Sportā arvien vairāk iezīmējas cīņa ar totalizatoros spēlējošajiem sportistiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Godīga spēle sportā un godīgas spēles principu ievērošana pēdējos gados kļuvusi īpaši aktuāla gan pasaulē, gan Latvijā. Sportisti ir dažādi un dažādi ir arī viņu meistarības līmeņi - tas arī ir galvenais kritērijs algu čeku lielumam. Ja atlēts ir zemāka līmeņa, zemāks ir arī viņa atalgojums. Tomēr totalizatori dod iespēju izdarīt likmi uz savas komandas zaudējumu un tā ir iespēja nopelnīt papildus. Jo galu galā - pats taču atrodies laukumā un vari paskriet lēnāk vai izdarīt kādu neprecīzu piespēli, lai būtu drošs par iecerēto iznākumu. Ja atlētiskās īpašības nav tik spožas, tās palīdz uzlabot dažāda veida ķīmiskie stimulanti, kas gan ir starptautiski aizliegti.

Jautājums par godīgu spēli sportā Latvijā kļuva īpaši aktuāls pēc divu Latvijas olimpiskās delegācijas hokejistu Vitālija Pavlova un Ralfa Freiberga pieķeršanas dopinga lietošanā, kā arī dažādiem spēļu sarunāšanas gadījumiem un skandāliem gan Latvijas Basketbola līgas (LBL) otrajā divīzijā, gan futbola virslīgā. Pavlova un Freiberga gadījumā par sankcijām jau drīzumā spriedīs Starptautiskā Hokeja federācija, toties par spēļu sarunāšanu un rezultātu ietekmēšanu Latvijas Basketbola līgas otrajā divīzijā spēlētāja licence nesen anulēta Arturam Suhanovam, stāsta LBL ģenerālsekretārs Edgars Šneps.

Tomēr bez negatīvajiem piemēriem var atrast arī kādu patīkami pārsteidzošo un pozitīvo. Latvijas olimpiskās hokeja izlases trešais vārtsargs Soču spēlēs Ervīns Muštukovs.

Ervīns ikdienā maizi pelna Dānijas čempionātā, kur nesen trīs viņa kluba biedri vēlējušies nopelnīt nedaudz vairāk kā ikmēneša algu. Vārtsargam piedāvāts ielaist savos vārtos konkrētu ripu skaitu un nopelnīt papildus 1000 eiro. Viņš no tā atteicies, bet pēc atkārtota aicinājuma informējis kluba vadību un atmaskojis negodīgos komandas biedrus. Par to saņēmis arī Dānijas iekšlietu struktūru atzinību.

Latvijas Olimpiskā komiteja savā šīgada Ģenerālajā asamblejā pieņēma virkni lēmumu, starp tiem arī organizācijas un olimpiešu, olimpisko sporta veidu federāciju kopējo ētikas kodeksu.

Olimpiskās komitejas prezidents Aldons Vrubļevksis stāsta, ka godīga spēle ir katra sportista cieņas un goda jautājums, kas mūsdienās kaut kur sāk pagaist un aizmirsties. Tieši tāpēc Olimpiskā komiteja lēmusi par ētikas kodeksa izveidi. Tajā paredzētas gana bargas sankcijas, ja kāds no sportistiem vai citiem ar konkrēto federāciju saistītiem cilvēkiem nolems iet pa kreiso taku. Vrubļevskis uzskata, ka Muštukova gadījums ir piemērs un šāda rīcība būtu jāapbalvo.

Tomēr ļoti daudz atkarīgs no katra sportista godaprāta. Jāizvērtē, vai iespēja nopelnīt pāris papildus tūkstošus eiro ir tā vērts, lai iespējams, pārvilktu treknu svītru profesionālajai karjerai.

Ja atgriežamies pie totalizatoriem un likmju izdarīšanas, tad iespējamo situācijas tālāko attīstību gan basketbolā, gan futbolā ieskicē LOK viceprezidents Raimonds Bergmanis.

Viņš atzīst, ka LBS iniciatīva ir apsveicama, taču panākuma gadījumā likmes uz LBL2 nevarēs izdarīt vien Eiropas Savienībā reģistrētajos kantoros. Savukārt Āzijas tirgus ir ievērojami lielāks un tajā apgrozās arī krietni lielākas naudas summas. Ja Eiropā spēkā ir likmes ierobežojums, tad Āzijas tirgos tāda nav - uz mača iznākumu, konkrētu rezultātu kādā tā nogrieznī vai ko citu vari likt kaut miljonu.

Tomēr, labā ziņa ir tā, ka pēc dažādiem soda mēriem daudzi potenciālie godīgas spēles principu pārkāpēji varētu pārdomāt savu tālāko rīcību un izdarīt pareizo izvēli - parādīt pēc iespējas labāku sniegumu un cīnīties no sirds ikvienā epizodē.

Plašāk par šo tematu - raidījumā "Piespēle":

Raidījums "Piespēle"
00:00 / 33:21
Lejuplādēt

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti