Ķīna mudina Krieviju un Ukrainu atsākt graudu eksportu

Ķīna aicinājusi Ukrainu un Krieviju pēc iespējas ātrāk atsākt graudu eksportu. Pekina uzskata, ka ir svarīgi nodrošināt starptautiskās pārtikas drošību, un cer, ka abas puses ar ANO starpniecību spēs panākt kompromisu. 

Lai meklētu tam risinājumu, piektdien pirmo reizi kopš līguma apturēšanas notika telefonsaruna starp Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski un Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu.

Turcijas prezidents, kurš šajā konfliktā centies būt par starpnieku, pauda, ka darīs visu, lai panāktu līguma atjaunošanu. Viņam tuvākajā laikā par to gaidāmas sarunas arī ar Krievijas vadoni Vladimiru Putinu. Krievija kopš izstāšanās no labības darījuma vairākkārtēji vērsusi uzbrukumus pret Ukrainas ostas pilsētām. Kijiva uzskata, ka tādējādi Maskava cenšas panākt piekāpšanos tās prasībām.

"Vairāki ostas termināļi iznīcināti, un viņi to dara jau vairākas dienas. Tas nozīmē, ka mums ir mazāk iespēju eksportēt graudus, pat ja mēs atveram šo koridoru. Mēs, tāpat kā visi citi, saprotam, ka Krievija to dara, lai parādītu, ka nespējam funkcionēt bez viņiem. Tāpēc mēs turpinām cīnīties," sacīja Ukrainas agrārās politikas ministrs Mikola Solskis.

Lai atjaunotu labības darījumu, Maskava pieprasījusi mazināt sankcijas pret tās labības un mēslojuma eksportu, kā arī atcelt aizliegumu Krievijas bankām izmantot starptautisko norēķinu sistēmu SWIFT. Eiropas Savienība gan norāda, ka Krievijas labībai un mēslojumam sankciju režīmā jau noteikts izņēmums un ka vairākas bankas joprojām ir savienotas ar SWIFT.

KONTEKSTS:

17. jūlijā Krievija paziņoja, ka izstājas no vienošanās, kas Ukrainai nodrošināja iespēju turpināt lauksaimniecības produkcijas eksportu no Melnās jūras ostām.

2022. gada vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļāva apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievija uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai 2022. gada jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti