Dienas ziņas

Studijas – ne tikai jaunībā

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Nav skaidrs, kur sūdzēties par attieksmi bāriņtiesās

Nav skaidrs, kur sūdzēties par attieksmi bāriņtiesās; vēlas izmaiņas likumā

Gadījums, kas šopavasar skaļi izskanēja par kādas bāriņtiesas darbinieku neētisku izturēšanos pret apmeklētājiem, licis aktualizēt bāriņtiesu ētikas kodeksu. Bāriņtiesu asociācija zināmas problēmas atzīst un runā par to ar saviem darbiniekiem, bet iedzīvotājiem trūkst skaidrības, kur vērsties, ja piedzīvo neētisku attieksmi bāriņtiesā.  Tiesībsarga birojs norādīja, ka vajag skaidri likumā noteikt – kas izskata bāriņtiesas darbinieku ētikas pārkāpumus.

ĪSUMĀ:

  • Tiesībsarga birojs saņem iesniegumus par ētikas pārkāpumiem bāriņtiesās. 
  • Normatīvajos aktos nav skaidri noteikts, kur vērsties par šādām situācijām.
  • Par labāko risinājumu rīkota iesaistīto pušu diskusija. 
  • Tiesībsargs: likumā skaidri jānosaka – kas izskata bāriņtiesu ētikas pārkāpumus.
  • Sanita Osipova aicina bāriņtiesas šaubu gadījumā konsultēties ar juristiem pašvaldībā.
  • Bāriņtiesu darbinieku asociācija gatava diskutēt un meklēt labāko risinājumu. 
  • Tomēr asociācija norāda – nereti publiski izskan nepilnīga informācija par bāriņtiesu darbu.
  • Šogad asociācijā saņemtas piecas sūdzības.

Nav skaidra regulējuma, kur vērsties par neētisku attieksmi bāriņtiesā 

Tiesībsarga birojā norādīja, ka problēma ir izplatīta un iesniegumus par ētiku bāriņtiesās saņem diezgan regulāri. Piemēram, gada pirmajā pusē mediji ziņoja par darbinieku attieksmi kādā bāriņtiesā, kur klients piedzīvojis cieņu aizskarošu attieksmi.  

Normatīvajos aktos aizvien nav noteikts skaidrs regulējums par to, kur vērsties, ja piedzīvota neētiska attieksme bāriņtiesā. Cilvēki iesniegumus raksta tiesībsargam un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai.

"No labas pārvaldības viedokļa regulējumam ir jābūt skaidram: ja ir pārkāpums, tad cilvēkam ir jābūt iespējai uzzināt, kāds tiesību aizsardzības mehānisms darbojas tādā situācijā," norādīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Risinājums būtu, ja iedzīvotāju iesniegumus skatītu ētikas komisija Bāriņtiesas darbinieku asociācijā vai pašvaldībās, kas ir bāriņtiesu darba devēji.

Lai meklētu labāko risinājumu, pirmdien Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija un Tiesībsarga birojs rīkoja kopīgu diskusiju.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sekretāre Leila Rasima, atklājot diskusiju, uzsvēra, ka skaidra un viegli pieejama ētikas pārkāpumu izskatīšanas procedūra ir pirmais solis, lai celtu uzticību bāriņtiesām sabiedrībā, informēja Saeima.

Tiesībsargs rosina noteikt vienotu kārtību

Tiesībsarga birojs izpētījis, ka šobrīd pašvaldībās Latvijā Bāriņtiesu darbinieku ētikas problēmu risināšanā pieeja ir ļoti dažāda – pārkāpumus izskata Bāriņtiesas darbinieku asociācija, konkrētās bāriņtiesas ētikas komisija vai paši bāriņtiesu vadītāji, pašvaldību izpilddirektori vai priekšsēdētāji, tāpat to dara jauktas ētikas komisijas ar pašvaldību darbiniekiem, kā arī secināts, ka vairākās pašvaldībās šī kārtība vispār šobrīd nav noteikta.

Tiesībsarga birojs norādīja, ka vajag skaidri likumā noteikt – kas izskata bāriņtiesas darbinieku ētikas pārkāpumus.

Tiesībsargs aicina arī pašvaldību mājaslapās bāriņtiesu sadaļā ievietot darbinieku ētikas kodeksu un arī konkrētu kārtību, kā pašvaldība izskata šos pārkāpumus, lai cilvēki var uzzināt, kas vispār ir šis pārkāpums un kur var vērsties.

Pieminētais bāriņtiesu ētikas kodekss paredz darbiniekiem tādu vērtību ievērošanu, kā tiesiskums, neatkarība, objektivitāte (tātad darbinieks nav ieinteresēts rezultātā), godprātība, atklātība un atbildība, konfidencialitāte un vienlīdzība, lojalitāte un profesionalitāte. Objektivitātes aspektā Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesore Sanita Osipova diskusijā aicina bāriņtiesas šaubu gadījumā vienmēr konsultēties ar juristiem pašvaldībā.

Savukārt zvērināta advokāte Jeļena Averinska savā praksē novērojusi, ka bērna viedokļa noskaidrošana un vecāku un bērnu attiecību novērošana ir viens no vājajiem posmiem bāriņtiesu darbā, kas palīdzētu arī pārbaudīt darbinieku ētikas pārkāpumus.

Advokāte norādīja arī uz bāriņtiesu pārslogotību, ko apstiprināja arī Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Solveiga Alksne, jo līdz ar novadu reformu no 100 bāriņtiesām izveidotas ap 40, un tātad bāriņtiesām ir darbaspēka trūkums, nepietiekams atalgojums un nav arī psihoemocionāla atbalsta darbiniekiem pēc šiem būtiskajiem lēmumiem.

Bet Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Solveiga Alksne Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pastāstīja, ka vienotai izpratnei par ētikas kodeksa jautājumiem gan pašvaldībām, gan bāriņtiesu darbiniekiem būtu jābūt, tāpat kā skaidrībai iedzīvotājiem par to, kur varētu vērsties ar sūdzībām. Viņa pieļāva, ka varētu veidot darba grupu un rast kompromisu.

Asociācija: publiskajā telpā izskan vispārināta un nepilnīga informācija par bāriņtiesu darbu

Tikmēr asociācijas pārstāvji diskusijā pauda viedokli, ka publiskajā telpā izskan vispārināta un nepilnīga informācija par bāriņtiesu darbu un funkcijām.

Asociācija paziņojumā medijiem skaidroja, ka bieži vien nevar publiski komentēt kādas strīdīgas situācijas personas datu aizsardzības dēļ, bet

"publiskajā telpā izskan vienpusējs un nepamatots viedoklis, kas rada neskaidru izpratni par bāriņtiesu funkcijām un kompetencēm".

Latvijā šobrīd ir 42 bāriņtiesas, un tajās strādā turpat 600 darbinieku. Katrai pašvaldībai ir savs ētikas kodekss, katra pašvaldība pēc iesnieguma saņemšanas var vērtēt iespējamo ētikas pārkāpumu un pieņemt atbilstošu lēmumu par turpmākajām darbībām, skaidroja asociācija.

Kopš 2023. gada februāra līdz šim brīdim asociācijā ar iesniegumiem ir vērsušās četras pašvaldības un viens bāriņtiesas darbinieks. No iesniegumiem asociācija secināja, ka sūdzības bijušas par darbinieku nekorektiem izteicieniem vai salīdzinājumiem attiecībā pret apmeklētāju, vai personas tālākās rīcības iespējām pēc tai nepatīkama vai nepieņemama lēmuma saņemšanas, informēja asociācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti