Rīta Panorāma

Veiksmīgi noslēgusies "Artemis 1" Mēness misija

Rīta Panorāma

Baleta zvaigznes Zita Errsa un Lita Beiris jubilejas koncertā "Svētki dejai"

Intervija ar Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāju Gunu Bīlandi

Kuņģis neprot saskaitīt apēsto: Eksperte svētkos iesaka pēc omes kotletēm ieturēt pauzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Intensīvā svētku sezona ir veselīgās ēšanas lamatas – darba balles, pasēdēšanas draugu lokā un, protams, svinības kopā ar ģimeni. Neveselīgās un kārdinošās iespējas ir burtiski degungalā, un ne katram izdodas turēties pie sava ierastā ēšanas plāna. Kā parūpēties par kvalitatīvu un sabalansētu uzturu ikdienā un kam pievērst vislielāko vērību, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" pastāstīja Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Guna Bīlande.

"Attiecībā uz sabiedrības veselības un uztura pratību ir daudz darba, ko darīt," uzsvēra Bīlande. "Tas nav stāsts tikai par uzturu, bieži vien ikdienas rutīnā aizmirstam padzerties, bet svarīgi ir gan apēst augļus, gan dārzeņus, gan padzerties."

Galvenais darbs, pēc speciālistes domām, ir darbs ar bērniem, jo pieaugušajiem mainīt jau izveidojošos paradumus ir grūtāk.

"Lielākais kompliments man ir, ja atnāk atgriezeniskā saite, un skolotāja saka, ka bērnu vecāki vakarā prasījuši – kas tā bija par recepti? Svarīgi parādīt, ka garšīgais ir veselīgs."

Skolu ēdināšanā viss atkarīgs gan no pieejamā finansējuma, gan pavāru prasmēm. "Te ir daudz lietu, [kas ietekmē] un tas attiecas ne tikai uz skolām, bet arī slimnīcām, pansionātiem u.c. Ministru kabineta noteikumi reglamentē publisko ēdināšanu – gan skolās, gan bērnudārzos un slimnīcās. "Ir skolas, kam izdodas bērnus pabarot arī ierobežotos apstākļos ļoti labi, bet ir tādas, kur ne visai. Mūsu asociācijas iniciatīva būs izveidot foršo skolu ēdinātāju topu, kas ļaus citiem redzēt, ka ir šie labie piemēri." 

Ir arī situācijas, kad pacientiem nepieciešams veselības dēļ speciāls uzturs. "Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas paspārnē darbojas parenterālās un enterālās (iedzerot vai caur trubiņu) ēdināšanas kabinets, kas pacientiem pie zināmām medicīniskām diagnozēm nodrošina medicīnisko uzturu mājas apstākļos," norādīja Bīlande. "Nesen tika  sekmīgi apstiprināts, ka arī dzērieni (jogurta tipa) tiek iekļauti valsts apmaksāto produktu klāstā, ko izsniedz šis kabinets, un tie jau tika piešķirti dažiem pacientiem, bet pēc īsa brīža Nacionālais veselības dienests šo tomēr ir atcēlis." Iepriekš šāda veida medicīniskais uzturs tika realizēts ar ziedot.lv atbalstu.

Tuvojoties svētku laikam, aktuāls ikvienam ir jautājums par to, kā garšīgi paēst, bet nepārēsties. "Man universālais padoms svētkiem ir "netaisīt diskotēku" – omes kotletes nejaukt ar mandarīniem un šķovētiem kāpostiem," norādīja uztura eksperte.

"Kamēr mēs mainām garšas, vienmēr varēsim apēst vairāk: mūsu kuņģis ir absolūti nespējīgs matemātikā un neprot saskaitīt, vai apēdām divas vai trīs kotletes un cik mandarīnu uzripoja pa virsu.

Ja ēdam omes vakariņas, tad ēdam tikai tās, un mandarīnus uzēdīsim pēc pāris stundām. Šādā veidā apēdīsim mazāk un labāk sajutīsim sātu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti