Pasaules panorāma

Donbasā ar bažām gaida ziemu

Pasaules panorāma

Ieskats 5. oktobra "Pasaules panorāmas" tematos

Vai Krievija pielietos kodolieročus?

Krievijas gatavību pielietot kodolieročus vērtē kā maz ticamu, bet iespējamu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasliktinoties Krievijas karaspēka situācijai Ukrainā, pieaug bažas par iespēju, ka militārā pārsvara iegūšanai Krievija varētu izmantot tā sauktos taktiskos kodolieročus. Par to satraukumu paudušas Ukrainas amatpersonas.

ANO brīdina, ka jebkādu kodolieroču pielietošana atvērtu Pandoras lādi, kas aizsāktu ceļu uz cilvēces iznīcību. Tikmēr ASV specdienesti mierina – pagaidām nav nekādu liecību, ka runas par kodolieročiem ir kas vairāk kā ar sliktām kārtīm spēlējošā Putina blefs.

Statistika rāda – laikā, kad vienošanās par kodolieroču ierobežošanu starp Krieviju un ASV beigušās bez būtiskām cerībām uz jēgpilnu atjaunošanu, Krievijas rīcībā pēc oficiāliem datiem ir gandrīz 6000 kodolgalviņu, kas ir pasaulē lielākais kodolarsenāls.

Krievijai seko ASV, kurai ir par gandrīz 1000 mazāk. Kaujas gatavībā izvietoto raķešu Savienotajām Valstīm ir nedaudz vairāk – 1644 pret Krievijas 1588.

Kodolieročiem bruņoto valstu arsenāls
Kodolieročiem bruņoto valstu arsenāls

Šie skaitļi ir zināmā veidā abstrakti, jo viens ir skaidrs jau kopš Aukstā kara laika – ja valstis liktu lietā savu stratēģisko kodolieroču arsenālu, tas varētu novest pie cilvēces iznīcības.

Tomēr tas nav traucējis Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam vismaz retoriski paspēlēties ar kodolkara tematiku.

"Es gribu atgādināt, ka arī mūsu valstij pieejami dažādi līdzekļi, lai sakautu mērķus. Dažās komponentēs tie ir pat modernāki kā NATO valstīs. Un, kad mūsu valsts teritoriālā nedalāmība tiek apdraudēta, mēs noteikti izmantosim visus mums pieejamos līdzekļus, lai aizsargātu Krieviju un mūsu cilvēkus. Tas nav blefs," brīdināja Putins.

Šis Putina paziņojums jau vērtēts kā atkāpe no Krievijas kodolieroču doktrīnas, kas paredz kodolieroču pielietošanu tikai eksistenciālu briesmu gadījumā, jo ietver piebildi par teritoriālās nedalāmības apdraudēšanu.

Ņemot vērā pēc viltus referendumiem pasludināto četru Ukrainas apgabalu aneksiju Krievijas Federācijas sastāvā, arī Ukrainas armijas ofensīvu pret Krievijas karaspēku, piemēram Zaporižjes reģionā, Kremlis tagad varētu uzskatīt par "savas teritorijas" apdraudēšanu.

Trimdā esošais Zaporižjes apgabala pilsētas Melitopoles mērs Ivans Fedorovs uzskata, ka tā saukto taktisko kodolieroču pielietošanas iespēja pieaug līdz ar Krievijas sakāvēm kaujas laukā.

"Jā, es domāju, ka Putins to var izdarīt. Viņš saprot, ka nevar uzvarēt šo karu. Jau tagad to ir sapratis. Un, protams, viņš var izmantot kodolieročus un citus līdzekļus, lai uzvarētu," uzskata Fedorovs.

Taktiskie jeb mazas jaudas, īsa rādiusa kodolieroči ir izstrādāti kaujas laukam, lai iznīcinātu mērķus specifiskā vietā. Tomēr to jauda, kas svārstās līdz pat 100 kilotonnu trotila ekvivalentam, mūsdienās tik un tā ievērojami pārsniedz 15 kilotonnu atombumbu jaudu, ko Otrā pasaules kara beigās ASV nometa uz Japānas pilsētām Hirosimas un Nagasaki. Tā bija pirmā un līdz šim vienīgā reize, kad kodolieroči izmantoti karadarbībā.

Krievijas starpkontinentālā ballistiskā raķete armijas parādē Maskavā
Krievijas starpkontinentālā ballistiskā raķete armijas parādē Maskavā

Pēc ASV izlūkdienestu ziņām, Krievijai varētu būt pieejami aptuveni 2000 taktisko kodolieroču. Tieši par šādu ieroču pielietošanu pret Ukrainu jau runājis, piemēram, Putinam lojālais Čečenijas līderis Ramzans Kadirovs.

"Mans personīgais viedoklis ir, ka ir nepieciešami drastiskāki pasākumi, līdz pat karastāvokļa izsludināšanai pierobežā un zemas jaudas kodolieroču pielietošanai. [..] Vakar parāde Izjumā, šodien karogs Limānā, kas vēl rīt?"

Lai gan Ukrainas izlūkdienesti oficiāli paziņojuši – iespēja, ka Krievijas pielietos šos ieročus ir "ļoti augsta", Rietumi gan ir piesardzīgāki. Bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes vadītājs un savulaik viens no zināmākajiem ASV bruņoto spēku ģenerāļiem Afganistānas kampaņas laikā Deivids Petreuss norādījis, ka vairāk par "kodolieroču žvadzināšanu" Putina retorikā ASV izlūkdienestu ļoti vērīgā acs nav pamanījusi.

Nekas neliecinot, ka Krievija tiešām gatavotos taktisko kodolieroču izmantošanai. Tomēr, ja tas kādā brīdī notiktu, Petreuss ir pārliecināts, ka tas nozīmētu atklātu karu ar NATO.

"Ir pieejamas dažādas atbildes. Viena uz ko es norādu, ir tikai iespēja, hipotētiska iespēja, kurā ASV un es pieļauju citas valstis, vai nu NATO, vai kā kolektīvs, varētu rīkoties Ukrainā, iespējams, tādā veidā, kas Krievijas situāciju padarītu vēl sliktāku.

Citiem vārdiem sakot, ar konvencionāliem spēkiem "izslēgtu" lielu daļu no Krievijas kaujas spējām, kas joprojām ir Ukrainā un varbūt pat visā Melnajā jūrā. Tas padarītu Krievijas situāciju vēl drūmāku."

Tikmēr ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicinājis izbeigt šīs spekulācijas un lūdzis Krievijai pārtraukt šo bīstamo retoriku, atgādinot to, uz kā ilgstoši balstījusies pasaules kārtība.

"Kodolšantāžas ērai ir jābeidzas. Ideja, ka kāda valsts varētu cīnīties un uzvarēt kodolkarā, ir vājprātīga. Jebkāda kodolieroča pielietošanu aizsāktu pasaules gala sākumu. Mums jāsper solis atpakaļ!"

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti