Slepkavība Londonā raisījusi bažas par jauniem terorisma veidiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Britu karavīra nogalināšana Londonas priekšpilsētā gaišā dienas laikā ir izraisījusi asas diskusijas britu sabiedrībā par jauniem ekstrēmisma draudiem, ar kuriem valsts var saskarties tuvākajā laikā. Vislielākā uzmanība tagad jāpievērš, tā dēvētajiem vientuļajiem vilkiem, kuri nevis aktīvi iesaistījušies kādās radikālās ekstrēmistu šūniņās, bet iedvesmu smeļas internetā vai televīzijā. Jau tagad britu prese un eksperti velk paralēles starp Londonas uzbrukumu un terora aktiem Bostonā.

Kļuvis zināms, ka uzbrukumu britu karavīram īstenojuši divi nigēriešu izcelsmes Lielbritānijas pilsoņi, kuriem, ļoti iespējams, bijušas saiknes ar Nigērijas džihādistiem. Lielbritānijas prese noskaidrojusi, ka pirms dažiem gadiem uzbrucēji jau bija nonākuši imigrācijas dienestu uzmanības lokā, jo tie bija aizlieguši vīriešiem izbraukt no valsts. Britu premjerministrs Deivids Kamerons šādas ziņas pagaidām nekomentē, vien norādot, ka policijā un drošības aģentūrās par notikušo varētu veikt pārbaudes.

Tāpat premjers paudis pārliecību, ka šādi uzbrukumi nevis vājina, bet tieši otrādi stiprina un saliedē tautu. „Šī valsts būs apņēmības pilna savā nostājā pret vardarbīgu ekstrēmismu un teroru. Mēs nekad nepadosimies terorismam vai jebkādiem tā paveidiem. Šo viedokli atbalsta visas kopienas šajā valstī. Tas nebija tikai uzbrukums Lielbritānijai un britu dzīvesveidam. Tā bija arī nodevība pret islāmu un musulmaņu kopienām, kas mūsu valstij sniedz ļoti daudz. Islāmā nav nekā tāda, kas spētu attaisnot šo briesmīgo uzbrukumu,” norādīja Kamerons.

Tomēr premjerministra apgalvojumus jau aizēnojuši vairāki uzbrukumi mošejām, un tiek prognozēts, ka tie tikai varētu pieņemties spēkā. Kā norāda Lielbritānijas musulmaņu pārstāvis Asghars Bukhari, divi galvenie spēlētāji, kas varētu apturēt šādus uzbrukumus, abi ir cietuši neveiksmi. „No vienas puses tā ir valdība, kas pilnībā noliedz jebkādu saistību ar politisko situāciju musulmaņu pasaulē, noliedz ārpolitiku, par kuru musulmaņi ir aizvainoti un kura ir izpostījusi miljoniem cilvēku dzīves. No otras puses, tās ir musulmaņu organizācijas, kuras savās kopienās nav iemācījušas šiem jaunajiem un nokaitinātajiem cilvēkiem, kā panākt demokrātiskas pašreizējās politikas pārmaiņas,” secina Bukhari.

Pēc viņa vārdiem, musulmaņu līderi nevis nemāk, bet nevēlas praktiski sniegt padomus par to, kā veiksmīgi iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, tā vietā daudz laika veltot nenozīmīgiem teoloģiskiem jautājumiem. Bukhari arī uzskata, ka britu musulmaņiem būtu nepieciešams tāds pats līderis, kāds savulaik ASV melnādainajiem iedzīvotājiem bija Martins Luters Kings.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti