Izraēlas un palestīniešu miera sarunas notika pēc ASV valsts sekretāra Džona Kerija vairākkārtējām vizītēm Tuvajos Austrumos pēdējos mēnešos. Viņam ir izdevies abas puses nosēdināt pie sarunu galda, un pēc divu dienu diskusijām Vašingtonā ir izvirzīts visai ambiciozs mērķis - galīgo vienošanos par desmitiem gadu ilgušā konflikta izbeigšanu panākt deviņu mēnešu laikā.
Visas iesaistītās puses sākotnējo sarunu kārtu raksturojušas kā pozitīvu un iedrošinošu. Kerijs norādīja, ka diskusiju detaļas būs konfidenciālas, un ka tikai viņa komentārus varēs uzskatīt par oficiāliem. Divu nedēļu laikā abu pušu delegācijas tiksies atkal Izraēlā vai Palestīniešu teritorijās, lai uzsāktu tiešas un oficiālas sarunas, pēc Vašingtonas tikšanos noslēguma paziņoja Kerijs:
„Abas puses ir vienojušās turpināt uzturēt nepārtrauktas un jēgpilnas sarunas par galvenajiem jautājumiem. Abas puses ir vienojušās, ka uz sarunu galda ir gan visi jautājumi par galīgo statusu, gan visi citi jautājumi. Mērķis ir vienkāršs - izbeigt šo konfliktu, izbeigt nesaskaņas. Mūsu mērķis būs panākt vienošanos par galīgo statusu deviņu mēnešu laikā.”
Savukārt Izraēlas delegācijas vadītāja, tieslietu ministre Cipi Livni izteikusies, ka viņa ir cerību pilna, bet ne naiva.
„Mēs visi zinām, ka tas nebūs viegli. Tas būs grūti, ar kāpumiem un kritumiem. Bet es varu apliecināt - šajās sarunās mūsu nodoms nav strīdēties par pagātni, bet rast risinājumus un pieņem lēmumus par nākotni,” norādīja Livni.
Palestīnas delegācijas vadītājs Saebs Erakats tikmēr pauda gandarījumu, ka ir vienošanās sarunās apspriest visus jautājumus. Viņš paziņoja, ka „palestīnieši ir pietiekam cietuši”, un ir pienācis laiks, ka viņi „dzīvo mierā, brīvībā un cienīgi paši savā neatkarīgā, suverēnā valstī.”
Starp galvenajiem strīdus jautājumiem ir ebreju kolonijas palestīniešu teritorijās, kuru būves dēļ izjuka iepriekšējās sarunas, palestīniešu nākotnes valsts robežas, Jeruzalemes statuss, kuru abas valstis uzskata par savu galvaspilsētu. Izraēla arī vēlas drošības garantijas. Īpaši tas attiecas uz Gazas joslu kontrolējošo grupējumu „Hamas”, ar kuru vēl pērnā gada nogalē izcēlās bruņots konflikts. Palestīniešu militārais grupējums atjaunoto miera procesu uzskata par liekulīgu, norādīja „Hamas” pārstāvis Samu Abu Zuhri:
„Sarunas ir atsevišķs un izolēts pasākums, kas neizsaka palestīniešu patieso noskaņojumu. Šis mēģinājums beigsies ar izgāšanos, tāpat, kā izgāzās pirms 20 gadiem. Diemžēl vienīgais ieguvējs no tā visa būs okupanti, kas ar šīm sarunām aizsegs savus noziegumus.”
Par sarunām skeptiski ir arī daudzi ebreju koloniju iedzīvotāji. Daļai bažas rada Izraēlas valdības lēmums pirms sarunu uzsākšanas atbrīvot vairāk nekā 100 palestīniešu cietumniekus kā labas gribas žestu. Tas gan notiks vairākos posmos saskaņā ar progresu miera sarunās.