Panorāma

Jānis Baiks atstatījis sevi no "Jaunā Vienotības" valdes locekļa amata

Panorāma

Kaspara Meļņa kandidatūru ministra amatam neatsauks

VARAM: Bartaševičs pārkāpis likumu

Ministrs Sprindžuks neizslēdz, ka finanšu nedienu dēļ iespējama arī visas Rēzeknes domes atlaišana

Ja tiks pieņemts lēmums no amata atbrīvot finanšu grūtībās nonākušās Rēzeknes domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču ("Kopā Latvijai"), domei būs jāieceļ jauns mērs vai jāuztic viņa pienākumi kādam no vietniekiem. Ja dome nespēs tikt galā ar izaicinājumiem, nav izslēgts, ka nākamais solis varētu būt Rēzeknes domes atsaukšana, ceturtdienas, 14. septembra, sasauktajā preses konferencē norādīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts").

ĪSUMĀ:

  • VARAM nākamajā nedēļā sagaida Rēzeknes domes skaidrojumu saistībā ar finansiālo situāciju.
  • Rēzeknes mēra atlaišanas gadījumā domei būtu jāturpina darbs, ja tas neizdotos – Saeima varētu lemt par tās atlaišanu.
  • Sprindžuks: Neko labu par domi neliecina fakts, ka tā augustā sēdē balsoja pret Bartaševiča atstādināšanu.
  • Uzskats, ka valstij būtu jāgādā nauda pašvaldībai nesaimnieciskas rīcības rezultātā, ir nepieņemams, norāda ministrs.
  • Bartaševiča rīcībā saskatāmi likuma pārkāpumi.
  • Rēzeknes dome vilcinās ar atbilžu gatavošanu VARAM.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) konstatējusi, ka Rēzeknes pašvaldības 2023. gada budžets sastādīts, neiekļaujot visas izdevumu pozīcijas. "Pašvaldība uzsākusi savu finanšu gadu, apzināti neiekļaujot visus izdevumus, tostarp nav iekļauts atalgojums 12 mēnešu garam periodam," norādīja Sprindžuks.

VARAM pieprasījusi Rēzeknes pilsētas domei sniegt papildu informāciju saistībā ar finansiālo situāciju pašvaldībā. Tā ir jāiesniedz piecu darba dienu laikā.

Valsts vēros, kā dome tiek galā

Sprindžuks norādīja, ka, pirms uzsākt domes priekšsēdētāja atstādināšanu, ministrs drīkst pieprasīt domei sniegt paskaidrojumu piecu dienu laikā par to, kā budžeta process ir vadīts. 

"Saņemot atbildes, ministrs var lemt vai pieprasīt vēl informāciju, vai arī tā ir pietiekama, lai pieņemtu lēmumu," norādīja Sprindžuks, paskaidrojot, ka viņa ministra pilnvaras līdz ar jaunās valdības apstiprināšanu beigsies rīt, bet minētais piecu dienu termiņš beigsies nākamajā trešdienā, līdz ar to lēmums par Bartaševiča atstādināšanu būs jāpieņem jaunajai ministrei Ingai Bērziņai no "Jaunās Vienotības".

"Mana stingra sajūta ir, ka valsts pusē ministrijai būs jārīkojas, jo likums pieprasa šādas atbildības vērtēšanu," pauda Sprindžuks, vienlaikus uzsverot, ka šobrīd tiek skaidrota amatpersonas atbildība, bet Finanšu ministrija (FM) turpina vērtēt, vai Rēzeknes domei nepieciešama finanšu stabilizācija.

Ja gadījumā mēru atsauks no amata, domei būs pienākums iecelt jaunu vai uzticēt vadību kādam no vietniekiem, skaidroja ministrs.

"Arī šajā procesā valsts puse vēros, vai dome tiek galā ar izaicinājumiem un spēj veikt darbības finanšu stabilizācijai."

Ja dome to nespēs, nākamais solis var būt domes atsaukšana, par ko var lemt Saeima.

Neko labu par Rēzeknes domi neliecinot arī fakts, ka augusta beigās vairākums deputātu nobalsoja pret opozīcijas pieprasījumu lemt par Bartaševiča atsaukšanu no amata, sacīja Sprindžuks.

"Sanāk, ka vairākums joprojām atbalsta Bartaševiča rīcību, tādēļ mēs šobrīd vērtējam mēru, bet mums būs jāvēro, kā dome strādās turpmākos mēnešus. Tas neko labu neliecina par Rēzeknes domi, jo atbildība ir skaidri redzama." 

23. augustā Sprindžuks domei sešas reizes uzdevis vienu jautājumu: "Kad jūs uzzinājāt par finanšu nepietiekamību, kāda bija jūsu rīcība? Diemžēl atbildes nebija."

VARAM saskatījusi Bartaševiča rīcībā likuma pārkāpumu

Pārskatot domes sēžu protokolus, VARAM secinājusi, ka 22. jūnijā Rēzeknes dome ir grozījusi pašvaldības budžetu, tomēr šajos grozījumos joprojām nav iekļautas iztrūkstošās pozīcijas. Parasti pašvaldībās budžets tiek grozīts aptuveni reizi mēnesī, vērtēja ministrs.

Kopumā Rēzeknes pilsēta pieprasījusi kredītus pieciem investīcijas projektiem. 

"VARAM skaidri saredz domes priekšsēdētāja atbildību, jo viņš saskaņā ar likumu ir tieši atbildīgs par budžeta vadības procesu," norādīja ministrs.

VARAM saskatījusi Bartaševiča rīcībā likuma pārkāpumu, apzinātu rīcību vai tās neesamību, kas radījis smagas finanšu sekas un pašvaldības maksātnespēju.

Sprindžuks skaidroja, ka Rēzeknes domes sniegtās atbildes izvērtēs darba grupa VARAM valsts sekretāra Edvīna Balševica vadībā, kas tālāk ziņos jaunajai ministrei, vai ir pietiekams pamats mēra atstādināšanas lēmuma pieņemšanai vai arī vajadzīgi vēl kādi skaidrojumi.

Tiesa, atstādināšanas gadījumā Bartaševičs šo lēmumu varēs apstrīdēt tiesā. 

Saskatāmi mēģinājumi vilcināt laiku

Sprindžuka ieskatā, Rēzeknes domes atbildēs VARAM saskatāmi mēģinājumi vilcināt laiku, izvairoties sniegt atbildes. Tieši tāpēc lēmums par atstādināšanas procedūras sākšanu pieņemts tikai tagad. Šobrīd situāciju Rēzeknes domē pārbauda arī Valsts kontrole un FM, un Sprindžuks pauda pārliecību, ka tiks konstatēta vēl virkne pārkāpumu.

"Uz FM ir liels spiediens maksimāli ātri uzsākt finanšu stabilizāciju. Tas veido absurdu situāciju, kas demoralizē sabiedrību – ka pašvaldība var darīt, ko grib, un valstij ir pienākums gādāt naudu nesaimnieciskas rīcības rezultātā. Tas ir nepieņemami," sacīja Sprindžuks.

Vienlaikus ministrs atklāja, ka VARAM pieprasījusi Rēzeknes pašvaldībai konkrētus dokumentus, tostarp līgumu par SPA centra būvniecību, kas joprojām nav atsūtīts.

"Mēs īsti nesaprotam, kāpēc nepieciešams tik ilgs [atsūtīšanas] laiks dokumentam, kas stāv skapī," sacīja Sprindžuks, norādot, ka saskata apzinātu laika kavēšanu no Rēzeknes domes puses un, ja reiz dokumentus nesūta, "acīmredzami ir kas slēpjams". 

Finanšu stabilizācija var ilgt gadiem

Sprindžuks skaidroja, ka finanšu stabilizācija visbiežāk ir ilgs process, kas var ilgt pat vairākus gadus: "Tie var būt trīs četri gadi vai pat vairāk, līdz FM uzskatīs, ka pašvaldība ir stabila, dome spēj pieņemt lēmumus un vadīt budžetu, lai ienākumi un izdevumi ir sabalansēti."

Šobrīd zināms, ka finanšu krīze Rēzeknē neietekmēs jauno apkures sezonu, – apkure ēkām tiks nodrošināta. Tikmēr skaidrības joprojām nav par pašvaldības darbinieku atalgojumu.

KONTEKSTS:

Rēzeknes pilsētas pašvaldība ir nonākusi smagā finansiālā situācijā – izdevumu segšanai šim gadam tai pietrūkst 3,9 miljonu eiro. Lai ietaupītu līdzekļus, pašvaldības vadības uzdevumā iestāžu un pārvalžu vadītāji ir sagatavojuši priekšlikumus darbinieku skaita samazināšanai. 

Rēzeknes pašvaldība sagatavoja rīcības plānu finansiālās situācijas uzlabošanai ilgtermiņā, taču pēc tā izvērtēšanas Finanšu ministrija neguva pārliecību, ka pašvaldība spēs pildīt savas saistības pret kreditoriem. Valsts kontrole paziņoja, ka veiks revīziju finanšu grūtībās nonākušajā Latgales pašvaldībā.

13. septembrī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks ("Apvienotais saraksts") paziņoja par procesa uzsākšanu Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja Aleksandra Bartaševiča ("Kopā Latvijai") atstādināšanai no amata. Bartaševičs plānus viņu atstādināt sauc par politisku izrēķināšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti