Vidi piesārņojošo notekūdeņu attīrīšanas iekārtu skaits pamazām sarūk; 26 joprojām piesārņo

Latvijā 26 notekūdeņu attīrīšanas iekārtas (NAI) ilgstoši piesārņo vidi, konstatējis Valsts vides dienests (VVD), veicot iekārtu testēšanu. Vienlaikus dienests norādījis uz situācijas uzlabošanos.

Dienests informēja, ka 2022. gadā no notekūdeņu sistēmām un iekārtām vidē novadīti neattīrīti 1 593 085 kubikmetri notekūdeņi jeb 0,92 % no kopējā apjoma.

No 26 ūdens attīrīšanas iekārtām deviņas apsaimnieko tikai sadzīves notekūdeņus, astoņas apsaimnieko sadzīves un ražošanas notekūdeņus. Savukārt vēl deviņas no iekārtām nepienācīgi attīra ražošanas notekūdeņus.

2019. gadā notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas ilgstoši piesārņo vidi, bija 58.

VVD veic uz riska analīzi balstītu notekūdeņu valsts testēšanas programmu augsta riska iekārtās un iekārtās, kas novada notekūdeņus ūdens objektos. Tas ir viens no VVD kontroles rīkiem efektīvākai notekūdeņu attīrīšanas iekārtu uzraudzībai. Dienests šogad martā–aprīlī nodrošināja 48 iekārtu darbības efektivitātes valsts testēšanu.

2023. gadā valsts testēšana tika nodrošināta 21 problemātiskai ūdens attīrīšanas iekārtai no 48, kuras iekļautas VVD izveidotajā sarakstā. Šogad veiktās valsts testēšanas rezultāti uzrāda, ka neatbilstības ir konstatētas 12 iekārtu darbībā (57%), bet 9 iekārtu darbība (43%) nodrošināja efektīvu notekūdeņu attīrīšanu.

Pēdējā gada laikā no problemātisko ūdens attīrīšanas iekārtu saraksta tika svītrotas piecas, bet klāt nākušas trīs.

2023.gada testēšanas rezultātā sarakstā tika iekļautas divas problemātiskās iekārtas:

  • valsts sociālās aprūpes centrs "Zemgale" filiāles "Ziedkalne" NAI,
  • SIA "NS Estate" zivju pārstrādes uzņēmuma Nīcā.

Papildus valsts testēšanai tika saņemtas sūdzības par Pāvilostas ūdens attīrīšanas iekārtas darbības ietekmi uz Sakas upi. Saņemtā sūdzība apstiprinājās, un Pāvilostas NAI tikai iekļauta problēmiekārtu sarakstā. Pāvilostai raksturīgi, ka vasaras sezonā tiek uz NAI novadīts paaugstināts notekūdeņu apjoms, jo vasarās ierodas atpūtnieki. Šāda nevienmērīga notekūdeņu plūsma izved no ierindas attīrīšanas procesu. 

Iepriekš minēto iekārtu darbības rezultātiem VVD sola pievērst pastiprinātu uzmanību. Tādējādi 2023. gada 1. augustā problēmiekārtu sarakstā ir iekļautas 26 notekūdeņu attīrīšanas iekārtas.

Kopumā Vides dienests norādīja uz pozitīvu tendenci un situācijas uzlabošanos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti