Graube: Izraēlas iespējamā sauszemes operācija Gazā būs ļoti asiņaina

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sauszemes operācija Gazā, kam gatavojas Izraēlas armija, būs ļoti asiņaina un sarežģīta. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja bijušais Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.

Zināms, ka Izraēlas armija gatavojas sauszemes uzbrukumam palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamas" kaujiniekiem Gazas joslā, bet valsts politiskie līderi vēl nav pieņēmuši konkrētu lēmumu par uzbrukumu. Armija ir izvietojusi desmitiem tūkstošu karavīru pie robežas ar Gazas joslu un turpina Gazas joslas bombardēšanu. Izraēla ir arī pilnībā aplenkusi Gazas joslu.

Graube aicināja nošķirt iebrukumu Gazas sektorā no iebrukuma Gazas pilsētā, jo tieši tajā ir vislielākais atbalsta punkts palestīniešu teroristu grupējumam "Hamas".

Bijušais NBS komandieris skaidroja, ka šāda operācija tika veikta 2014. gadā, kad daļēji tika iznīcināta "Hamas" struktūra. Graubes ieskatā, no šī "Hamas" ir izdarījuši secinājumus. Tāpat kā Izraēlas bruņotie spēki.

"Pašreizējo konfliktu īsti nevar salīdzināt ar iepriekšējiem konfliktiem, jo ir pieaugušas kaujas spējas abām pusēm. Jau tagad ir skaidrs, ka būs lieli zaudējumi abām pusēm. (..) Militārie spēki ir pieauguši. Tas liecina, ka operācija būs ļoti asiņaina un sarežģīta. Cilvēkiem nav kur palikt. Sauszemes operācija pilsētā, starp mājām prasīs iedzīvotāju upurus. Operācija būs traģiska," pauda bijušais NBS komandieris.

Vaicāts, kā notiekošais varētu ietekmēt Eiropas politisko un sabiedrisko domu, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts raidījumā uzsvēra, ka Izraēlas atbildes reakciju uz "Hamas" uzbrukumiem vada politiskā loģika, kas patlaban vērsta uz emocionālu stāvokli, kāds patlaban ir Izraēlā, jo ne velti šo situāciju salīdzina ar 11. septembra teroraktiem ASV.

"Militārā rīcība būs ļoti spēcīga. Pieņemu, ka daudzu acīs tā varētu šķist neproporcionāla. Manuprāt, tas varētu raisīt jautājumu par to, vai šajā konfliktā var vai nevar iesaistīties citas arābu valstis. Pieņemu, ka Irāna, kas noteikti līdzdarbojusies plānu radīšanā, gribēja sasniegt mērķi – sagraut miera plānus Tuvajos Austrumos," sacīja Sārts.

Viņa ieskatā, Eiropai būs grūti, tači jāsaprot, ka jau patlaban visvairāk palestīnieši vēršas pie musulmaņiem Eiropā. Tas varētu nozīmēt arī spriedzes pieaugumu, it īpaši atsevišķos Eiropas reģionos, kur situācija arī nav ļoti stabila.

Vaicāts, kā "Hamas" izdevās pārsteigt Izraēlu, Sārts sacīja, ka Izraēlas izlūkdienests pieļāva "pašpārliecinātības kļūdu".

KONTEKSTS:

Palestīniešu kaujinieki 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas, izšaujot vairākus tūkstošus raķešu un iefiltrējoties vairākās vietās Izraēlā. Līdz šim brīdim kaujinieki izšāvuši jau vairāk nekā 3200 raķešu. "Hamas" un to sabiedrotie arī  sagrābuši ķīlniekus, kas nogādāti Gazas joslā.

Iebrukums pārsteidza nesagatavotus Izraēlas izlūkdienestus un drošības spēkus. Izraēlā oficiāli ir izsludināts karastāvoklis, un valsts gatavojas militārajai operācijai Gazas joslā, lai atriebtos par sestdien notikušo teroristiskā grupējuma "Hamas" asiņaino ofensīvu Izraēlas teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti