lai veicinātu atkritumu šķirošanu. Viņi iesaka iegādāties beziepakojuma pārtiku, nelietot sadzīves ķīmiju, remontēt sadzīves tehniku, nevis pirkt uzreiz jaunu, kā arī izdarīt spiedienu uz pašvaldību un atkritumu apsaimniekotāju, ja pie mājas nav uzstādīti atkritumu šķirošanas konteineri.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti