«Re: Check»: Grozījumi Vakcinācijas noteikumos neparedz obligātu potēšanos

Valdība neplāno liegt cilvēkiem atteikties no vakcinācijas, kā to apgalvo sociālo mediju maldinātāji. Skaidro "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekts "Re:Check".

«Re: Check»: Grozījumi Vakcinācijas noteikumos neparedz obligātu potēšanos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pagājušajā nedēļā sociālajos medijos uzmanību izpelnījās iecere grozīt Ministru kabineta izdotos Vakcinācijas noteikumus. Zināmi dezinformatori steidza maldināt, ka tādā veidā paredzēts atņemt cilvēkiem tiesības atteikties no vakcinācijas. Šie apgalvojumi uzrunāja daudzus. Piemēram, video, kas "TikTok" skatīts gandrīz 140 tūkstošus reižu, par to runā melu izplatītājs Rūdolfs Brēmanis, apgalvojot: "Šos [grozījumus] mēģinās izmantot, lai tagad uzspiestu visiem, visdrīzāk, obligāto vakcināciju, jo tur ir brīnumu lietus, šausmu lietas patiesībā iekšā iestrādātas. Gan bērniem, gan pieaugušajiem būs šī vakcinācija obligāta."

Līdzīgi biedēja arī Saeimas deputāts Mārcis Jencītis ("Latvija pirmajā vietā"). Viņš "Facebook" rakstīja: "Valdība grib atņemt tev tiesības atteikties no potēm". Abu arguments ir, ka Vakcinācijas noteikumos paredzēts svītrot punktu par iespēju atteikties no potēšanas un izvēlēties ārstu, kas to veic.

Vakcinācijas noteikumos tiešām plānots šo punktu svītrot, taču tikai tāpēc, ka tiesības atteikties no ārstniecības jau skaidri noteiktas Pacientu tiesību likumā.

To skaidro arī Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders: "Jāuzsver, ka Vakcinācijas noteikumu 22. punktu plānots svītrot, jo nav nepieciešams dublēt normatīvo aktu prasības, kas izriet no Pacientu tiesību likuma un Vakcinācijas noteikumu 28. punkta prasībām."

Likumam ir augstāks juridiskais spēks nekā Vakcinācijas vai jebkuriem citiem valdības izdotiem noteikumiem. Tātad arī pēc grozījumu pieņemšanas Latvijas iedzīvotājiem joprojām būs tiesības pašiem lemt par savu ārstēšanu, tostarp potēšanos. Turklāt Vakcinācijas noteikumos arvien būs noteikts, kādai jābūt mediķa rīcībai, ja cilvēks atsakās potēties. Stāsta ministrijas pārstāvis Šneiders: "Ja vakcinējamā persona atsakās no vakcinācijas, ārstniecības personas pienākums ir izskaidrot minētajai personai attiecīgo pasākumu nozīmi individuālas un sabiedrības veselības aizsardzībā. Ja vakcinējamā persona nemaina savu lēmumu, ārstniecības persona rakstiski noformē atteikumu un vakcinējamā persona to paraksta."

Ar e-pasta starpniecību "Re: Check" jautāja Jencītim, kādēļ viņš maldina. Pāris dienas vēlāk teikums par nevakcinēšanās tiesību atņemšanu no viņa "Facebook" ieraksta bija dzēsts. Jencītis rakstiski skaidroja, ka cilvēki varot grozījumus nesaprast un domāt, ka viņiem obligāti jāpotējas. Tāpat potenciāli pastāvot iespēja, ka nākotnē kāds varētu veidot tādu likuma interpretāciju, kas pieļauj obligātu vakcināciju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti