Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Poliju satricina vīzu pārdošanas skandāls

Vīzu pārdošanas skandāls satricinājis Polijas valdošās partijas pozīcijas pirms parlamenta vēlēšanām

Mēnesi pirms Polijas parlamenta vēlēšanām valdošo partiju "Likums un taisnīgums" satricinājis korupcijas skandāls. Vairākām amatpersonām izvirzītas apsūdzības saistībā ar aizdomām par Polijas vīzu pārdošanu trešo valstu pilsoņiem. Polijas opozīcija apgalvoja, ka tādējādi Polijā un citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs varēja ieceļot simtiem tūkstošiem imigrantu.

Vīzu pārdošanas skandāls satricinājis Polijas valdošās partijas pozīcijas pirms parlamenta vēlēšanām
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Polijā kopš 2015. gada valda nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS), kas aktīvi iestājas pret imigrāciju un regulāri ir nonākusi domstarpībās ar ES jautājumā par to, kādai būtu jābūt patvēruma meklētāju uzņemšanas politikai blokā.

Partija "Likums un taisnīgums"cer, ka 15. oktobrī gaidāmajās parlamenta – Seima – vēlēšanās tai izdosies uzvarēt un vēl uz četriem gadiem saglabāt varu. Taču partijas pozīcijas pirms vēlēšanām ir satricinājis skandāls saistībā ar Polijas vīzu izsniegšanu Āfrikas un Āzijas pilsoņiem, kuri par to ir samaksājuši tūkstošiem vai pat desmitiem tūkstošiem eiro.

Skandāls nāca gaismā pirms dažām nedēļām, kad premjerministrs Mateušs Moraveckis atlaida ārlietu ministra vietnieku, kurš bija atbildīgs par vīzu izsniegšanas kārtību Polijas konsulātos ārvalstīs.

Vēlāk Polijas mediji vēstīja, ka amatpersonas atlaišana ir saistīta ar izmeklēšanu, kurā pretkorupcijas birojs izvērtē aizdomīgus vīzu izsniegšanas gadījumus vairākās Tuvo Austrumu valstīs, kā arī Indijā, Filipīnās, Singapūrā un Honkongā.

Izmeklēšana esot uzsākta pēc tam, kad citas ES dalībvalstis ir norādījušas uz to, ka blokā ir ieceļojis neparasti liels skaits trešo valstu pilsoņu ar Polijas vīzām.

Daļa no šiem cilvēkiem vēlāk ir devušies uz Meksiku, bet no turienes – uz ASV.

Vakar Polijas tiesībsargājošās iestādes paziņoja, ka šajā lietā apsūdzības ir izvirzītas septiņām personām, bet trijām no tām ir piemērots pirmstiesas apcietinājums.

Nav zināms, cik daudz Polijas vīzu, iespējams, nelikumīgi, ir izsniegtas trešo valstu pilsoņiem, taču atsevišķi mediji un opozīcijas partijas apgalvoja, ka kopš 2021. gada aptuveni 250 tūkstoši Āfrikas un Āzijas valstu pilsoņu ir saņēmuši Polijas darba vīzas, samaksājot kukuli.

Lielākās opozīcijas partijas "Pilsoniskā platforma" līderis – bijušais premjers Donalds Tusks – uzskata, ka šis, iespējams, ir lielākais skandāls Polijā 21. gadsimtā.

"Sauksim lietas īstajos vārdos. "Likums un taisnīgums" valdība – un šeit mēs runājam par augstākajām valdības amatpersonām – ir palīdzējusi simtiem tūkstošiem cilvēku ar Polijas vīzām ieceļot mūsu valstī. Tie ir neticami skaitļi, bet diemžēl tie ir patiesi, jo tos ir publicējusi Ārlietu ministrija.

30 mēnešu laikā Āfrikas un Āzijas valstīs vīzas izsniedza 250 tūkstošiem cilvēku. Tur Polijas vīzas tika reklamētas kā karsti pīrādziņi," sacīja Tusks.

Tusks arī pieprasīja valdībai atklāt, vai tā no NATO partneriem ir saņēmusi brīdinājumus, ka starp migrantiem, kuri iebrauca Polijā, varētu būt arī aizdomās par terorismu turētas personas.

Polijas premjers Moraveckis un citas valdības amatpersonas norādīja, ka prese un opozīcija pārspīlē skandāla apmērus, jo patiesībā esot aizdomas par dažu simtu vīzu nelikumīgu izsniegšanu.

Savukārt Polijas prezidents Anžejs Duda paziņoja, ka viņš uzmanīgi seko līdzi izmeklēšanas gaitai, bet piebilda, ka daļa no mediju sniegtās informācijas ir nepatiesa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti