Eksperti redz caurumus plānā par miljonos mērāmu naudas sodu reibumā izraisītas avārijas dēļ

Par izraisītām avārijām alkohola vai citu apreibinošo vielu dēļ Latvijā paredz noteikt bargākus sodus. Tagad papildu sodu tiesa var arī nepiemērot, taču, iespējams, jau šogad pie pamatsoda obligāti būs arī papildu sods, kas par smagām avārijām un cilvēka nāvi varētu sasniegt pat 3,1 miljonu eiro. Latvijas Radio uzrunātie eksperti valsts plānā saredz caurumus. 

Eksperti redz caurumus plānā par miljonos mērāmu naudas sodu reibumā izraisītas avārijas dēļ
00:00 / 04:18
Lejuplādēt

Saeimas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisija atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz, ka par alkohola vai citu apreibinošo vielu ietekmē izraisīto ceļu satiksmes negadījumu līdzās pamatsodam obligāti ir jābūt arī papildu sodam, kas varētu būt no trim vidējām mēnešalgām jeb 1860 eiro līdz 5000 mēnešalgām jeb 3,1 miljonam eiro. 

Grozīt likumu ierosināja ģenerālprokurors Juris Stukāns, uzskatot, ka esošā sistēma neattur cilvēkus no sēšanās pie stūres reibumā. Līdz ar izmaiņām paredzēts arī atteikties no sabiedriskā darba piemērošanas, jo tas kā sods nedarbojas, uzskata Tieslietu ministrijā. 

Šāds plāns plašu rezonansi radījis sociālajā platformā "Facebook", kur ar viedokļiem dalījušies simtiem cilvēku (komentāru teksts nav labots):

"Smieklīgi naivi. Viņi pat trīs simti nemaksā parādus, kādi vēl trīs miljoni. Tas, kurš šito izdomāja, ir tik pat slims uz galvu, kā tie pļēguri."

"Vidusmēra latvietis dzīvē pat miljonu neierauga a te pat uz veseliem 3 grib. Es saprotu ja kā kompensācija cietušai pusei ko fiziski tā arī nekad neieraudzīs bet te sods uz valsts kabatu...amizanti."

"Sākumā domāju, ka tas ir joks, bet lasot tālāk sapratu, ka raksts ir slima zirga murgi. Tur kaut ko sapīpējušies Saeimā aiz bezdarbības, vai kā?"

Ja likums stāsies spēkā, par braukšanu reibumā autovadītājam, piemēram, īslaicīgi būs atņemta brīvība, atņemtas tiesības un arī naudas sods. Ja naudas sodu nesamaksās, pārkāpēju ievietos cietumā. 

Saeimas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība") norādīja: "Patlaban tiesa pēc saviem ieskatiem var piemērot naudas sodu kā papildu sodu, bet turpmāk ir paredzēts, ka tas būs obligāts sods, tā kā bija iepriekš administratīvā atbildības kodeksā. Es gribu uzsvērt, ka mūsu mērķis – nevis papildināt budžetu, [bet gan] mēs gribam atturēt cilvēku no tādām darbībām. Ceru, ka, cilvēki klausoties, atturēsies un nesēdēs pie stūres reibumā."

Lielie naudas sodi nav veids, kā cīnīties ar dzērājšoferiem, norādīja satiksmes eksperts Oskars Irbītis, uzskatot, ka cilvēkam ir vienalga, vai sods ir 5000 eiro vai vairāki miljonu – jebkurā gadījumā summa ir neiedomājami liela. Viņaprāt, galvenais ir mainīt sabiedrības attieksmi.

"Uz angļu futbola fanu bargi iedarbojas, ja viņu nelaiž stadionā. Varbūt var atrast kaut kādu līdzekli vai kaut kādu nodarbi, ko aizliedzot dzērājšoferis apdomāsies. Es nezinu – makšķerēšanas licenci atņemt, neļaut turēt suni. Vienkārši ir jāmeklē šis variants, kas iedarbosies uz konkrēto cilvēku. Traģiskais lēmums braukt dzērumā tiek pieņemts, jau esot dzērumā. Un šeit ir tieši tas, kur sabiedrība var novērst šo situāciju. Ja mēs redzam, ka pilnīgi neadekvāts cilvēks mēģina sēsties pie stūres, tad sabiedrībai tas ir jānovērš," sacīja Irbītis.

Turpretim Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors un bijušais Valsts policijas priekšnieks Aldis Lieljuksis valsts plānu vērtē pozitīvi,  vienlaikus saredzot, ka nomaksāt sodus pārkāpējiem varētu būt problemātiski. Savukārt sabiedriskais darbs kā sods, viņaprāt, gan būtu jāatstāj.

"Man palicies atmiņā [gadījums] Jēkabpils, kur sodu piemēroja. Tur visa vide bija sakārtota, zāle nopļauta, pilsēta tīra, citviet to galīgi negribēja piemērot, bet tas arī ir tomēr tāds brīdinošs līdzeklis. Es domāju, ka sakarā ar to, ka tagad tiek pārskatīti sodi par smagiem noziegumiem, domāju, ka vajadzēja atstāt to soda veidu," pauda Lieljuksis.

Grozījumus Krimināllikumā jaunnedēļ skatīs Juridiskā komisija, tad to skatīs Saeima. Judins pieļauj, ka izmaiņas spēkā varētu stāties jau šogad. 

KONTEKSTS:

Nesamazinoties to autovadītāju skaitam, kas pie stūres sēžas lielā reibumā, situācijas uzlabošanai nepieciešams domāt par vēl bargākām sankcijām, kādā no iepriekšējām Krimināltiesību apakškomisijas sēdēm norādīja ģenerālprokurors Juris Stukāns.

Policijas statistika liecina, ka katru dienu aptuveni 10 vadītāji tiek pieķerti braucam reibumā, un līdz šim piespriestie sodi, kā arī automašīnas konfiskācija ievērojami nesamazina šo pārkāpumu, argumentēja Stukāns, rosinot apsvērt ieviest Krimināllikuma grozījumus, kas paredzētu faktiski visos gadījumos stipri iereibušiem šoferiem šoferiem noteikt brīvības atņemšanu un papildus arī tiesību atņemšanu un naudas sodu.

Pērn oktobrī pieņemtās izmaiņas Krimināllikumā pavērušas iespēju bargāk sodīt dzērājšoferus. Tagad par braukšanu reibumā virs pusotras promiles auto var arī konfiscēt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti