"Atļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties starptautiskās sacensībās, arī olimpiskajās spēlēs, ir ne tikai divkosīgi un gļēvi, bet tā ir arī tieša ņirgāšanās par desmitiem tūkstošu ukraiņu, kuri zaudējuši dzīvību smagākajā noziegumā pret cilvēci, kādu Eiropa ir piedzīvojusi kopš Otrā pasaules kara," Kallasa paziņoja ierakstā sociālajos tīklos.
Kā pauda Igaunijas premjerministre, tā ir arī tieša ņirgāšanās par tiem, kuri, riskējot ar dzīvību, aizstāv ne tikai Ukrainas, bet arī Igaunijas neatkarību.
"Es neredzu kompromisa iespējas šajā jautājumā, kamēr Krievija nebūs izbeigusi savas militārās aktivitātes un kara noziedznieki nebūs tiesāti," rakstīja Kallasa.
"Krievijā sports vienmēr ir bijusi un joprojām ir politikas daļa. Šo saikni ir izjutuši gandrīz visi sportisti no citām valstīm, kuriem ir bijušas nevienlīdzīgas sacensības ar Krievijas valsts organizētās dopinga programmas klientiem," piebilda Igaunijas premjerministre.
"Krievijas militārā agresija pastiprina saikni starp Krievijas sportu, politiku un propagandu. Katras sporta sacensības un katru uzvaru ar Krievijas sportistu piedalīšanos Krievijas propaganda izmanto, lai parādītu, ka Krieviju Rietumos joprojām ciena un sagaida atplestām rokām. Tas tiek pasniegts kā pierādījums, ka sarunas par kaut kādu Krievijas boikotu patiesībā ir tikai dažu rusofobisku Rietumu politiķu radīta ilūzija," viņa rakstīja.
Disappointed by @Olympics decision to allow Russian and Belarusian athletes to attend 2024 Paris games. Politically and morally wrong – time to strengthen isolation, not give in to Russia. Sport is a tool in Russia’s propaganda machine, ignoring that means siding with aggression. https://t.co/MkNmAL7cIW
— Kaja Kallas (@kajakallas) January 28, 2023
Kallasa piebilda, ka to izmanto arī, lai mazinātu Krievijas agresijas un atbildības par genocīdu, kuru teroristiskā valsts turpina Ukrainā, nozīmi.
"Igaunija skaidri un viennozīmīgi ir nosodījusi Krievijas agresiju pret Ukrainu," uzsvēra politiķe.
"Viens no nozīmīgākajiem veidiem, kā Krievijas iedzīvotājiem skaidri parādīt, ka viņiem rūpīgi jāpadomā par savu līderu rīcības likumību, ir pēc iespējas vairāk izolēt Krieviju un tās pilsoņus no Rietumiem, kamēr vien turpinās karš un kara noziedznieki lielas Krievijas tautas daļas acīs ir varoņi," Kallasa pavēstīja.
Igaunijas premjerministre arī aicināja visu valstu vadības un parlamentus atbalstīt pilnīgu Krievijas un Baltkrievijas sportistu izolāciju no starptautiskiem sporta pasākumiem.
Jau vēstīts, ka Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) pagājušajā nedēļā paziņoja, ka aicina pētīt iespējas, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti varētu atgriezties starptautisko sacensību apritē.
Ja SOK jebkādā veidā pieļaus Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalību 2024. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs, Ukrainas atlēti sola boikotēt četrgades vasaras sporta veidu lielāko forumu.
Kā priekšnoteikumus, lai sportisti varētu atgriezties sacensību apritē, SOK min, ka tie varētu startēt tikai kā neitrāli sportisti, nekādā veidā nepārstāvot savu valsti vai federāciju, līdzīgi kā tas ir profesionālajās sporta līgās Eiropā, ASV un Kanādā, kā arī atsevišķos individuālajos sporta veidos.
Tāpat sportisti sacensībās varētu piedalīties, ja pilnībā respektē Olimpisko hartu. Pirmkārt, tie var būt tikai sportisti, kas nav aktīvi atbalstījuši Krievijas karadarbību Ukrainā. Otrkārt, šiem sportistiem jāatbilst Pasaules antidopinga kodeksam un citiem antidopinga noteikumiem.
Gadījumā, ja sportisti neievērotu šos priekšnosacījumus, starptautiskajām federācijām un/vai sacensību rīkotājiem nekavējoties jāatstādina viņi no sacensībām, ziņojot par to SOK.