Nevēlami pieskārieni, seksuāla satura ziņas sociālajos tīklos, divdomīgas piezīmes ikdienā, kailfoto sūtīšana vai pieprasīšana, intīmās attiecības starp audzēkni un pasniedzēju. Latvijas Televīzija aicina neklusēt un runāt par šādiem gadījumiem!
Mēs saglabāsim jūsu anonimitāti, bet neklusēsim – rakstiet uz e-pastu [email protected], ziņojiet uz "WhatsApp" numuru 20553333. Klusēšana iedrošina varmākas!
"Paudu savu atbalstu padomes aicinājumam rektoram atkāpties. Gribu vērst uzmanību, ka šis padomes aicinājums ir visnotaļ radikāls. Pirmkārt, padomes ir visai nesena parādība Latvijas augstskolu sistēmā, bet līdz šim tās nav tādā veidā aicinājušas rektoram atkāpties. Tas ir diezgan radikāls notikums Latvijas augstākās izglītības jomā," norādīja Logina.
Viņa sacīja, ka Mūzikas akadēmijas padome lēmumu pieprasīt Prānim atkāpties pieņēmusi ilgā pārdomu procesā, zinot, kāda atbildība ir tās rokās, lai nodrošinātu, ka augstskolā ir droša vide. Zināms, ka padome lēmusi pieprasīt Prānim atkāpties, jo saņemtas ziņas, ka viņš jau ilgstoši zinājis par pasniedzēju seksuālo varmācību, bet nav rīkojies. Prānis gan to noliedz.
Tai pašā laikā ministre norādīja, ka viņai ir bažas, ka šis strīds kļūs par strīdu starp rektoru Prāni un Mūzikas akadēmijas padomi.
"Es sagaidu izlēmīgu rīcību. Es sagaidu, ka viņš aktīvi rīkosies, lai nodrošinātu, ka pasniedzēji, par kuriem ir studentu liecības, nestrādās ar studentiem, jo viņi nedrīkst strādāt ar studentiem," norādīja ministre.
Viņasprāt, pirmkārt, šobrīd ir jānodrošina, ka pasniedzēji, par kuriem saņemtas sūdzības un liecības Mūzikas akadēmijā, nestrādā ar studentiem. "Studenti nedrīkst pazust no fokusa, bet šobrīd mēs nodarbojamies ar pieaugušo varas attiecību skaidrošanu."
Savukārt ilgtermiņā ir jānodrošina, ka augstskolās pieaug izpratne par to, kā nodrošināt drošu vidi. Ministre neizslēdza, ka iespējamas arī kādas likuma izmaiņas šī jautājuma sakārtošanai.
Viņa uzsvēra, ka augstskolās ir jābūt personālam, kurš saprot, kā risināt iespējamo seksuālās dabas pārkāpumu jautājumus.
"Lai šos jautājumus risinātu, ir jābūt izpratnei par to, kas notiek ar cilvēku pēc traumatiskas pieredzes," norādīja Logina. "Tu nevari pieņemt un sagaidīt, ka cilvēks, kurš piedzīvojis traumatisku pieredzi, būs spējīgs uzreiz uzrakstīt perfektu juridisku iesniegumu."
Ministre arī atsaucās uz Mūzikas akadēmijas padomes veiktās anonīmās aptaujas rezultātiem, kas liecina, ka no 133 aptaujātajiem studentiem 8,2% saskārušies ar seksuāla rakstura uzvedību akadēmijā. "Tas ir milzīgs skaitlis, problēma ir. Ja ir indikācijas, ka problēma ir, bet iesniegumu nav, tad jautājumam jābūt par to, kāpēc iesniegumu nav. Vai ir izveidota sistēma, kurai cilvēki uzticas," pauda ministre.
KONTEKSTS:
Latvijas Televīzijas raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.
Akadēmija vērsusies Valsts policijā saistībā ar raidījumā izskanējušo informāciju, arī Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.
Valsts policijā informē, ka resorisko pārbaudi par iespējamo seksuālo vardarbību akadēmijā pašlaik veic Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvalde.
JVLMA padome 11. martā izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata. Prānis 12. martā paziņoja, ka atkāpties neplāno. Padome aicinās JVLMA Senātu sasaukt ārkārtas sēdi, lai lemtu par rektora atbrīvošanu no amata.