Eiropas līderiem bažas par autoritārisma režīma nostiprināšanos Ungārijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Ungārijas parlaments veicis kārtējās izmaiņas konstitūcijā, pastiprinot bažas par iespējamo autoritrārisma režīma nostiprināšanos. Bažas par pieņemtajiem lēmumiem jau izteikuši gan Eiropas Institūciju pārstāvji, gan arī vairāku valstu vadītāji, tostarp Vācijas kanclere Angela Merkele. 

Šīs nedēļas sākumā Ungārijas parlaments veica kārtējās izmaiņas konstitūcijā un tas tiek darīts jau ceturto reizi kopš premjerministra Viktora Orbana nākšanas pie varas 2010. gadā.

Orbana vadītās partijas „Fides" kontrolētais parlaments nolēmis, ka turpmāk valsts konstitucionālajai tiesai vairs nebūs tiesību atcelt likumus, kurus apstiprinājis parlaments ar divu trešdaļu balsu vairākumu. Konstitucionālā tiesa tagad varēs spriest par citiem iespējamiem labojumiem tikai procesuālā līmenī, bet nevis par dokumentu saturu. Arī valsts prezidentam nebūs tiesību uzlikt likumam veto un labojumus drīkstēs neparakstīt tikai tad, ja procesuālajā līmenī ir pieļautas nepilnības.

Citu pieņemto labojumu vidū ir minēta atļauja politiskajām partijām organizēt politiskas pārraides tikai valsts medijos, studentiem pēc augstskolas beigšanas noteikts laiks, kurā viņi nedrīkstēs aizbraukt no valsts, savukārt ģimenes definīcijā noteikts, ka laulība iespējama tikai starp vīrieti un sievieti. Lai arī partija „Fides", kurai parlamentā ir minētās divas trešdaļas balsu, veiktās izmaiņas uzskata par tīri tehniskām, oponenti apgalvo, ka tas ir uzbrukums demokrātiskajām institūcijām un vēršanās pret visiem, kas iebilst pastāvošajai varai.

Ungārijas pieņemtos konstitūcijas grozījumus jau nosodījusi Eiropas Komisija un Eiropas padome, kas paudušas bažas par likuma varas ievērošanu, kā arī pieņemto grozījumu atbilstību Eiropas Savienības likumiem un Eiropas Padomes standartiem. Asas diskusijas šis jautājums izraisījis arī Eiropas Parlamentā un savas bažas paudusi arī parlamenta legālo lietu komitejas vadītāja vietniece Fransuāza Kastē (Fransoise CASTEX) no Francijas: "Sociālistu un Demokrātu vārdā es gribētu paziņot, ka mēs esam ārkārtīgi satraukti par Ungārijas Parlamenta pieņemtajiem konstitūcijas labojumiem, kas, mūsuprāt, nav savienojami ar Eiropas Savienības likumu pamatprincipiem. Šādas pat bažas ir paudusi arī Eiropas Padome un Eiropas Komisija, kā arī Ungārijas iedzīvotāji."

Viens no asākajiem Ungārijas valdības kritiķiem bija Beļģijas deputāts Gijs Ferhovstads, kurš pauda pārliecību, ka Viktors Orbans un viņa valdība vienkārši ņirgājas par Eiropas institūcijām. Bet tikmēr Eiroparlamentārietis no Ungārijas Jozefs Šajers (Jozsef SZAJER) no Eiropas tautas partiju grupas paudis pārliecību, ka Eiropas Parlamentā valda dubultie standarti, jo, piemēram pret aizliegumu Rumānijas augstākajai tiesai publiskot tās spriedumus, iebildumu nav bijis.

Ungārijas konstitūcijas ceturtais labojums ir Ungārijas iekšējais jautājums, jo Eiropas līguma ceturtais punkts skaidri nosaka, ka valsts vietējā konstitucionālā struktūra ir daļa no tās suverenitātes, kuru neviens nedrīkst pārkāpt. Es gribētu skaidri norādīt, ka Ungārija ievēro Cilvēktiesību pamatprincipus un likuma varu. Nav iemesla pret kādu Savienības dalībvalsti īstenot uz dubultiem standartiem un aizspriedumiem balstītas procedūras, jo tas novedīs pie Eiropas Savienības, kas iet dažādos virzienos, nevis vienā.

Ungārijas veiktos konstitūcijas grozījumus asi kritizējusi arī Vācijas kanclere Angela Merkele, aicinot pret notiekošo attiekties ļoti nopietni. Pēc tikšanās ar Ungārijas prezidentu Janošu Aderu merkele arī aicinājusi Ungārijas valdību atbildīgi rīkoties ar divu trešdaļu balsu vairākumu parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti