Izraēlas kompānijas izstrādātā programmatūra izmantota tūkstošiem aktīvistu un politiķu izspiegošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izraēlas uzņēmums “NSO Group” izstrādājis spiegošanas programmatūru, kas dažādu valstu valdībām ļāva piekļūt valdības pretinieku tālruņiem un izspiegot viņu saziņu. Mediju rīcībā nonācis saraksts ar 50 000 tālruņa numuru, kas bija pakļauti izspiegošanai. Šajā sarakstā ir dažādi aktīvisti, žurnālisti, uzņēmēji un politiķi visā pasaulē.

Šīs atklāsmes rada bažas par privātumu un tiesībām, kā arī atklāj mērogu, kādā Izraēlas uzņēmuma klienti varēja ļaunprātīgi šo programmatūru izmantot starptautiskā mērogā.

Izspiegoti arī karalisko ģimeņu pārstāvji

Izraēlas kompānijas izstrādātā programmatūra izmantota tūkstošiem aktīvistu un politiķu izspiegošanai
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Ar informāciju par Izraēlas kompānijas „NSO Group” izstrādātās ļaunprogrammatūras „Pegasus” izmantošanas mērogu dalījās Parīzes žurnālistikas bezpeļņas organizācija „Forbidden Stories” un starptautiskā tiesību aizstāvju organizācija „Amnesty International”.

Tās vairākiem pasaules medijiem, tostarp „Washington Post”, „Guardian”, „Le Monde” un vēl 14 plašsaziņas līdzekļu organizācijām visā pasaulē nodeva nopludinātu sarakstu ar 50 000 telefona numuriem.

Sarakstā esošajiem numuriem nav norādīti to īpašnieki, taču plašsaziņas līdzekļi, veicot kopīgu izmeklēšanu, spēja identificēt vairāk nekā 1000 cilvēku vairāk nekā 50 valstīs.

Viņu vidū ir vairāki arābu karalisko ģimeņu pārstāvji, vismaz 65 uzņēmumu vadītāji, 85 cilvēktiesību aktīvisti, 189 žurnālisti un vairāk nekā 600 politiķu un valdības amatpersonu, ieskaitot valstu vadītājus, premjerministrus un valdību ministrus.

Uzņēmums noraida apsūdzības

Tiek norādīts, ka ļaunprogrammatūra „Pegasus” ir ļoti invazīvs rīks, proti, pēc piekļūšanas konkrētajam tālrunim, ar to var ieslēgt tālruņa kameru un mikrofonu, kā arī piekļūt ierīces datiem. Izraēlas uzņēmums gan jebkādas apsūdzības noraida, sakot, ka izmeklēšana ir pilna ar nepareiziem pieņēmumiem un neapstiprinātām teorijām.

Kompānija uzstāj, ka tās veidotā programmatūra ir paredzēta izmantošanai pret noziedzniekiem un teroristiem, un tā ir pieejama tikai militārām, tiesībaizsardzības un izlūkošanas aģentūrām valstīs, kurās ir laba cilvēktiesību situācija.

Daudzi no sarakstā ietvertajiem numuriem tika izsekoti desmit valstīs, kuru vidū ir Azerbaidžāna, Ungārija, Indija, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti. Daži no telefona numuriem piederot arī divām sievietēm, kas bijušas tuvas nogalinātajam Saūda Arābijas žurnālistam Džamalam Hašogi.

Mēģināja izspiegot arī "WhatsApp"

15 000 no sarakstā iekļautajiem numuriem atrodas Meksikā, un tajos iekļauti politiķu, arodbiedrību pārstāvju, žurnālistu un valdības kritiķu numuri. Sarakstā bija iekļauts arī numurs kādam meksikāņu ārštata žurnālistam, kurš tika noslepkavots automazgātavā.

Tikmēr, piemēram, Indijas izmeklēšanas ziņu vietne „The Wire” ziņoja, ka sarakstā ir 300 Indijā izmantotie mobilo tālruņu numuri, ieskaitot valdības ministru, opozīcijas politiķu, žurnālistu, zinātnieku un tiesību aizstāvju numuri. Pastāv bažas, ka šie 50 000 telefona numuri ir vien daļa no patiesā mēroga, proti, uzņēmuma klienti spiegošanas programmatūru izmanto daudz plašāk.

Izraēlas kompānija un tās programmatūra „Pegasus” pabijusi ziņu virsrakstos jau vairākus gadus, kad pētnieki norādīja uz programmatūras lomu Apvienoto Arābu Emirātos esoša disidenta izspiegošanā.

Savukārt saziņas lietotne „WhatsApp” 2019. gadā iesūdzēja Izraēlas uzņēmumu, apgalvojot, ka tas ir saistīts ar kiberuzbrukumiem pret vairāk nekā 1000 viedtālruņu, izmantojot savu ļaunprogrammatūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti