Erdogans: Putins piekritis pagarināt Melnās jūras «labības darījumu»

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir piekritis pagarināt līgumu par Ukrainas labības eksportu pa Melno jūru, piektdien paziņojis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

Ukraina un Krievija ar Turcijas starpniecību pagājušā gada 22. jūlijā parakstīja vienošanos ar ANO par Ukrainas lauksaimniecības preču eksporta atsākšanu Melnajā jūrā, kas bija pārtraukta, Krievijai 24. februārī uzsākot atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Bez pagarinājuma līguma termiņš beigtos nākamnedēļ.

Erdogans žurnālistiem pavēstīja, ka runājis ar Putinu par šo vienošanos un Putins piekrīt tās pagarināšanai. Turcijas prezidents arī sacīja, ka gatavojas augustā uzņemt Putinu vizītē.

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs šonedēļ nosūtīja Putinam vēstuli par vienošanās pagarināšanu. Vēstulē viņš norādīja, ka atbalsta šķēršļu atcelšanu Krievijas mēslojuma eksportam, par ko Maskava ir vairākkārt sūdzējusies.

Erdogans pauda cerību, ka ar šo vēstuli un visu kopīgajiem centieniem izdosies panākt "labības darījuma" pagarināšanu.

Putins iepriekš vairākkārt draudējis šo līgumu nepagarināt. Ceturtdien viņš paziņoja, ka neesot izpildīts neviens no Maskavas izvirzītajiem nosacījumiem, lai vienošanās varētu darboties.

Vienošanās ir ļāvusi Ukrainai nosūtīt vairāk nekā 32 miljonus tonnu graudu garām Krievijas karakuģiem Melnajā jūrā. Liela daļa no šiem graudiem nonākusi jaunattīstības valstīs Āfrikā, Tuvajos Austrumos un citur. Ja eksports atkal tiktu bloķēts, pārtikas cenas varētu pieaugt vēl vairāk.

KONTEKSTS:

Pagājušajā vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļauj apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievijas uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk. Vienošanās nosacījumi paredz, ka tā ir jāpagarina ik pēc 120 dienām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti