«Re:Check»: Kā dezinformatori melo par nesen Lietuvā nolaupīto deviņgadīgo meiteni?

Kādus melus dezinformatori izplata saistībā ar nesen Lietuvā nolaupīto deviņgadīgo meiteni? Par to "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

7. janvāra pēcpusdienā Lietuvas pilsētā Kauņā pazuda deviņus gadus veca meitene. Viņu izsludināja starptautiskā meklēšanā, dienestiem palīgā devās daudzi brīvprātīgie. Divas diennaktis vēlāk policija viņu atrada kādā garāžā. Meiteni bija nolaupījis un gūstā turējis kāds vīrietis, kurš pašlaik atrodas pirmstiesas apcietinājumā. 

Pāris dienas vēlāk kovida pandēmijas aktīvists un blogeris Roberts Klimovičs sociālajos medijos stāstīja, kā esot bijis patiesībā. Klimovičs stāstīja, ka pēc tam, kad meitene pazudusi, vecāki vērsušies policijā. Bet tā – kā jau tas bieži vien notiekot gan Lietuvā, gan Latvijā – viņus esot "atšuvusi". 

"Un tēvs pulksten septiņos griezās "Facebook" ar lūgumu pēc palīdzības pie līdzcilvēkiem. Un jau pēc pāris stundām pie Kauņas policijas atradās liels ļaužu pūlis un piespieda šos tā saucamos tiesībsargājošos dienestus darboties," apgalvoja Klimovičs.

Šo maldinātāja video "TikTok" redzējuši gandrīz 70 tūkstoši cilvēku, daudzi to tālāk padevuši arī "Facebook". Taču Klimoviča stāstītajam nav nekāda pamata. 

Pēc Lietuvas medijos atrodamās informācijas meitene izgāja no mājām svētdien aptuveni pulksten 16.20. Vecāki par viņas pazušanu ziņojuši pāris stundu vēlāk. Kauņas policijas "Facebook" profilā redzams, ka jau pulksten 19.20 tā aicināja cilvēkus sniegt informāciju par pazudušo meiteni. Pie policijas iecirkņa tiešām bija ļaužu pūlis, taču nevis, lai protestētu, bet lai palīdzētu meklēšanā. 

Žurnālisti no Lietuvas "Delfi" un portāla "15 minūtes" apliecināja, ka Lietuvas medijos nav bijis pārmetumu, ka policija būtu ziņojumu ignorējusi vai rīkojusies novēloti. Klimovičs uz "Re:Baltica" lūgumu atklāt, no kurienes viņam ir informācija par policijas it kā bezdarbību, minēja "aculieciniekus un meklēšanas dalībniekus'’, turklāt "lietuviešu čati" esot pilni ar informāciju. Taču precīzāku informāciju viņš nesniedza.   

Jāpiebilst, ka saistībā ar meitenes nolaupīšanu dažādi meli tika izplatīti arī Lietuvā. To, piemēram, darīja viens no redzamākajiem Lietuvas dezinformatoriem Antans Kandrots, kurš sevi dēvē par Celofānu un kuram nupat piespriests cietumsods par finanšu noziegumiem. Viņš meitenes nolaupīšanā vainoja ar to nekādi nesaistītus cilvēkus.

Lietuvas žurnālisti norādīja, ka maldināšana turpinājās arī pēc meitenes atrašanas, piemēram, tika melots, ka viņa nemaz neesot bijusi nolaupīta vai ka viņa patiesībā esot zēns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti