Starptautiskajā Krimināltiesā nonāk pierādījumi par Ukrainas civiliedzīvotāju spīdzināšanu un nogalināšanu

Ukrainas nevalstiskās organizācijas, kas apvienojušās iniciatīvā "Tribunāls Putinam", sagatavojušas jaunu pieteikumu Starptautiskajai Krimināltiesai (SKT), kurā apkopoti pierādījumi Krievijas armijas pastrādātajiem noziegumiem pret cilvēci tās iebrukuma laikā Ukrainā.

Virkne Ukrainas nevalstisko organizāciju, kas apvienojušās iniciatīvā "Tribunāls Putinam" turpina apkopot liecības par kara noziegumiem, ko paveikušas Krievijas armijas militārpersonas. Šobrīd ir sagatavoti divi jauni pieteikumi ar pierādījumu kopumu, kas tiks iesniegti SKT. 

Jau iepriekš organizācijas bija iesniegušas pierādījumus par spīdzināšanām un arī civilliedzīvotāju slepkavībām Mariupolē.

Tagad šis pierādījumu kopums ir papildināts ar jaunām liecībām, kas ir par civiliedzīvotāju slepkavībām Bučā, Irpiņā un citviet Kijivas apgabalā, kā arī par nelikumīgu aizturēšanu un spīdzināšanu Harkivas apgabalā.

Kā trešdien preses konferencē Kijivā skaidroja viena no pieteikuma līdzautorēm, Harkivas cilvēktiesību aizsardzības grupas eksperte Hanna Ovdijenko, nevalstiskās organizācijas šobrīd visā Ukrainā piefiksējušas liecības par vairāk nekā 800 tīšām nogalinātu civiiedzīvotāju. 

Aptuveni 300 liecību bija no Kijivas apgabala, kurā pērn februārī un martā galvaspilsētas pievārtē atradās Krievijas karaspēks.

Kā norādīja Ovdijenko, organizācijām izdevies piefiksēt daļu no reālās ainas, jo tiesībsargu rīcībā esošajās krimināllietās figurē informācija par lielāku bojāgājušo skaitu. 

Atbilstoši savāktajām liecībām – šauts pa cilvēkiem, kas vienkārši bija uz ielas, gāja pēc ēdiena vai centās evakuēties. Lielākā daļa upuru bija vīrieši.

"Tas vienkārši bija terors, kas bija vērsts nevis pret konkrētiem cilvēkiem, kas kaut ko teorētiski varētu apdraudēt, bet pret visiem ciema iedzīvotājiem," sacīja Ovdijenko.

Starptautiskās Krimināltiesas darba kārtībā gan pagaidām nav izdalīta atsevišķa krimināllieta par mērķtiecīgu cilvēku nogalināšanu – piemēram, par pagājušogad visu pasauli satriekušajiem gadījumiem Bučā un Irpiņā. Tāpēc tagad, iesniedzot šo informāciju, ukraiņu nevalstiskās organizācijas cer, ka tā varētu palīdzēt kaut kā stimulēt SKT darbu, izmeklējot kara noziegumus Ukrainā, norādīja Ovdijenko.

Papildus savāktajām liecībām par masveida cilvēku nogalināšanu iniciatīva "Tribunāls Putinam" apkopojusi arī informāciju par spīdzināšanas vietām Harkivas apgabalā. Tur Krievijas karaspēks uzturējās līdz pat pērnā gada septembra sākumam, kad ukraiņu karaspēkam izdevās padzīt okupantus. 

Nevalstisko organizāciju apkopotās liecības ir par 23 spīdzināšanas vietām Harkivas apgabalā vien. Taču spīdzinātavas identificētas arī Kijivas, Hersonas un arī Zaporižjas apgabalos.

"Cietsirdība, kādā tika spīdzināti cilvēki, ir neticama. Neizmantoja elektrošokus – izmantoja dinamomašīnas, piemēroja elektrības strāvu līdz pat tādam līmenim, ka atmira nervi.

Mērdēja badā – bija liecības, ka cilvēku dienā pabaroja ar puskarotīti vai labākajā gadījumā – divām karotītēm ievārījuma. Divas līdz trīs dienas turēja bez ūdens," stāstīja "Pilsoņu brīvību centra" pārstāve Natālija Jaščuka.

Nevalstiskajām organizācijām izdevies dokumentēt  liecības gan no spīdzināšanu piedzīvojušiem cilvēkiem, gan arī vēl gūstā esošo tuviniekiem. Šobrīd gūstā Krievijā vai tās okupētajā Ukrainas daļā atrodas 4100 civiliedzdzīvotāji, liecina organizācijām pieejamā informācija.

Liecībās, kas iesniegtas Starptautiskajai Krimināltiesai, ir minēti arī konkrēti varmāku vārdi.

Daļa aptaujāto cilvēku atpazinuši savus pāridarītājus vai atcerējušies viņu vārdus un pakāpes, vai jebkādu citu informāciju, kas palīdz viņus identificēt, un šāda informācija ir norādīta arī iesniegtajos pieteikumos. 

Tie, protams, nav visi pāridarītāji. Daļa ukraiņu uzskata, ka par šiem noziegumiem ir jāatbild ne vien tiešajiem izpildītājiem, bet visai varas vertikālei, kas deva pavēles, – sākot no Krievijas prezidenta Vladimira Putina un tālāk uz leju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti