Tūristi nesteidz apmeklēt Riodežaneiro graustu rajonus favelas, ņemot vērā dažnedažādus par tiem izplatītus brīdinājumus. To vidū gan tropu drudža un Zikas vīrusa inficēšanās risks, gan arī noziedzība, vardarbība un teroristu uzbrukumu draudi. Tomēr zemāku apmeklētību saista arī ar cita veida publiku. Uz Pasaules kausu futbolā ieradās pārsvarā gados jauni un piedzīvojumi kāri apmeklētāji, bet olimpiskās spēles vairāk piesaista ģimenes, kas dod priekšroku klasiskiem tūrisma objektiem.
“Patiesībā es biju gaidījusi pilnīgi pretējo. Viss, ko jūs dzirdat par favelām, ir – neejiet tur, tas ir bīstami. Bet mēs ieraudzījām draudzīgus cilvēkus, jauku kopienu,” pastāstīja tūriste no Austrijas.
Tomēr dažu valstu diplomātiskās pārstāvniecības un sporta organizācijas bijušas pavisam nelokāmas. Piemēram, Austrālijas Olimpiskā komiteja jau februārī oficiāli aizliedza saviem sportistiem spēļu laikā apmeklēt favelas, mēnesi vēlāk īpašu drošības programmu saviem pilsoņiem izstrādāja Savienoto Valstu konsulāts.
Taču graustu rajonu apmeklēšanai nav obligāti jākļūst par riskantu piedzīvojumu. Piemēram, Salete Martina strādā Santa Martas favelā par tūrisma gidi un par savu teritoriju ir diezgan droša.
“Tas bija šo valstu drošības dienestu rīkojums, bet tas tāpēc, ka viņi nezina par mūsu tūri. Es gribētu uzaicināt visus konsulātus iepazīt to. Mēs esam gidi, kas paši dzīvo favelās. Santa Marta ir ļoti droša vieta, te nodibināts miers. Mēs esam piektais apmeklētākais tūrisma objekts Rio,” atklāja Martina.
Santa Martas favela bija pirmā, kur 2008. gadā tika ieviesta valdības miera nodibināšanas programma, narkotiku bandas izskaužot ar pastāvīgu policijas klātbūtni.
Tomēr, neraugoties ar lielāku kārtību, pēdējās divās nedēļās šo rajonu apmeklēja vien daži tūkstoši tūristu, salīdzinot ar 20 tūkstošiem 2014. gadā.