Aptiekās utilizācijai nodotas divas tonnas nederīgo medikamentu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Latvijas Farmaceitu biedrības rīkotās kampaņas „Nodod nederīgās zāles aptiekā!” laikā cilvēki nodevuši divas tonnas nederīgo zāļu. Starp nodotajām zālēm bija arī 50 gadus veci medikamenti. Biedrība vēlas, lai turpmāk par nederīgo zāļu utilizāciju aptiekām maksātu valsts, bet pagaidām šim mērķim nav naudas neesot.

Kampaņas „Nodod nederīgās zāles aptiekā!” mērķis bija mudināt cilvēkus pārskatīt savus zāļu krājumus un nederīgās zāles nest uz kādu no 496 aptiekām, kur tās pieņem. Zāles ir nederīgas, ja tām beidzies derīguma termiņš, nav izlasāms nosaukums vai arī nav zināms to pielietojums. Zāles nedrīkst mest kopā ar ikdienas atkritumiem, jo tās var bojāt vidi. Rīgas centrā esošo aptieku farmaceiti stāsta, ka pie viņiem zāles nenes daudz, bet kampaņu aptiekāri vērtē pozitīvi.

„Bija akcija, mums atnesa, nu 3,5 kg, varētu būt - trīs maisiņi. Vairāk ne,” pavēstīja BENU aptiekā „Galerijā Centrs”.

„Mēness aptieka” Vecrīgā: „Citi nesa mazus maisiņus, citi lielus maisus, un tas ir ļoti pozitīvi, jo nemētājas pa atkritumiem un konteineriem un netiek klāt ne dzīvnieki, ne dažādi ļaudis, kas tos konteinerus revidē te.”

„Tieši uz mūsu aptieku nesa maz, kaut arī bija izlikta reklāma un bija arī diezgan plaši popularizēts šis pasākums. Bet ir citas aptiekas, kurās nodeva vairāk, un no BENU aptiekām noteikti reģionos reģionu aptiekās vairāk nesa vecās zāles. Kampaņa bija ļoti vērtīga, jo cilvēki tomēr iztīrīja savus zāļu skapīšus, bija arī informācija par kaitīgumu videi, tā kā tas bija nozīmīgi,” atzina BENU aptiekā Brīvības ielā.

Kopā no kampaņas sākuma 20. oktobrī aptiekās utilizācijai cilvēki nodeva divas tonnas medikamentu. Arī zāles no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem un septiņdesmitajiem gadiem. Kampaņas rīkotāji stāsta, ka tas ir par aptuveni trešdaļu vairāk nekā ierasts. Aptiekas, kas piedalījās kampaņā, arī turpmāk pieņems nederīgos medikamentus, bet Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente Kitija Blumfelde uzsver, ka mērķis ir nodrošināt medikamentu ievākšanu visās Latvijas aptiekās.

„Mēs nonācām pie vienota viedokļa - skaidrs, ka šāds pakalpojums būtu jāpadara par ikdienu, un aptiekas ir principā gatavas nodrošināt šo nederīgo zāļu savākšanu. Un, kā mēs paši patiešām arī uzskatām, tas būtu ikvienai aptiekai jādara, lai ikviens Latvijas iedzīvotājs, neatkarīgi no tā, kurā Latvijas vietā viņš dzīvo, lai viņam šis pakalpojums būtu pieejams, nevis, ka viņam būtu jāiet aptaujāt, kurā aptiekā viņš var to izdarīt,” sacīja Blūmfelde.

Lai to panāktu, biedrība vēlas valsts finansējumu. Būtu vajadzīgi aptuveni 50 tūkstoši eiro. Trekno gadu laikā nederīgo medikamentu jomu centās sakārtot Veselības ministrija. Tomēr viss apstājās, jo pietrūka naudas. Tagad Latvijas Farmaceitu biedrība skatās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas virzienā. Tiesa, nākamajam gadam budžets jau ir sastādīts, un biedrība plāno, ka valsts palīdzību medikamentu ievākšanai varētu piesaistīt tikai pēc diviem vai trim gadiem.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti