Taču Baidens intervijā nepieminēja sarunas ar teroristu grupējumu "Hamās" un iespējamo vienošanos par ķīlnieku atbrīvošanu apmaiņā pret pamiera ievērošanu.
Pēc tam, kad intervija vakar bija parādīta, Baltā nama pārstāvji steidzās precizēt, ka Baidens, runājot par ugunspārtraukšanas izsludināšanu Gazā, ir domājis pašreiz apspriesto pamiera vienošanos, kas ļautu atbrīvot daļu vai visus gūstekņus, kurus "Hamās" teroristi nolaupīja pērn 7. oktobrī iebrukuma laikā Izraēlā.
Trešdien visa musulmaņu pasaule atzīmē Ramadāna mēneša noslēgumu un parasti to svin ģimenes un draugu lokā ar plašiem festivāliem un priekpilnu atmosfēru.
Taču gluži pretēja noskaņa vērojama Gazas joslā. Skumjas par bojāgājušajiem civiliedzīvotājiem mijas ar bailēm pašiem iekļūt kādā apšaudē vai uzlidojumā.
Tradīcijas ir spēcīgas pat kara laikā. Jau no agra rīta palestīnieši vienojas kopīgās lūgšanās, bet pēcpusdienā dodas uz gadatirgiem. Arī Gazas pilsētā, sagrauto ēku pakājē, vietām atvērti krāsu pilni tirdziņi. Tiek cepti arī tradicionālie svētku cepumi, lai atzīmētu islāma gavēņa mēneša Ramadāna noslēgumu.
Karš starp Izraēlu un palestīniešu teroristu grupējumu "Hamās" nekur nav pazudis. Apšaudes un operācijas notiek gandrīz katru dienu un Izraēlas spēki joprojām gatavojas plašai operācijai Gazas joslas dienvidos.
Atbildot uz jautājumu, vai Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu vairāk rūp paša politiskā izdzīvošana, nevis Izraēlas nacionālās intereses,
Baidens sacīja, ka Netanjahu politika Gazā esot kļūdaina un viņš nepiekrīt šādai pieejai.
"Manuprāt, tas ko viņš dara ir kļūda. Es nepiekrītu viņa pieejai. Tas ir briesmīgi, ka tos trīs auto iznīcināja droni, un ka tas notika uz lielceļa, nevis gar krasta līniju. Viņi nebrauca kādā lielā konvojā. Tādēļ tas, ko es ierosinu ir Izraēlai vienkārši izsludināt uguns pārtraukšanu un atļaut sešas līdz astoņas nedēļas netraucētu pieeju pārtikas un medikamentu piegādēm civiliedzīvotājiem," Baidens sacīja ASV spāņu valodā raidošajam televīzijas kanālam "Univision", atbildot uz jautājumu par Netanjahu rīcību karā Gazas joslā.
"Es aicinu izraēliešus vienkārši pārtraukt uguni un turpmāko sešu, astoņu nedēļu laikā nodrošināt pilnīgu piekļuvi visai pārtikai un medikamentiem, ko ieved valstī," sacīja Baidens.
Baidens pēc asiņainā "Hamās" uzbrukuma oktobrī aktīvi ir atbalstījis Izraēlu, taču kopš pagājušās nedēļas telefona sarunas ar Netanjahu viņa tonis un uzskati sāk krasi mainīties. Pavērsiena punkts, kā secina mediji, ir gadījums, kad Izraēlas drona triecienos Gazas joslā tika nogalināti septiņi ASV bāzētās palīdzības organizācijas "World Central Kitchen" darbinieki. Baidens šo gadījumu nosauca par šausmīgu.
Attiecības joprojām ir saspīlētas arī tādēļ, ka Netanjahu neatkāpjas no idejas par lielu ofensīvu Rafas pilsētai Gazā, kas atrodas pie Ēģiptes robežas, un kurā patlaban atrodas liels skaits palestīniešu. Vašingtona pret to stingri iebilst, bet Izraēla pagaidām domas nemaina.
Tuvojoties arī novembrī gaidāmajām vēlēšanām, Baidens arī saskaras ar pieaugošu ASV dzīvojošo musulmaņu un gados jauno vēlētāju spiedienu mainīt politiku attiecībā pret Izraēlu.
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens otrdien paziņoja, ka Izraēla nav informējusi ASV par konkrētu datumu, kad varētu sākties sauszemes ofensīva Gazas dienvidu pilsētā Rafā. Netanjahu pirmdien informēja, ka ir noteikts datums, kad sāksies ofensīva Rafā, bet neatklāja, kad tieši tas notiks.
ASV uzskata, ka šāda operācija būtu kļūda, jo nav skaidrs, kā Izraēlas spēki varētu pasargāt aptuveni 1,4 miljonus Rafā esošo civiliedzīvotāju, no kuriem lielākā daļa tur ieradusies no citām Gazas daļām pēc kara sākuma.
KONTEKSTS:
2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.
Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus, kā arī sauszemes operāciju pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā, kā arī pastiprināja militārās darbības Jordānas rietumkrastā.
Līdz šim Gazas joslā bojā gājuši vairāk nekā 33 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.