Vēl arvien pieļauj Sīrijas sadalīšanos vairākās valstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 6 mēnešiem.

Ceturtdien, 12.novembrī, Vīnē sāksies sarunas par Sīrijas nākotni. Tajās piedalīsies lielvalstis un nozīmīgākās Tuvo Austrumu reģiona valstis. Lai gan iepriekšējā tikšanās beidzās bez izšķirīga pavērsiena, tomēr starplaikā vairākas valstis mudināja iespējami ātrāk panākt vienprātību. Tas īpaši svarīgi, lai atgūtu kontroli pār bēgļu plūsmu un apkarotu teroristisko organizāciju “Islāma valsts”.

Krievijai izdevies gūt nozīmīgus panākumus Sīrijā, pārraujot Kuveiras militārās lidostas un gaisa spēku bāzes aplenkumu pie Alepo. Līdz ar to šo lidostu turpmāk varēs izmantot arī Krievijas operācijām no gaisa. Ņemot vērā, ka pirms divām nedēļām Sīrijas prezidentam lojālā armija atguva kontroli arī pār svarīgāko piegāžu ceļu, kas ved uz Sīrijas lielāko pilsētu - Alepo, tas ievērojami pastiprina oficiālās Damaskas un prezidenta Asada pozīcijas.

Taču šādas taktiskās uzvaras nemazina nedz civiliedzīvotāju ciešanas, nedz bēgļu plūsmas. Tam būtu nepieciešams visaptverošs risinājums, uz kādu cer Vīnes sarunās, kurās piedalās 17 valstis.

Dienu pirms jaunas sarunu kārtas sākuma Krievija Apvienotajās Nācijās izplatījusi savu miera plāna piedāvājumu. Tas paredz konstitucionālo reformu procesu 18 mēnešu garumā, kas noslēgsies ar prezidenta vēlēšanām. Oficiālā Maskava steidz izmantot savas šī brīža taktiskās priekšrocības Sīrijā. Nepalaist garām izdevību mudina arī Apvienotās Nācijas.

"Mana vēsts aprakstāma vienā vārdā - izdevība. Nedrīkst palaist garām to izdevību, kas būs Vīnē. Padomājiet, kur mēs bijām pirms pāris mēnešiem, kad mēs pat nevarējām iedomāties par to, ka Krievijas Federācija un Amerikas Savienotās Valstis sēžam un vadām diskusijas pie viena sarunu galda, turklāt vienā pusē ir Irāna, otrā – Saūda Arābija, kā arī citas valstis. Šāda ilgi gaidīta izdevība būtu visādi jāatbalsta," teica Apvienoto Nāciju īpašais sūtnis Sīrijā Stafans de Mistura.

Krievijas plānā ir astoņi svarīgākie punkti, tostarp par to, kādas būs prezidenta funkcijas reformu noslēgumā. Šajā dokumentā nav norādes par Rietumiem nepieņemamā Bašara al Asada likteni, tostarp, vai viņš varēs startēt prezidenta vēlēšanās.

Toties plāns paredz noteiktu opozīciju grupu iesaisti politiskajā procesā. Krievijai un ietekmīgākajām rietumvalstīm gan ir domstarpības arī attiecībā uz to, kuras opozīcijas frakcijas intereses atzīt par likumīgām.

Lai gan noregulējums Sīrijā nepieciešams daudziem, tomēr vēl arvien turpinās strīdi pat par to, vai vispār iespējams saglabāt Sīriju tās pašreizējās robežās.

"Attiecībā uz Sīriju nevaru pateikt, vai sašķaidīto oliņu-boliņu atkal iespējams savākt vienā gabalā. Šaubos. Bet, ja ir iespējams risinājums, kas kaut kādā mērā atjauno mieru un aptur slaktiņu, mēs esam par to.

Taču vēlamies nodrošināties, lai šāda vienošanās ņem vērā arī mūsu intereses. Proti, ka jaunā Sīrija vai Sīrijas – ar “s” galā – nevēršas un netiek izmantota, lai uzbruktu mums," teicis Izraēlas premjerministrs Benjamins Natanjahu.

Noregulējums Sīrijā ļautu pievērsties teroristiskā grupējuma “Islāma valsts” apkarošanai. Taču tas noteiks arī iesaistīto valstu ietekmes sadalījumu visā reģionā un pat uz starptautiskās skatuves. Ja neviens no galvenajiem spēlētājiem nepiekāpsies, noregulējums aizkavēsies, pagarinot Sīrijas civiliedzīvotāju ciešanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti