ES aug bažas par situāciju Lībijā un imigrantu pieplūdumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

Pieaugošās vardarbības dēļ Eiropas Savienības (ES) ārlietu dienests sācis diskutēt par Eiropas Savienības robežu palīdzības misijas Lībijā nākotni. Lai arī turpinās darbs pie Lībijas robežsardzes spēku apmācības, misija jau tagad bāzējas Tunisijā. 

Eiropas Savienība jau paudusi bažas par to, ka situācija Lībijā var nopietni apdraudēt arī cīņu pret nelegālo imigrantu ieceļošanu Eiropā.  

Eiropas Savienības robežu palīdzības misija jeb „Eubam” Lībijā tika aizsākta pagājušā gada maijā, lai palīdzētu Lībijai izveidot spēcīgus robežsardzes un jūras robežapsardzes spēkus.

Aptuveni 110 cilvēku lielā civilā misija ir daļa no ES visaptverošās pieejas.

Tās mērķis ir atbalstīt Lībijas atjaunošanu
Misijas sākotnējais mandāts ilgst divus gadus

 Taču kopš jūlija beigām Eiropas Savienības misijas darbinieki ir pārcēlušies uz Tunisiju, baidoties no pieaugošās vardarbības galvaspilsētā Tripolē. Pēdējo nedēļu laikā konkurējošie islāmistu kaujinieki ir uzsākuši asas savstarpējās cīņas.

Grupējuma „Lībijas rītausma” kontrolē ir nonākusi Tripoles lidosta. Nedēļas nogalē Lībijas pagaidu nacionālais kongress, kurš aizvieto jūnijā ievēlēto parlamentu, par glābšanas valdības veidotāju pasludināja islāmistiem simpatizējošo Omāru al Hassi.

Bengazi universitātes politisko zinātņu lektors al Hassi kandidēja arī uz premjerministra krēslu jūnija vēlēšanās, taču toreiz zaudēja.  Tagad „Lībijas rītausma” apgalvo, ka tā vēlas cienīt valsts konstitūciju un vēlas varas maiņu miermīlīgā ceļā.

Diplomātiskie avoti portālam „EuObserver” pastāstījuši, ka Eiropas Savienības robežu palīdzības misijas dalībnieki arī šajā sarežģītajā situācijā joprojām uztur kontaktus ar Lībijas varasiestādēm, organizējot dažādus kursus virsniekiem ārpus valsts. Taču, saasinoties situācijai, Eiropas Savienības ārlietu dienests arvien vairāk sākot domāt par to, kāda būs „Eubam” nākotne, jo pastāv liela iespēja, ka misija savu sākotnējo mandātu Lībijā izpildīt vairs nevarēs. 

Pasliktinoties situācijai Lībijā, satraukums vērojams arī Eiropas Savienībā. Tas tāpēc, ka tieši Lībija ir galvenais punkts, no kurienes uz Eiropu dodas bēgļu laivas. Saasinoties stāvoklim likuma un kārtības ievērošanas jomās, pieaug bažas arī par to, ka imigrantu drošība varētu tikt apdraudēta. ANO bēgļu lietu aģentūra ir aprēķinājusi, ka šajā gadā vien no Lībijas uz Itāliju ir devušies aptuveni 100 tūkstoši bēgļu, no kuriem gandrīz pusotrs tūkstotis ir gājuši bojā vai pazuduši.

Itālijas vadība jau paziņojusi, ka tā vairs nav spējīga pienācīgi īstenot savu robežapsardzes misiju, kas ik mēnesi izmaksā aptuveni 90 miljonus eiro. Tieši tāpēc lielāka loma imigrantu glābšanā būtu jāuzņemas Eiropas Savienības robežapsardzes misijai  „Frontex”. Pēdējā laikā Itālijā arī pieaug iedzīvotāju un politiķu neapmierinātība ar milzīgo ieceļotāju skaitu. Tā, piemēram, pret imigrantiem noskaņotās „Ziemeļu līgas” partijas pārstāvis Matteo Salvini aicinājis pielikt punktu šai invāzijai. Savukārt Itālijas iekšlietu ministrs Andželino Alfano norādījis, ka šādi izteicieni signalizējot par galēji labējo spēku rašanos Itālijā.

Bet tikmēr sagaidāms, ka ceturtdien ar Andželino Alfano tiksies Eiropas Savienības iekšlietu komisāre Sesīlija Malmstrēma. Viņa iepriekš paudusi pārliecību, ka arī citām Eiropas Savienības dalībvalstīm būtu jāsniedz savs atbalsts Vidusjūras reģionam, kas izjūt vislielāko migrantu spiedienu. Kā viens no iespējamiem risinājumiem varētu būt cilvēku izmitināšana no nometnēm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti