4. studija

Kādas sekas nereģistrētā medicīnas centrā var izraisīt "brīnumaina" akmeņu terapija?

4. studija

Kāpēc īpašniekam gandrīz neiespējami iekļūt savā mežā?

Kādas problēmas kaimiņiem var radīt virtuvē uzstādīta veļasmašīna?

Kaimiņa veļas mašīnas netīrie ūdeņi nonāk zemāk dzīvojošo izlietnēs. Kā risināt problēmu?

Teju 20 gadu garumā daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem ir problēmas ar stāvvadiem. Tiklīdz augšējā stāva kaimiņš lieto veļasmašīnu, tā netīrie notekūdeņi piepilda zemāk esošo dzīvokļu virtuves izlietnes! Kāpēc ilgstoši netiek veikti remontdarbi, un kā panākt, lai tiek uzstādītas atbilstošas caurules? Vai arī – kā pierunāt kaimiņu pārvietot veļas mašīnu no virtuves uz vannasistabu?

Iedomājieties, tiklīdz augšējā stāva kaimiņš ieslēdz vaļasmašīnu, tā jums virtuves izlietnē krājas viņa netīrie notekūdeņi! Kā šādā situācijā rīkoties, un kam būtu jāmeklē risinājums?

"Tiklīdz viņš [augšējais kaimiņš] sāk mazgāt veļu, visi tie veļas ūdeņi sāk nākt iekšā manā izlietnē, pilna izlietne. Daudzus gadus atpakaļ bija tas pats – tas bija 2004. gads, bet tad bija vainīgs 8. stāva dzīvoklis, jo viņi, izbūvējot 8. stāvā dzīvokli, aiztaisīja virtuves stāvvada ventilāciju, un tad mums tie plūdi sākās. Tad bija gadījums, kad manas caurules neizturēja un ūdens noplūda līdz 3. stāvam. Tad nāca dažādas komisijas un lika pārslēgt mašīnu viņiem pie 100 milimetru (mm) stāvvada. Tad viss bija apstādināts, bija miers ilgus gadus," stāstīja mājas iedzīvotāja Astrīda Vecvagare.

"Esam zemāk, stāvs ir trešais, un arī mums bija līdzīga problēma, ka virtuvē izlietnē ūdens cēlās no veļasmašīnas burtiski līdz malām," piebilda kaimiņiene Regīna.

Apsaimniekotājs septembrī un oktobrī ir veicis iekšējās kanalizācijas sistēmas un stāvvadu tīrīšanu, taču problēma nav atrisināta. Un situācija līdzīga, jo tagad cita dzīvokļa īpašnieks virtuvē ir pieslēdzis veļasmašīnu un, tiklīdz viņš to ieslēdz, tā kaimiņu izlietne pilna ar notekūdeņiem.

"Vakar vakarā kaut kur ap plkst. 22 zvans pie durvīm. Mēs brīnāmies, kas var zvanīt, atveru durvis, un tur kaimiņiene un saka: es no pirmā stāva, vai jūs gadījumā mūs neaplejat? Es saku, ka nē, neaplejam. Viņa saka, man ūdens ceļas – cik es sapratu, virtuvē, arī tāpat pilns ar visām putām un visu pārējo," klāstīja Regīna.

Kur problēma? Vannas istabā stāvvada diametrs ir 100 mm, savukārt virtuvē – 50 mm, kā rezultātā, ja veļas mašīnu pieslēdz virtuvē, tad virtuves kanalizācijas sistēma ar šo ūdens daudzumu netiek galā.

Likums gan neaizliedz veļas mašīnu pieslēgt arī virtuvē.

"Tad man ir tā, ka te līdz tai bumbai tie ūdeņi sakrājas – tās putas, un tad, kad es atbraucu mājās, tad man vispār tie ūdeņi neiet prom. Tad es vai nu saucu santehniķi, vai es leju "Krotu" iekšā, lai man nebūtu vienmēr jāmaksā tam santehniķim," stāstīja Vecvagare.

Kaimiņš, kurš ir pieslēdzis veļas mazgājamo mašīnu virtuves stāvvadam, nenoliedza, ka citi kaimiņi ir vērsušies pie viņa ar sūdzībām, taču uzskata, ka pie šīs situācijas viņš nav vainojams. "Tas jau ir gadus 20, un nevienam no "Namu pārvaldnieka" nav idejas nomainīt caurules, lai tā nebūtu. Viss, vairāk komentāru nav."

Vecvagare ar šo problēmu cīnās jau teju 20 gadus, rakstot kā būvvaldei, tā apsaimniekotājam, bet bez rezultāta.

"Tas, ko mēs varam ieteikt, ir iedzīvotājiem vērsties atkārtoti pie sava pārvaldnieka un risināt šo jautājumu, jo šīs problēmas novēršana ir tikai kopīpašnieku un pārvaldnieka starpā risināms jautājums," teica Rīgas domes Pilsētas attīstības un būvvaldes jomas projektu koordinatore Tatjana Smirnova.

Apsaminiekotājs "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) atzina, ka inženierkomunikāciju fiziskais nolietojums ēkā vairākkārt ir pārsniedzis vidējos ekspluatācijas termiņus, tādēļ nepieciešamo darbu sarakstā tie jau tiek ieļauti kopš 2013.gada, aicinot dzīvokļu īpašniekus lemt par šo darbu veikšanu un finansējuma nodrošināšanu.

Šeit gan ir viena būtiska problēma: ja tas skar tikai vienas kāpņu telpas iedzīvotājus, tad pārējie var nevēlēties veikt stāvvadu nomaiņu, tātad – vairākums var nepiekrist.

"Cauruļvadi ir nolietoti, aizauguši ar nosēdumiem no iekšpuses, kā arī korodējuši. Aukstā, karstā ūdens un kanalizācijas stāvvadu nomaiņas remontdarbus esam iekļāvuši mājas remontdarbu plānā, paredzot to nomaiņu 2024. gadā. Ēkai nepieciešama arī virkne citu darbu. Šo gadu laikā prioritāri tika veikti citi remontdarbi ēkas konstruktīvajiem elementiem un obligāto pārvaldīšanas darbību nodrošināšanai, piemēram, ventilācijas kanālu remonts, jumta seguma remonts, karstā ūdens apakšējās sadales cauruļvadu nomaiņa, liftu remonts un to detaļu nomaiņa dažādās ēkas kāpņu telpās, jumta seguma hidroizolācijas atjaunošana, elektroinstalācijas pretestības mērījumu veikšana un aukstā ūdens apakšējās sadales cauruļvadu nomaiņa," skaidroja RNP pārstāvis Krists Leiškalns.

Apsaimniekotājs norādīja, ka patlaban kanalizācija funkcionē un sadzīves notekūdeņi tiekot novadīti normāli. Taču, kā apgalvoja iedzīvotāji, tā neesot taisnība, tātad viņiem ar sūdzībām atkal jāvēršas pie apsaimniekotāja.

RNP kā apsaimniekotājs nodrošina dzīvojamās mājas uzturēšanu un tehnisko ekspluatāciju, taču gala lēmums par veicamajiem darbiem un to finansēšanas kārtību jāpieņem dzīvokļu īpašnieku kopībai. Labā ziņa šajā situācijā ir tā, ka beidzot ir zināms, ka nākamajā gadā paredzēta stāvvadu nomaiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti