Dienvidāfrikas prezidents Sirils Ramafosa trešdien paziņojis, ka Dienvidāfrika ir pret Izraēlas konfliktu Gazā, tāpēc tā ir vērsusies Starptautiskajā tiesā. Tikmēr Izraēlas opozīcijas līderis Jairs Lapids šodien nācis klajā ar paziņojumu, kurā nosodījis starptautiskās sabiedrības rīcību pret Izraēlu.
"Tiesas priekšā nav stājusies Izraēlas valsts, bet gan starptautiskās sabiedrības integritāte. Ja valsts, kas aizstāv sevi no slepkavniecisku teroristu brutāla uzbrukuma, var nonākt tiesā par genocīdu, tad Konvencija par genocīda nepieļaujamību ir kļuvusi par veidu, kā sekmēt terorismu un veicināt antisemītismu", sacīja Lapids.
"Pasaulei jāuzdod sev jautājums: "Kāpēc var pieļaut brutālu un slepkavniecisku uzbrukumu nevainīgiem civiliedzīvotājiem un pēc tam tiesāt valsti, kurā vienas dienas laikā tika nogalināti 1200 tās pilsoņu?!" Un 136 tās pilsoņi atrodas nebrīvē 97 dienas. Izraēla to nepieņems, ebreju tauta to nepieņems, starptautiskajai sabiedrībai tas nav jāpieņem", uzsvēra Lapids.
Dienvidāfrikas juristi sacīja, ka Izraēlas karš pret "Hamās" teroristiem Gazas joslā ir daļa no gadu desmitiem ilgušās Telavivas īstenotās palestīniešu apspiešanas.
Tāpat juristi lūdza Starptautiskās tiesas tiesnešus nekavējoties apturēt Izraēlas militāro operāciju Gazā.
"Genocīds nekad netiek pasludināts iepriekš, taču šai tiesai ir pieejami pēdējo 13 nedēļu laikā iegūtie pierādījumi, kas neapstrīdami liecina par rīcības modeli un ar to saistītu nodomu, kas pamato ticamu apgalvojumu par genocīdu," tiesas zālē Hāgā sacīja Dienvidāfrikas advokāts Adila Hasims.
"Nekas, izņemot šīs tiesas rīkojumu, neapturēs šīs ciešanas. Ja netiks nozīmēti pagaidu pasākumi, zvērības turpināsies, un Izraēlas Aizsardzības spēki jau sacījuši, ka plāno turpināt šādu rīcību vismaz gadu," viņa teica.
Pirms tiesas sēdes simtiem Izraēlu atbalstošu protestētāju devās gājienā tiesas ēkas tuvumā ar plakātiem "Atvediet viņus mājās", atsaucoties uz ķīlniekiem, kurus joprojām sagrābuši "Hamās" teroristi. Cilvēku pūlī bija redzami Izraēlas un Nīderlandes karogi.
Ārpus tiesas citi protestēja ar Palestīnas karogiem rokās, atbalstot Dienvidāfrikas rīcību.
Dienvidāfrikas valdošā partija – Āfrikas Nacionālais kongress – jau sen ir salīdzinājusi Izraēlas politiku Gazas joslā un Rietumkrastā ar savu vēsturi, kad lielākā daļa tās melnādaino iedzīvotāju tika būtiski apspiesti.
Izraēla uz Hāgu ir nosūtījusi spēcīgu juridisko komandu, lai aizstāvētu savu militāro operāciju, kas tika uzsākta pēc "Hamās" kaujinieku 7. oktobra uzbrukumiem Izraēlas iedzīvotājiem.
KONTEKSTS:
Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.
Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoni cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.
Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 20 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.
Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā - aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.
Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga.
Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.