Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Čārlza III dzimšanas diena nosvinēta arī Rīgā

Mediķi aicina būt uzmanīgiem uguns tuvumā

Svētkos gūtās traumas – parasti dziļas un ilgi ārstējamas. Valsts apdegumu centrs aicina Jāņus svinēt apdomīgi

Kāds apgāž grilu, kāds uzkrīt pirtī uz akmeņiem, vēl kāds gūst smagus apdegumus, lecot pāri Jāņu ugunskuram. Valsts apdegumu centrā vasaras saulgrieži ir brīdis, kad ārstiem ir darba pilnas rokas. Kā pasargāt sevi no apdegumiem svētku laikā, un kāpēc nevajadzētu šajās dienās ar dažādiem sīkumiem pārslogot medicīnas iestādes?

Valsts apdegumu centrā Līgo svētki ik gadu ir nevis brīvdiena, bet diena, kad ir jāstrādā pastiprinātā režīmā, uzņemot pacientus vienu pēc otra. 

Apdegumu centra vadītājs Sergejs Smirnovs pastāstīja, ka svētkos parasti visbiežāk jāārstē liesmu radīti apdegumi, kas svinētājiem radušies, lecot pāri ugunskuram vai izmantojot degmaisījumu. "Daži pamanās nodedzināt pirtis, jo ir tradīcija Līgo vakarā aiziet nopērties. Nodedzina arī to, pie tam vēl var dabūt apdegumus ar verdošu ūdeni," norādīja Smirnovs.

Cilvēki gūst smagus apdegumus arī no oglēm, apgāžoties grilam, vai uzkrītot virsū karstiem akmeņiem pirtī. Vēl viens otrs svētku skurbulī vēlas izrādīties citiem. 

"Ir "TikTok" meistari, kuri iedzēruši degmaisījumu mutē un pēc tam izpļāvuši, it kā būtu faķīri. Arī tādi pacienti mums ir bijuši," atklāja apdegumu centrā.

Apdegumi parasti mēdz būt dziļi un prasa ilgstošu ārstēšanu, dažreiz tā var būt pat mēnešiem ilga. Dziļāku apdegumu gadījumos var nākties veikt pat operācijas ar ādas pārstādīšanu.

Ja tiek gūts apdegums, ārsti aicina vispirms to skalot ar aukstu tekošu ūdeni, pēc tam doties uz tuvāko slimnīcu. Visbiežāk apdegumi ir traumas, kuras varēja nebūt.

Smirnovs aicināja arī neaizrauties ar alkohola lietošanu svētkos, jo lielākā daļa nelaimju notiek tieši alkohola reibumā. "Sekot gan savām darbībām līdzi, gan arī savu biedru darbībām," viņš aicināja. 

"Ja tradīcijas grib ievērot, tad nelielām oglītēm var pārlēkt pāri. Bet daudzi mēģina viens otru pārspēt, kurš augstāk uzlēks, un diemžēl tas viss beidzas ugunskurā. Pēc tam tie ir parasti dziļi, smagi apdegumi ar rētām. Jāpadomā pirms tam."

Ārsti aicina iedzīvotājus pirms svētkiem savlaicīgi padomāt arī par to, lai svētku dienās nebūtu jāapgrūtina jau tā noslogotās medicīnas iestādes.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Biķernieki" galvenais ārsts Juris Nikolajenko aicināja pārliecināties, vai svētkos nebeidzas kādas nepieciešamās zāles. "Varbūt ir laikus jāaiziet pie sava ģimenes ārsta pēc receptes zālēm, kuras jūs lietojat, lai nebūtu tā, ka svētku dienu laikā jūs pēkšņi konstatējat, ka jums ir izbeigušās zāles un jāierodas uzņemšanas nodaļā vienkārši banāli izrakstīt recepti," viņš sacīja.

Slimnīcā novērota arī kāda drūma tendence – radinieki mēdz uz svētkiem slimnīcās ievietot savus piederīgos, pastāstīja Nikolajenko: "Piedodiet, bet tā ir mūsu ikdiena, un mēs zinām, ka pirms svētkiem ir vesela rinda pacientu, kuri tiek vesti uz slimnīcu ar domu, ka šeit viņus aprūpēs, šeit viņus apkops, lai piederīgie varētu mierīgi un ar lielu prieku līgot."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti