Daiļslidošana - viss svarīgākais par olimpiskajām sacensībām Phjončhanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 8 mēnešiem.

Ziemas olimpisko spēļu vēsturē senākais sporta veids ir sacensības, kurās uzvarētāju nenosaka hronometrs, bet gan tiesnešu vērtējums. Tieši daiļslidošana ir ziemas olimpisko spēļu patriarha statusā, jo debitēja vēl 1908.gadā Londonā vasaras spēļu programmā, kur dalībnieku sastāvs dažā disciplīnā bija tikko pietiekams pjedestāla aizpildīšanai. Pašlaik daiļslidošana ir viens no ziemas olimpisko spēļu programmas pīlāriem, nodrošinot pilnas skatītāju tribīnes un augstus televīzijas reitingus.

Phjončhanas ziemas olimpiskajās spēlēs sadalīs piecus medaļu komplektus - sievietēm, vīriešiem, pāru slidojumos, dejās uz ledus un komandu sacensībās. Katrā disciplīnā paredzētas sacensības gan īsajā, gan izvēles programmā. Pirmo reizi olimpiskajās spēlēs daiļslidotājiem ir iespēja muzikālajā pavadījumā iekļaut vokāla izpildījumu. 

Atskats olimpisko sacensību vēsturē sievietēm 

Daiļslidošanu pārrauga Starptautiskā Slidošanas savienība (ISU) - vecākā ziemas sporta veidu federācija, kas dibināta jau 1892.gadā. Mūsdienu izpratnei par daiļslidošanu sporta veids pietuvojās 19. gadsimta vidū, kad tika ieviestas metāla asmeņu slidas. Savukārt olimpiskajās spēlēs līdz 1972.gadam sacensības risinājās tikai vīriešiem, sievietēm un pāriem. Dejas uz ledus par olimpisko disciplīnu kļuva 1976.gadā, savukārt iepriekšējās ziemas spēlēs Sočos debitēja komandu sacensības. 

Tiesnešu vainošana subjektīvismā ir praktiski tikpat sena kā daiļslidošanas vēsture, tādēļ sportistu snieguma vērtēšanas sistēma arvien tiek pilnveidota un pašlaik jau varētu būt tuva augstākajai matemātikai. Gan īsajā, gan izvēles programmā tiesneši piešķir divas atzīmes - rezultātu par tehnisko elementu izpildījumu (TES) un programmas komponentēm (PCS). TES rezultāts ir atkarīgs no programmas tehniskās sarežģītības un elementu izpildījuma, bet PCS rezultāts vairāk ir atkarīgs no mākslinieciskā snieguma. Medaļu sadalījumu nosaka, summējot visus gūtos punktus gan īsajā, gan izvēles programmā. 

Pāru slidojumi - kaislības un emocijas 

Latviju daiļslidošanā šoreiz pārstāvēs Deniss Vasiļjevs un Diāna Ņikitina, startējot vīriešu un sieviešu sacensībās. Ja Vasiļjevs šogad Eiropas čempionātā ar 4.vietu atkārtoja Latvijas daiļslidošanas augstāko panākumu, tad Ņikitinai pirmais uzdevums Phjončhanā būs kvalificēties izvēles slidojumam. Gan vīriešiem, gan sievietēm īsajā programmā startēs pa 30 dalībniekiem, no kuriem pa 24 labākajiem cīņu turpinās izvēles programmā.

Vīriešu sacensības - olimpisko spēļu īpašs notikums 

Īsajā programmā vīriešiem un sievietēm ne ilgāk kā divās minūtēs un 50 sekundēs jāizpilda septiņi obligātie elementi. Izvēles programmā vīriešiem četrarpus minūtēs drīkst iekļaut maksimums astoņus lēcienu elementus, trīs piruetes, vienu soļu celiņu un vienu horeogrāfisku kustību secību. Analoģiskas prasības ir četru minūšu izvēles programmā sievietēm, vienīgi dāmām paredzēti septiņi lēcienu elementi. 

Visus noteikumu smalkumus Phjončhanā uzraudzīs arī Latvijas tiesnese Agita Ābele.

Ar olimpisko daiļslidošanas sacensību kalendāru var iepazīties šeit. Pirmās sacensības komandu konkurencē daiļslidotājiem būs piektdien vēl pirms spēļu oficiālās atklāšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti