Kļūdas:
- laika vilcināšana;
- aktivētās ogles lietošana;
- vemšanas izraisīšana.
Pareiza rīcība:
- zvans 113;
- mutes skalošana;
- 100 – 200 ml ūdens;
- Saindēšanās un zāļu informācijas centra tel. 67042473;
- produkta iepakojums.
Dažādu insekticīdu, sadzīves ķīmijas, piemēram, tualetes tīrīšanas līdzekļu, balinātāju, veļas pulveru, etiķa esences iedzeršana vai apēšana var radīt dzīvībai bīstamas sekas. “Izdzerot kodīgas vielas, īpaši skābes, pirmās pazīmes ir ļoti asas sāpes mutes dobumā. Ja šī viela ir norīta, tad tālāk sāpes ir aiz krūšu kaula, barības vadā, sāk sāpēt kuņģis,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) toksikologs Viesturs Liguts.
Ja gadījies iedzert kādu no šīm vielām, tad steidzami jāizsauc “ātrā palīdzība”. Līdz brīdim, kad ierodas mediķi, nevajadzētu sēdēt rokas klēpī salikušam. “Koncentrācijas samazināšanai rekomendācija ir vispirms izskalot muti un izdzert 100 – 200 mililitrus ūdens. Vēlams istabas temperatūras ūdeni. Bet šeit visu izšķir laiks. Ja tas ir auksts ūdens, tad tas arī būs ļoti noderīgs,” saka Liguts.
“Kāpēc tikai glāzi ūdens? Tas atšķaidīs jau esošo ķīmisko vielu, mazinās koncentrāciju un iespējamo iedarbību uz cietušo cilvēku. Otrām kārtām, neizraisīs vemšanu. No tā izriet nākamā lieta – nekādā gadījumā neizraisīt vemšanu. Jo izraisot vemšanu, mēs varam panākt papildu problēmas un bojājumus,” norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.
Piesardzīgi vajadzētu izturēties pret ūdens aizstāšanu ar pienu, jo ir gadījumi, kad to atļauts dzert, bet ir reizes, kad tas nav vēlams. “Mēs varam sazīmēt vairākas pozitīvās nianses piena lietošanai, bet tas ir šķidrums, kas var vēlāk izraisīt vemšanu. Tāpēc šī iemesla dēļ mēs pienu nerekomendējam lietot saindēšanās gadījumā,” saka Lučkovskis.
Pirmās palīdzības līmenī nav svarīgi nošķirt, vai iedzerta sārmaina vai skāba viela. Jā, pretindes un ārstēšana atšķirsies, bet reti kurš mājas apstākļos varēs steigā analizēt, kāds sastāvs bijis iedzertajam šķidrumam.
“Ja cietušais saindēšanās gadījumā ir sācis vemt, tad atvemtās masas būtu ieteicams savākt un iedot brigādes mediķiem, jo tādā veidā ātrāk varēsim novērtēt un noskaidrot, ar kādu ķīmisku viela ir saindējies cietušais,” saka Lučkovskis.
Saindēties var, iedzerot pat vienu tējkaroti ķīmiskas vielas. Gaidot mediķus, ieteicams sazvanīt Saindēšanās un zāļu informācijas centra diennakts tālruni 67042473, pa kuru tiks paskaidrots, kāda būtu vispareizākā tūlītējā rīcība.