Zināmais nezināmajā

Lielās pasaules būves un ēku drošība

Zināmais nezināmajā

Emociju socioloģija: ko var pateikt par sabiedrību, mērot emocionālo "temperatūru"

Savstarpējās attiecības kukaiņu pasaulē un kādas asinis garšo odiem

Kukaiņu pētnieks: Odi kož visiem, bet ir dažas nianses

Mēģinot saprast, kāpēc odi vairāk uzmācas vienam un mazāk kādam citam, ir veidojušies dažādi mīti par to, kādas asinis odiem garšo. Pareizā atbilde ir – visas, jo odi savās medībās nevadās pēc asins garšas, bet gan sviedru smakas un ķermeņa siltuma, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja bioloģijas doktors, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes asociētais profesors, kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis.

ĪSUMĀ:

  • Uzskats, ka odus vairāk piesaista cilvēki ar kādu noteiktu asins grupu, ir tikai mīts.
  • Odus piesaista fizioloģiskie aspekti - ķermeņa siltums, aromāts, izelpotā ogļskābā gāze.
  • Odiem ir slikta redze, bet ļoti laba oža.
  • Nav patiess uzskats, ka smēķētāji odus atbaida, savukārt patiess ir fakts, ka odus pievilina cilvēki, kas lietojuši alkoholu.

No daudziem cilvēkam netīkamiem radījumiem tie kaitinošākie ir odi. Latvijā ir 30 dzēlējodu sugu, un kā ik gadu, ar siltā laika iestāšanos šie kukaiņi vai, pareizāk sakot, šo kukaiņu mātītes, lai spētu pasaulē laist pēc iespējas vairāk pēcnācēju, meklē barības vielas, ko satur asinis. 

Izrādās, ka nav tā, ka šiem kukaiņiem labāk garšo viena vai otra asins grupa. Odi vadās pēc citiem parametriem – sviedru smakas, ķermeņa siltuma, izelpotā gaisa vai, pareizāk sakot, ogļskābās gāzes. Tie ir tie parametri, kas piesaista odus.

"Cilvēkiem diezgan liels mīts ir, ka vieniem odi kož, citiem nekož – patiesībā kož visiem, ir tikai mazliet nianses un atšķirības, kāds tas cilvēks ir. Cilvēks var būt ļoti dažādos fizioloģiskos stāvokļos, piemēram, pēc sporta viņš ir uzsilis, tātad [odiem] atraktīvāks. Varbūt cilvēks nav ilgāk mazgājies, tad arī ir atraktīvāks. Varbūt viņš ir alu dzēris vai citu alkoholu, kas paaugstina ķermeņa temperatūru, un tad atkal cilvēks kļūst odiem atraktīvāks," skaidroja Spuņģis. 

Jāņem vērā veids, kā ods meklē savu upuri.

Odiem ir visai slikta redze, tie redz tikai siluetus un kustību, taču tiem ir ļoti laba oža, kā arī tie labi sajūt siltumu un cilvēku izelpoto ogļskābo gāzi. 

"Pie tā visa komplekta nāk vēl dažādi citi faktori, piemēram, kāda ir cilvēka mikroflora uz ķermeņa. Baktērijas un sēnes, kas dzīvo uz mūsu ķermeņa, arī izdala daudz dažādu specifisku vielu, kas var pievilināt odus. Tā kā nav viena faktora, kas būtu svarīgākais, bet ir tāds faktoru kopums, kādēļ viens cilvēks ir drusku atraktīvāks odam, nekā cits," norādīja Spuņģis. 

Mīti par saldākām vai odiem garšīgākām cilvēku asinīm ir tikai mīti, uzsvēra kukaiņu pētnieks. Nav pierādīts, ka kādas asins grupas cilvēkus odi kostu biežāk vai retāk. 

Tāpat nebūs taisnība tiem, kas uzskata, ka smēķētājiem odi kož mazāk – odiem nav receptoru, kas uztvertu nikotīna dūmus, tie viņiem ir pilnīgi vienaldzīgi, norādīja kukaiņu pētnieks. 

Toties tiesa, ka odus pievilina cilvēki, kas lietojuši alkoholu, sevišķi raudzētos dzērienus – vīnu vai alu. 

"Odiem nav speciālu receptoru pret etilspirtu, bet viņi reaģē uz to, ka cilvēks pēc alkohola ir bišķiņ siltāks. Otrais iemesls ir, ka, alkoholam noārdoties, atkal izveidojas kaut kādi savienojumi, un šie savienojumi ir tie, kas pievilina odus – alkohola noārdīšanās metabolīti," skaidroja Spuņģis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti