Slimnīcu vadītāji iestāžu «līmeņošanā» saskata riskus neatliekamās palīdzības pieejamībā

Slimnīcu vadītāji ir nobažījušies, ka Veselības ministrijas (VM) plāni par tā dēvēto slimnīcu līmeņošanu pacientiem varētu padarīt grūtāk sasniedzamu neatliekamo medicīnisko palīdzību.

ĪSUMĀ:

  • Līmeņošana paredz nošķirt funkcijas starp dažādu līmeņu slimnīcām.
  • Katra līmeņa slimnīcā būtu noteikti savi pakalpojumu kvalitātes kritēriji.
  • VM ar reformu vēlas sniegt labāku palīdzību pacientiem.
  • Konkrēta vienošanās par ministrijas ieceri vēl nav panākta.
  • Slimnīcu biedrība: plāns varētu apgrūtināt neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu.
  • Ministrijas sagatavoto plānu augusta vidū plānots skatīt valdībā.

Vēlas sniegt labāku palīdzību pacientiem

Vairāk nekā trīs stundas garā sanāksmē ar slimnīcu vadītājiem ministrijā ceturtdien tika spriests par to, kā tā dēvētais slimnīcu līmeņošanas plāns nākotnē varētu ietekmēt neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu. Vienošanās vēl nav panākta, jo sarunu process vēl turpināsies; šī bija darba tikšanās.

Slimnīcu līmeņošanas plāns paredz precīzu funkciju nošķīrumu starp dažādu līmeņu slimnīcām, kā arī noteiktus kvalitātes kritērijus atbilstīgi katras slimnīcas līmenim.

VM ar reformu vēlas sniegt labāku palīdzību pacientiem.

Veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta") norādīja: "Latvija ir faktiski vienīgā no Baltijas valstīm, kur ārstniecības kvalitātes rādītāji atstāti visvairāk novārtā. Tādēļ darbam pie kvalitātes uzlabošanas jāsākas ar minimālo prasību definēšanu, obligāto kvalitātes kritēriju noteikšanu un reģionālā tīklojuma un pacientu nogādāšanas ceļu pārskatīšanu, lai nodrošinātu gan neatliekamo medicīnisko palīdzību, gan kvalitatīvu ārstēšanu stacionāros."

Tikšanās laikā ceturtdien tika pārrunāti izstrādātie kvalitātes kritēriji stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu pamata profiliem: ķirurģijai, ginekoloģijai, grūtniecības un dzemdību aprūpei, pediatrijai, terapijai un traumatoloģijai. Kvalitātes kritēriji paredz noteikt nepieciešamo ārstniecības personāla skaitu pret pacientu skaitu attiecīgajā stacionāra profilā, tehnisko nodrošinājumu, kā arī citus resursus, kam jābūt pieejamiem 24/7 režīmā, piemēram, iekārtas diagnostisko izmeklējumu veikšanai, laboratoriju.

Tāpat paredzēts arī vērtēt papildu attiecīgā profila darbības rādītājus salīdzinājumā ar citu valstu rezultātiem kā, piemēram, veikto manipulāciju skaits, komplikāciju īpatsvars, atkārtotas hospitalizācijas nepieciešamība 72 stundu laikā pēc izrakstīšanas no slimnīcas, vidējais ārstēšanas ilgums slimnīcā.

Slimnīcu biedrība saskata riskus

Tomēr Latvijas Slimnīcu biedrība paudusi bažas, ka līmeņošanas plāns varētu apgrūtināt neatliekamās medicīniskās palīdzības saņemšanu. Izskaidrojums – paceļot kvalitātes latiņu, būs slimnīcas, kuras personāla trūkuma dēļ vairs nevarēs nodrošināt tāda paša līmeņa palīdzību kā līdz šim.

Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs skaidroja, ka pašlaik pacientus, kuriem vajadzīga neatliekamā medicīniskā palīdzība, transportē arī uz zemāka līmeņa slimnīcām, bet tad, kad stāsies spēkā jaunās kvalitātes prasības, šīs ārstniecības iestādes vairs nevarēs nodrošināt neatliekamo medicīnisko palīdzību visu diennakti un tas radīs papildu slodzi Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD).

Slimnīcu biedrības vadītājs par slimnīcu līmeņošanu
00:00 / 00:32
Lejuplādēt

No neatliekamās medicīniskās palīdzības sniedzēju viedokļa slimnīcu tīkla sakārtošanai jānotiek tā, lai pacienta iespējas nepasliktinātos un lai NMPD būtu pilnīgi skaidrs, kāda veida palīdzību kura līmeņa tuvākajā slimnīcā cilvēks var saņemt.

NMPD vadītāja Liene Cipule sacīja, ka patlaban nereti notiek tā, ka NMPD brigāde ierodas pie kāda cietušā un ved viņu uz augstāka līmeņa slimnīcu, nekā būtu nepieciešams, kaut gan daudz tuvāk atrodas cita ārstniecības iestāde, kas konkrētajam cilvēkam varētu sniegt pietiekami kvalificētu palīdzību.

NMPD vadītāja par dienesta darbu
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

Patlaban NMPD brigādes ir izvietotas Latvijā atbilstoši izsaukumu skaitam, iedzīvotāju blīvumam un dienesta reaģētspējai, izsaukumos pavadāmajam ilgumam un citiem kritērijiem.

VM "Slimnīcu tīkla stiprināšanas plānu" 15. augustā plānots skatīt valdībā. Maijā valdība apstiprināja informatīvo ziņojumu "Priekšlikumi par slimnīcu tīkla stiprināšanu", kas paredz ieviest Latvijā integrētu, uz cilvēku centrētu, kvalitatīvu un izmaksu efektīvu veselības aprūpes sistēmu. Īstenoto reformu mērķis ir nodrošināt pacientiem savlaicīgu un kvalitatīvu veselības aprūpi un efektīvi plānot veselības nozarē pieejamos cilvēkresursus, infrastruktūru un finansējumu, norādīja VM

KONTEKSTS:

Slimnīcu līmeņošana paredzēta no zemākā līmeņa ārstniecības iestādēm līdz reģionālajām un visaugstākā līmeņa universitātes slimnīcām. Slimnīcu līmeņošanas plāns paredz precīzu funkciju nošķīrumu starp dažādu līmeņu slimnīcām, kā arī noteiktus kvalitātes kritērijus atbilstīgi katras slimnīcas līmenim

Slimnīcu vadītāju ieskatā pašreizējais plāns nozīmē attālināt no pacientiem neatliekamo medicīnisko palīdzību, taču Veselības ministrija uzsver: līmeņošana nepieciešama, lai paaugstinātu pakalpojumu kvalitāti. 

Slimnīcu tīkla sakārtošana bija viens no priekšnoteikumiem, lai valdība nozarei šogad piešķirtu papildus finansējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti