Plašumā vēršas skandāls par dopinga lietošanu vieglatlētikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 9 mēnešiem.

Vācu pētnieki apgalvo, ka Starptautiskā vieglatlētikas federācija (IAAF) ir aizliegusi publiskot datus par pētījumu, kurā konstatēts, ka aptuveni trešā daļa vadošo sportistu savulaik ir atzinušies aizliegto vielu lietošanā. Sporta organizācijas vadība gan norāda, ka joprojām turpinoties diskusijas ar Pasaules dopinga aģentūru (WADA) par šī pētījuma publicēšanu. 

Pirms četriem gadiem notikušajā pasaules vieglatlētikas čempionātā Daegu, Dienvidkorejā akadēmisko pētnieku komanda no Vācijas un Lielbritānija intervēja vairākus simtus vieglatlētu par aizliegto vielu lietošanu.

Gandrīz trešā daļa no aptuveni 1800 sportistiem toreiz atzinusies, ka pēdējā gada laikā bija pārkāpusi antidopinga noteikumus.

Tubingenas universitātes pētnieki apgalvo, ka pēc informācijas savākšanas pētnieki ir bijuši spiesti parakstīt vienošanos par atklātās informācijas neizpaušanu. Viens no vienošanās noteikumiem ir paredzējis, ka pētījuma autoriem tiek dota atļauja sarunāties ar sportistiem, taču pirms rezultātu publiskošanas Starptautiskajai vieglatlētikas federācijai tie ir jāapstiprina.

Tas joprojām nav noticis un, kā atzinis pētījuma vadošai autors, doktors Rolfs Ulrihs, pētījums faktiski kopš tā brīža ir bloķēts.

Tagad pētījumu rezultāti nonākuši gan britu izdevuma “Sunday times”, gan vācu raidkompānijas "ARD/WDR" rokās. Tajos konstatēts, ka vadošo atlētu vidū dopinga lietošana ir ļoti izplatīta un joprojām netiek pienācīgi kontrolēta par spīti dažādām bioloģiskās testēšanas programmām.

Aptuveni pirms divām nedēļām "Sunday Times" publiskoja arī datus par aptuveni piecu tūkstošu sportistu 12 tūkstošiem asins testu. Tajos konstatēts, ka laika posmā no 2001. līdz 2012.gadam aptuveni trešo daļu Olimpisko spēļu (OS) un pasaules čempionātu (PČ) medaļu, tostarp 55 zelta medaļas, ir ieguvuši sportisti, kuru nodotās analīzes ir uzskatāmas par aizdomīgām.

Universitātes pārstāvji gan apgalvo, ka pētījums ir veikts neatkarīgi no Starptautiskās vieglatlētikas federācijas un tā publicēšana tiek kavēta bez jebkāda pietiekama iemesla, pārkāpjot publicēšanas brīvību.

Vienlaikus Starptautiskā Vieglatlētikas federācija apgalvoja, ka šajos datos atrodams liels skaits nopietnu kļūdu. Turklāt abi izdevumi esot atsaukušies uz datiem, kas iegūti no Starptautiskās Vieglatlētikas Federācijas privāto un slepeno medicīnisko datu bāzes, kas izmantota bez atļaujas.

Tieši tāpēc federācija apsverot iespēju vērsties pret abiem izdevumiem tiesā, lai aizsargātu savu reputāciju un savu atlētu tiesības.

Jāpiebilst, ka šī nav pirmā reize, kad vācu raidsabiedrība "ARD/WDR" publisko šādas apsūdzības. Pagājušā gada decembrī kompānija ziņoja par nopietniem pārkāpumiem un ļoti plašu dopinga lietošanu Krievijas vieglatlētu rindās. Krievijas vieglatlētikas federācija šos apgalvojumus nosauca par meliem. Arī Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas prezidents Lamīns Diaks noraidīja apgalvojumus, ka šie pārkāpumi tiek piesegti visaugstākajā līmenī, vienlaicīgi gan atzīstot, ka viņa atbildībā esošā sporta nozare tiešām piedzīvo krīzi.

Dopinga skandāls, visticamāk, atstās ievērojamu ietekmi uz nākamā Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas prezidenta vēlēšanām, kas gaidāmas jau trešdien, 19.augustā. Tajās par augsto amatu sacentīsies divi pašreizējie federācijas viceprezidenti - bijušais pasaules čempions kārtslēkšanā Sergejs Bubka no Ukrainas un Lielbritānijas pārstāvis Sebastians Ko. Pirms gaidāmā balsojuma abi kandidāti ir pauduši apņemšanos aktualizēt cīņu ar aizliegto vielu lietošanu, solot arī atjaunot par sporta karalieni dēvētās vieglatlētikas reputāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti