Panorāma

Deputāti: ECB atzinums par kredītiem ir tikai rekomendācija

Panorāma

ES beidzot panāk vienošanos par reformām migrācijas politikā

Polijas jaunā valdība atlaiž sabiedrisko mediju vadību

Polijas jaunā valdība atlaiž sabiedrisko mediju vadību, sola atjaunot to objektivitāti

Polijas jaunā valdība trešdien pavēstīja, ka tiek atlaista vairāku sabiedrisko mediju vadība. No amatiem atbrīvoti sabiedriskās televīzijas, radio un ziņu aģentūras priekšsēdētāji un valdes, pavēstīja Kultūras ministrija, lēmumu pamatojot ar nepieciešamību atjaunot šo mediju objektivitāti.

Neilgi pēc šī paziņojuma tika pārtraukta valsts ziņu kanāla TVP regulārā apraide un televizoru ekrānos bija redzams tikai televīzijas logo. Tika apturēta arī ziņu kanāla tīmekļa vietnes "TVP Info" darbība.

"Diemžēl iepriekšējais raidījums jāpārtrauc, jo sākam ziņu izlaidumu. 10.18 mums nezināmu iemeslu dēļ mūsu signāls tika pārtraukts. Kaut kas tāds Polijas vēsturē nav bijis. Polijas mediji tiek pārņemti. Pirms dažām minūtēm ir atlaistas sabiedrisko mediju valdes," TV ēterā vēstīja sabiedriskās televīzijas kanāla TVP žurnālists Adrians Boreckis.

Jaunā valdība  norāda – tieši iepriekšējās valdības astoņos vadības gados mediji tikuši politiski ietekmēti, kļūstot par valdības ruporiem.

Valdošās partijas "Likums un taisnīgums" (PiS) politiķi uzskatīja, ka sabiedriskajam medijam ir jābūt konservatīvam, jo komercmediji Polijā pārsvarā ir liberāli noskaņoti.

Valdības kritiķi norāda, ka iepriekšējā valdība mērķtiecīgi gadu gaitā centusies apklusināt neatkarīgos medijus un to vadībā iecēlusi "PiS" cilvēkus.

Tas bija labi redzams arī pirms vēlēšanām, kad sabiedriskā televīzija savā saturā bija ļoti kritiska pret Tuska vadīto partiju.

Jaunā valdošā koalīcija otrdien pieņēma rezolūciju, kurā aicināts atjaunot "sabiedrisko mediju objektivitāti un uzticamību".

Pēc šī balsojuma līdz šim "PiS" deputāti pie televīzijas ēkas sarīkoja protestu.

"Nav demokrātijas bez mediju plurālisma vai spēcīgiem, valdību kritizējošiem medijiem. Un Polijā tie ir sabiedriskie mediji," otrdienas vakarā pie valsts televīzijas ēkas ieejas žurnālistiem sacīja PiS līderis Jaroslavs Kačiņskis.

Viņš bija viens no politiķiem, kas protestēja pie valstij piederošās televīzijas ēkas, un pavēstīja, ka PiS politiķi turpinās protestus rotācijas kārtībā.

Kačiņskis uzskata, ka Tuska valdības rīcība apdraud likuma varu un ir pretrunā Polijas konstitūcijai.

"Esmu pārliecināts, ka Eiropas Savienība, kas mūsu valdīšanas laikā bija tik ļoti noraizējusies par likuma varu Polijā, šoreiz izvēlēsies nereaģēt," teica Kačiņskis.

Tikmēr bijušais Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis trešdien sociālajā tīklā "X" paziņoja, ka "kultūras ministra prettiesiskā rīcība attiecībā uz sabiedriskajiem medijiem parāda to, kā iestādes, kuras it kā rūpējas par tiesiskumu, pārkāpj to ik uz soļa."

Bijušais premjers arī uzsvēra, ka tā rīkojusies valdība, kas pie varas ir tikai vienu nedēļu, un ka viņa politiskais spēks neļaus Polijā ieviest diktatūru. 

"Mēs vēlamies pārliecināties, ka Polijā ir tiesiska kārtība un brīvi sabiedriskie mediji," trešdien, turpinoties politiskā spēka sarīkotajai protesta akcijai, sacīja cits PiS likumdevējs Mareks Suški.

Arī līdzšinējās valdības kultūras ministrs Pjotrs Glinskis pārmaiņas sabiedrisko mediju vadībā raksturoja kā nelikumīgas.

"Tas acīmredzami ir uzbrukums brīvajiem medijiem, tas ir likuma pārkāpums," ziņu aģentūrai AFP sacīja bijušais ministrs.

Kā vēsta laikraksts "Rzeczpospolita", jaunā vadība varētu atlaist no darba ap 60 sabiedrisko mediju darbinieku, kas iepriekšējās vadības laikā "pārkāpuši žurnālistu ētikas standartus".

Valdības lēmums televīzijā izraisījis paniku. Iepriekšējais  vadītājs neesot labprātīgi vēlējies aiziet un kopā ar vairākiem citiem esot iebarikādējies birojā. Tikai pēc policijas ierašanās viņi ēku pametuši un amati nodoti jaunajai valdei.

Līdzšinējā opozīcija, kas tagad nākusi pie varas, PiS valdībai pārmeta, ka tā centusies apklusināt neatkarīgos medijus un ierobežot to izteiksmes brīvību.

Pasaules mediju uzraudzības organizācija "Reportieri bez robežām" (RSF) 2020. gadā pavēstīja, ka "Polijas valstij piederošie mediji ir pārvērsti par valdības propagandas ruporiem un tajos valda partejisks diskurss un naida runa".

Viens no vadošajiem Polijas Televīzijas žurnālistiem Marcins Volskis vēl oktobrī atzina, ka televīzija pirms vēlēšanām veidojusi lielāku propagandu nekā komunisma laikos, un uzskata, ka tas ir veicinājis vēlētāju novēršanos no partijas "Likums un taisnīgums".

Polijas parlamenta vēlēšanās 15. oktobrī valdošo vairākumu ieguva trīs partiju alianse Donalda Tuska vadībā, savukārt PiS, kas bija pie varas kopš 2015. gada, šajās vēlēšanās zaudēja vairākumu parlamentā.

Tuska vadītā koalīcija zvērestu deva pirms nedēļas un uzreiz ķērās pie solījumu izpildes. Tika atlaisti  "Likums un taisnīguma" ieceltie cilvēki pretkorupcijas birojā, izlūkdienestā un valsts drošības iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti