Panorāma

Kādi ir Igaunijas jaunie cietumi

Panorāma

Cēsīs norit gadskārtējais Mākslas festivāls

Ārsti apšauba medikamenta efektivitāti

Ārsti apšauba remantadīna efektivitāti ērču encefalīta profilaksē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 11 mēnešiem.

Latvijas infektologi ērču encefalīta profilaksei apšauba pēdējā laikā plašsaziņas līdzekļos bieži reklamētā medikamenta „Remantadīns” efektivitāti un tā lietošanu šādos nolūkos sauc par nelietderīgu.

Brīvdienās vai atvaļinājuma laikā dodoties atpūsties pie dabas krūts, jārēķinās, ka kaut kur apkārt, īpaši garā zālē, mums uzglūn ērces. Šogad pārbaudīti jau 1232 kukaiņi, no tiem ar ērču encefalītu bijuši inficēti 87 jeb 6,7%, kas ir vidēji liels skaitlis. Bet, runājot par ērcēm, šogad īpaši jāizceļ nupat pagājušās svētku dienas.

„Mūs pašus pārsteidza līgo laiks, jo no Līgo dienas sākuma līdz 25.datuma vēlai naktij bija griezušies pēc palīdzības 151 cilvēks. Tas ir milzīgs skaitlis, ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, tad ir bijuši 50, 70 cilvēki,” atzīst Latvijas Infektoloģijas centra nodaļas vadītāja Gunta Dalmatova.

Slimās ērces inficējušas 14 cilvēkus, no tiem lielākā daļa jau veseli, un tagad, iespējams, domā, kā turpmāk izvairīties no saslimšanas. Latvijā populārākā profilakses metode ir vakcinācija, bet vairāki speciālisti pauduši bažas par pēdējā laikā bieži reklamētu medikamentu “Remantadīns”. Tas agrāk izmantots gripas profilaksei, bet, vīrusam mainoties, efektivitāti zaudējis. Infektologi tā iedarbību ērču encefalīta profilaksē gan apšauba.

Ja mēs runājam par remantadīnu, tas ir vispārzināms pretgripas medikaments, kuram ir zināms mehānisms, kā viņš iedarbojas uz gripas vīrusu, un šajā flavi vīrusā, tajā skaitā arī ērču encefalīta vīrusā, ir pavisam citas grupas vīrusi, kur šis mehānisms nemaz nevarētu strādāt,” atklāj Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētais profesors infektologs Uga Dumpis. „Es esmu praktizējošs ārsts un es ar pilnu atbildības sajūtu varu teikt, ka, ārstējot ērču encefalīta slimniekus, es esmu redzējis slimniekus, kuri ir dzēruši remantadīnu.”

Lai ieviestu medikamentus praksē, to iedarbībai jābūt apstiprinātai klīniskos pētījumos, uzskata profesors Dumpis un piebilst, ka par šādiem ar remantadīnu veiktiem pētījumiem nekad nav dzirdējis. Šādu pētījumu nepieciešamību apstiprina arī Infektoloģijas centrā, kurš jau vērsies pie Zāļu valsts aģentūras, ziņojot par iespējamu medikamenta efektivitātes trūkumu. Aģentūra savulaik pati apstiprinājusi Latvijas farmācijas uzņēmuma veidoto zāļu aprakstu.

Ja zāļu aprakstā indikācija “ērču encefalīta profilakse” ir minēta, tātad tā ir pierādīta, balstoties uz literatūras datiem. Šie te dati aizstāj klīniskos pētījumus un efektivitātes pētījumus.

Pēc Infektoloģijas centra ziņojuma gan uzņēmumam jau lūgts iesniegt jaunu pētījumu datus, turklāt kādas privātpersonas iesniegumu par medikamenta iedarbību un tā reklāmas saturu saņēmusi arī Veselības inspekcija.

„Vakar esam saņēmuši informāciju un attiecīgi ir uzsākta pārbaude. Ņemot vērā šī jautājuma aktualitāti šobrīd, tad pārbaude tiks veikta pēc iespējas ātrāk,” sola Veselības inspekcijas pārstāve Ieva Arboviča.

Veselības inspekcijā gan norāda – viņi ir kompetenti vērtēt tikai, vai reklāmu saukļi sakrīt ar zāļu aprakstā norādīto. Apraksta saturs jāvērtē Zāļu valsts aģentūrai. Jāpiebilst, ka remantadīns atšķirībā no citiem pretvīrusu medikamentiem Latvijā pieejams bez receptes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti