Pasaules panorāma

NATO samits Viļņā jau pēc nepilna mēneša

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Austrijas armija izstrādājusi metodi kā atklāt "Novičok" indi

Austrijas armija izstrādājusi metodi «Novičok» indes atklāšanai

Krievija ir pārkāpusi Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija tiesības, atsakoties sākt kriminālizmeklēšanu par viņa saindēšanu 2020. gadā ar nervus paralizējošu vielu "Novičok", atzinusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT). Tikmēr Austrijā armijas eksperti izstrādāja metodi, kā atklāt "Novičok" indi.

Krievija nav izpētījusi apgalvojumus par slepkavības mēģinājuma politisko motīvu, iespējamo valsts aģentu iesaistīšanos, kā arī nav ņemtas vērā Navaļnija tiesības piedalīties tiesā, norādīja ECT. Toreiz Kremlis noliedza, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins būtu pasūtījis Navaļnija saindēšanu, un sacīja, ka nav pamata sākt kriminālizmeklēšanu. Krievija, kura ir izstājusies no ECT, pavēstīja, ka tiesas spriedumi tai nav saistoši.

Opozīcijas līderi Alekseju Navaļniju pirms trim gadiem saindēja ar nāvējošo vielu "Novičok". Tikmēr Lejasaustrijā, Korneiburgas pilsētā, austriešu armijas eksperti izstrādājuši novatorisku metodi, kā ātri un vienkārši noteikt neirotoksīnus no tā sauktās "Novičok" grupas.

Nervus paralizējošo kaujas vielu grupu, sauktu par "novičokiem" (tulkojumā – "jauniņie"), pagājušā gadsimta 70.–80. gados izstrādāja Padomju Savienībā. "Novičoks" ir binārs ierocis, kam ir divas sastāvdaļas. Nāvējošs tas kļūst tikai pēc tam, kad savieno divus salīdzinoši nekaitīgus komponentus. Tas nozīmē, ka nav jāsaražo un laboratorijās jāuzglabā indes krājumi.

Vajadzības gadījumā atliek vien savienot divas ķīmiskas vielas, kuras kopā rada ļoti bīstamus neirotoksīnus, ar ko tika saindēts Krievijas opozīcijas politiķis Aleksejs Navaļnijs. Arī bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa meita 2018. gadā Lielbritānijas pilsētā Solsberi bija saindēti ar "Novičok".

Līdz šiem skaļajiem gadījumiem par "Novičoku" bija maz kas zināms. Līdz šim bija arī grūti atklāt neirotoksīnus un kaujas vielas no "Novičok" grupas. Lai identificētu savienojumu, kas, piemēram, izmantots uzbrukumā Skripaļiem, zinātniekiem vajadzēja vairākas dienas. Austrijas armijas eksperti masu iznīcināšanas ieroču jautājumos izstrādājuši metodi, kā vienkārši telpās noteikt, vai nav pielietots "Novičok". Tā vietā, lai ņemtu neskaitāmus paraugus no virsmām, tiek izmantota speciāla gaisma, kas nāvējošos neirotoksīnus padara redzamus.

"Tas var būtiski mainīt bīstamo "Novičok" kaujas vielu atklāšanu. Līdz šim mēs varējām noteikt tikai selektīvi. Tas nozīmē, ka mums bija jāpaņem paraugi no virsmas kvadrātcentimetru pēc kvadrātcentimetra, lai iegūtu ticamu laboratorijas rezultātu.

Tagad atliek vien ieslēgt gaismu tumšā telpā, un mēs ar ātru skatienu varam atrast norādes par to, kur šīs vielas varētu atrasties.

Tas samazina pūliņus līdz minimumam. Tas arī ļauj samazināt briesmas, ko šīs kaujas vielas rada," stāstīja Centra aizsardzībai no masu iznīcināšanas ieročiem komandieris Jirgens Šlehters.

Jaunā metode "Novičok" grupas reaģentu noteikšanai tagad ir pieejama izmantošanai visā pasaulē. Tā aprakstīta zinātniskā publikācijā.

"Mums jau ir atsauksmes, tostarp no ASV, kas apsveica mūs ar šo rezultātu. Mēs pieņemam, ka citas valstis arī iesaistīsies un turpinās strādāt.

Jautājums vienmēr ir, vai viņi to darīs publiski vai ne. Militārās pētniecības jomā tas vienmēr jāuztver piesardzīgi," skaidroja Centra aizsardzībai no masu iznīcināšanas ieročiem ķīmijas eksperts Geralds Bauers.

Kā stāstīja Austrijas armijas pārstāvji, eksperimenti jau veikti kādā laboratorijā Šveicē. Un par šīm zināšanām jau esot liela interese no Eiropas sadarbības partneru puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti