Sports / Olimpiskā kustība
Latviju Phjončhanā pārstāvēs 35 sportisti
2018. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā Latviju kopumā pārstāvēs 35 sportisti, pirmdien ziņoja Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK). Tāpat izlasei līdzi dosies 35 treneri ar atbalsta personālu un septiņiem mediķiem.
Kalgari ziemas olimpiskās spēles - Ķipuram zelts un bronza
15. ziemas olimpiskās spēlēs Kalgari, Kanādā, nāk atmiņā, pirmkārt, ar aukstu laiku atklāšanas parādē, ļoti krasām temperatūras maiņām sacensību dienās, spēcīgu vēju, ar smiltīm bobsleja trasē, protesta iesniegšanu un visbeidzot ar zelta un bronzas medaļām.
Sarajevas ziemas olimpiskās spēles - medaļota debija VEF un Latvijas bobslejam
Minhenes olimpisko spēļu traģēdija bija atstājusi dziļas pēdas apziņā un rīcībā, tādēļ turpmāk ikvienās sacensībās visnopietnākā uzmanība tika pievērsta drošības pasākumiem. Nebija izņēmums arī 14.ziemas olimpiskās spēles, kas 1984.gada februārī noritēja tolaik vēl apvienotās Dienvidslāvijas pilsētā Sarajevā. Vairākstāvu blokmājās, kur dzīvojām mēs, akreditētie žurnālisti, katrā stāvā bija ne tikvien stāva dežurants un policists, bet arī kāds nopietns vīrs pelēkā uzvalkā, kurš rūpīgi nopētīja ikvienu ienācēju.
Ziemas olimpiskās spēles Leikplesidā - Latvijai Zozuļas zelts kamaniņu sportā
Inese Jaunzeme ir pirmā latviete, kas kļuva par uzvarētāju vasaras olimpiādes spēlēs Melburnā 1956.gadā. Vera Zozuļa - pirmā Latvijas sportiste, kura saņēmusi zelta godalgu ziemas olimpiskajās spēlēs - Leikplesidā 1980.gadā. Šī bija viena no spožākajām 13. ziemas spēļu ekstrām, jo Krievijas trasēs Bratskā un Sverdlovskā, gatavojoties šīm olimpiskajām spēlēm, kritiens sekojis kritienam… Toties Leikplesidā Vera tā iejutās trasē, ka visos četros braucienos uzrādīja vislabākos laikus, kas ir fantastisks sniegums tik augsta  līmeņa sacensībās.
Ziemas olimpiskās spēles Insbrukā - Latvijas kamaniņbraucēji vēl iesildās
1976.gada februārī 12.ziemas olimpiskās spēles risinājās Austrijā - Tiroles galvaspilsētā Insbrukā. Gatavošanās tām sākās ar lielu starptautisku jezgu. Sākotnēji Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) spēļu rīkotājtiesības piešķīra Denverai, taču strauji augošu izmaksu un sacīkšu iespējamas ietekmes uz vidi dēļ ASV Kolorādo štata vēlētāji krasi iebilda pret šo spēļu sarīkošanu. Tālāk olimpiskās saimnieces gods tika piedāvāts Vistlerai Kanādā, taču arī tā atsacījās valdības maiņas dēļ. Izmantojot situāciju, savu kandidatūru pieteica Soltleiksitija ASV, bet SOK 1973.gada 15.februārī spēļu rīkošanas tiesības piešķīra Insbrukai, kuras vārds, starp citu, ir cēlies no vācu vārda "Brucke", tātad "tilts pār Innas upi".
Saporo ziemas spēles - olimpieši pirmo reizi tiekas Āzijā
Olimpiskās spēles - tā ir himna sportam. Pirmo reizi to izjutu klātienē pirms 45 gadiem Hokaido salas galvaspilsētā Saporo, kur 1972.gadā risinājās 11.ziemas olimpiskās spēles. Tās bija pirmās ziemas spēles, kas nenotika Eiropā vai Ziemeļamerikā, un japāņi pie tām tika vien trešajā mēģinājumā. Pirmo pošanos spēlēm 1940.gadā pārtrauca karš, konkurencē par tiesībām tās rīkot 1968.gadā veiksmīgāka izrādījās Grenoble, līdz beidzot, apsteigusi Lahti un Soltleiksitiju, olimpiskā uguns pirmo reizi iegailējās Āzijas kontinentā.
Devītās ziemas olimpiskās spēles - sniegu un ledu gādā Austrijas armija
Gadiem ritot, olimpiskās spēles top vērienīgākas, krāšņākas, unikālākas. Arī devītās ziemas olimpiskās spēles, kas 1964.gadā notika Insbrukā, Austrijā, nebija izņēmums. Insbruka kļuva par pirmo pilsētu, kas rīkoja sporta pasākumus plašā apkaimē, ļaujot vairāk nekā vienam miljonam fanu vērot sportistu cīņas. Turklāt, pateicoties televīzijai, Insbrukas spēlēm sekoja vairāk nekā miljards skatītāju visā pasaulē.
Astotās Ziemas olimpiskās spēles - sevi piesaka biatlons, datori un videoatkārtojumi
Ir 1960.gads. Pagājuši 28 gadi, un ziemas olimpiskās spēles ar astoto kārtas numuru atkal atgriezušās ASV. Šoreiz Skvovelijā, sākotnēji mazpazīstamā kūrortā netālu no Taho ezera. Taču, gatavojoties spēlēm, infrastruktūras un izklaides vietu celtniecībai un attīstībai izlieto vairāk nekā 80 miljonus dolāru. 18.februārī, svinīgi atklājot sacensības, 37. ASV prezidents Ričards Niksons ar lepnumu var sacīt: "Esiet sveicināti ASV!"
Septītās ziemas olimpiskās spēles - debitē PSRS, televīzija kļūst visvarena
Ziemas olimpiskās spēles līdz šim spēles notikušas 11 valstīs trijos kontinentos, tostarp četras reizes ASV, trīs reizes Francijā. Divkārt olimpiskās sacensības risinājušās vairākās valstīs, arī Itālijā. Kortina d'Ampeco par 7. ziemas olimpisko spēļu mājvietu tika izraudzīta 1949.gada pavasarī Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) 43. sesijā, kad tā apsteidza gan kanādiešus, gan amerikāņus.
Sestās ziemas olimpiskās spēles Oslo - trimdiniekiem pateikts nē
Pagājušā gadsimta sešdesmitie gadi, kad Otrais pasaules karš jau piederēja pagātnei, bija juku, neziņas un sašķeltības laiks.1951.gadā Ņujorkā notika 10 PSRS satelītvalstu, tostarp Latvijas, trimdinieku sporta darbinieku sanāksme, un tika nodibināta Brīvo Austrumeiropas sportistu savienība, lai kopīgi cīnītos par trimdinieku tiesībām piedalīties olimpiskajās spēlēs. Šo problēmu izskatīja Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) Ģenerālās asamblejas sesijā Oslo, SOK sekretāram Oto Maieram vēlāk paziņojot, ka trimdas sportistu līdzdalība spēlēs nevar tikt akceptēta…
Ziemeļkoreja piekrīt nosūtīt delegāciju uz Phjončhanas olimpiskajām spēlēm
Ziemeļkoreja otrdien sarunās ar Dienvidkoreju apliecināja gatavību nosūtīt savu delegāciju uz februārī paredzētajām Phjončhanas ziemas olimpiskajām spēlēm, vēstīja aģentūra AP. Sarunās uz divu Koreju robežas demilitarizētajā zonā Panmundžomā abu valstu pārstāvji apsprieda sadarbību olimpiskajās spēlēs un iespējas uzlabot savstarpējās attiecības. 
Piektās ziemas olimpiskās spēles 12 gadus aizkavē karš
1936. gadā, kad ziemas olimpiskās spēles risinājās Vācijā, Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) nolēma piektās ziemas spēles rīkot Saporo, Japānā, bet šos nodomus izjauca Japānas armijas iebrukums Ķīnā. 1938. gadā SOK atzina, ka spēļu rīkošana agresoru valstī ir pretrunā ar olimpiskajiem ideāliem, un ziemas olimpiskās spēles tika rosinātas rīkot Sanktmoricā, bet 1939. pārcēla uz Garmišpartenkirheni, kur bija saglabājies viss aprīkojums no 1936. gada. Bet 1939. gada septembrī Eiropā sākās Otrais pasaules karš, un novembrī Vācijas Olimpiskā komiteja atteicās rīkot olimpiskās sacensības. SOK paziņoja, ka piektās ziemas olimpiskās spēles tiek atceltas, kā rezultātā nākamās spēles notika vien 1948. gadā.
Ceturtā ziemas olimpiāde - garākais pilsētas nosaukums, kuplākā Latvijas delegācija
Šoreiz Garmišpartenkirhene, 1936.gads, ceturtās ziemas olimpiskās spēles... Ja pirms četriem gadiem Leikplesidā nepiedalījās neviens Latvijas pārstāvis, tad uz Vāciju devās nepieredzēti kupla delegācija - 26 sportisti, kas startēja ātrslidošanā, hokejā, daiļslidošanā, distanču un kalnu slēpošanā. Taču rezultāti izrādījās krietni vien zemāki, nekā bija cerēts.
Trešās ziemas olimpiskās spēles Leikplesidā - Latvija tikai uz papīra
Trešās ziemas olimpiskās spēles 1932.gadā notika Ņujorkas štata ciematā Leikplesidā, kur mīt vien daži tūkstoši iedzīvotāju. Diemžēl Latvijas pārstāvju šajās spēlēs nebija, kaut arī organizācijas komitejas dokumentos mūsu valsts figurēja kā iespējama dalībniece. Iemesls, protams, bija naudas trūkums un lielais attālums līdz ASV. Tolaik arī nebija neviena sportista, kas ziemas sporta veidos varētu nopietni startēt pasaules līmenī.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti