Līdz brīdim, kad vēsturiskajā rūpniecības rajonā Kalnciemā darbu uzsāks jaunā akumulatoru pārstrādes rūpnīca, kuras virzība aizsākās pirms astoņiem gadiem, palicis vien pēdējais solis - ''A'' kategorijas piesārņojuma atļaujas saņemšana.
“No atkritumiem vislielākais ir šlaka, kuru mēs noteikti utilizēsim. Viss pārējais - skābe, ko mēs neitralizēsim, ūdens, ko mēs pārvērtīsim ģipsī un arī utilizēsim. Tam nav, pa kurieni iziet uz to Lielupi. Iedzīvotājiem ir jāsaprot, ka tas ir noslēgts cikls,” norādīja SIA ''EcoLead'' valdes priekšsēdētājs Deniss Uļjanovs.
Iedzīvotājiem tas esot skaidrots sešās sabiedriskajās apspriešanās, tomēr joprojām teju ikviens kalnciemnieks ir pret svina akumulatoru pārstrādi līdzās dzīvojamajām ēkām. Viņuprāt, apdraudētas varētu tikt zivis netālu esošajā dīķī un arī atpūta Lielupē varētu vairs nebūt tik droša.
“Jebkurā gadījumā es neuzskatu, ka veidot rūpnīcu pie dzīvojamā rajona ir laba izvēle,” sacīja Kalnciema iedzīvotāja Dace.
VVD Zemgales reģionālā pārvalde saņēmusi arī vairāku desmitu iedzīvotāju iesniegumus. Sapulcē Vides dienests gan uzsvēra, ka šobrīd netiek diskutēts, kur rūpnīcai jāatrodas, bet gan kas jāievēro, lai tās darbība neradītu problēmas ne dabai, ne iedzīvotājiem.
“Izvērtējot visus saņemtos priekšlikumus, viens no būtiskākajiem ir monitoringa biežums un monitoringa rezultātu pieejamība sabiedrībai.
Mūsu nosacījums būs veikt vienīgi akreditētā laboratorijā mērījumus - vai tie būs augsnē, gruntī vai ūdenī.
Par akreditētas laboratorijas rezultātiem mums nav pamata šaubīties, vai tie rezultāti ir patiesi,” norādīja VVD Zemgales reģionālās pārvaldes direktora vietniece Evita Beitlere.
Lēmums par atļaujas izsniegšanu vai atteikumu tikšot pieņemts līdz 10. augustam. Līdz tam gan VVD uzlicis par pienākumu rīkot vēl vienu informatīvo sanāksmi, kurā vienkāršā valodā tiktu izskaidrots darbības process.
Ja gala lēmums būs labvēlīgs projekta attīstītājiem, rūpnīca, kurā plānots investēt vairāk nekā 8 miljonus eiro, darbu uzsākšot jau nākamā gada sākumā.
KONTEKSTS:
Uzņēmums “Eco Lead" jau kopš 2010. gada mēģina Latvijā realizēt akumulatoru pārstrādes rūpnīcas projektu.
Sākotnēji to bija iecerēts veidot Olainē, bet pēc vietējo uzņēmumu iebildumiem “Eco Lead” pārcēlās uz Kalnciemu - operatīvi iegādājās telpas bijušajā ķieģeļu rūpnīcā, ātri sarīkoja formālu sabiedrisko apspriešanu un ieguva Jelgavas novada domes atbalstu.
Kad vietējie iedzīvotāji atģidās, vilciens jau bija gandrīz aizgājis. Grupa kalnciemiešu vēl mēģināja apstrīdēt domes lēmumu tiesā, bet visas trīs instances bija pašvaldības un uzņēmēja pusē.