ISW: Irāna ar kombinēto triecienu meklēja Izraēlas pretgaisa aizsardzības vājās vietas

Irāna veica kombinētu raķešu un dronu triecienu Izraēlai, vadoties pēc Krievijas Ukrainā izmantotās taktikas, lai pārbaudītu Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmu, tomēr no 120 raķetēm lielākā daļa tika pārtverta, teikts ASV Kara studiju institūta (ISW) analīzē.

Irāna, veicot šādu triecienu, varēja cerēt uz lielāku uzbrukuma efektu, norāda domnīcas eksperti.

Kaut arī triecienam nav bijis cerētā rezultāta, irāņi gūs mācību un strādās pie tā, lai uzlabotu savas spējas pārraut Izraēlas aizsardzību, konstatē analītiķi.

Irānas raķešu un dronu triecienu pakete modelēta, vadoties pēc Krievijas Ukrainā vairākkārt īstenoto uzbrukumu taktikas, norāda ISW.

Triecienam bija krietni ierobežotāks efekts, nekā cerēts, un tas varētu būt tāpēc, ka irāņi līdz galam nenovērtēja priekšrocības, kas Izraēlai, salīdzinot ar Ukrainu, ir šādu triecienu atvairīšanā, secina domnīca.

Irāna triecienu veica ar aptuveni 170 droniem, 30 spārnotajām raķetēm un 120 ballistiskajām raķetēm. Dronu palaišana notika labu laiku pirms ballistisko raķešu palaišanas, ļoti iespējams, cerot, ka tās sasniegs Izraēlas pretgaisa aizsardzības "logus" aptuveni tajā pašā laikā, kad droni un spārnotās raķetes, norāda ISW analītiķi.

Šādu pieeju Krievija vairākkārt izmantojusi pret Ukrainu.

Šādas triecienu paketes mērķis ir panākt, lai lēnākie droni un spārnotās raķetes novirza pretgaisa aizsardzības spēku uzmanību, tādējādi ļaujot ballistiskajām raķetēm, ko ir krietni grūtāk notriekt, sasniegt savus mērķus.

Irāna, kā noprotams, nav stipri rēķinājusies, ka droni un spārnotās raķetes trāpīs mērķiem, tomēr bija cerējusi, ka tas izdosies krietni lielākam ballistisko raķešu procentam, uzskata analītiķi.

Tomēr no 120 ballistiskajām raķetēm tikai nelielam skaitam izdevās pārvarēt Izraēlas pretgaisa aizsardzību un trāpīt armijas bāzu tuvumā.

Tiesa, ISW uzskata, ka Irāna no 13. aprīļa trieciena gūs mācību, ko tā spēs izmantot krietni veiksmīgākiem triecieniem nākotnē. Visticamāk, triecieni palīdzēja Irānai apzināt Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmas stiprās un vājās vietas. Irāna arī varētu dalīties ar Krieviju ar mācībām, ko tā guvusi šī trieciena gaitā.

Irānas spējas pat ar ballistisko raķešu nelielu skaitu pārvarēt Izraēlas pretgaisa aizsardzības sistēmu raisa nopietnas bažas par Izraēlas drošību.

Krievijas triecieni Ukrainai liecina, ka pat ar nelielu skaitu precīzu triecienu svarīgākajiem enerģētikas un citas infrastruktūras objektiem var izraisīt būtiskas sekas.

Izraēlai un tās sabiedrotajiem pēc šīs veiksmīgās aizsardzības nevajadzētu ieslīgt pašapmierinātībā, norāda ISW.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.

Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti