"Dod pieci! 2020", seko līdzi tiešraidei!
Labdarības maratons "Dod pieci!" 152 stundu garā tiešraidē šogad vāca līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Minimālais ziedojums 5 eiro palīdz stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no fiziskas, emocionālas vai ekonomiskas vardarbības.
Ziedot ar dziesmu iespējams līdz 10. janvārim labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv.
Ja saskaries ar vardarbību ģimenē, palīdzības pieteikuma anketu iespējams aizpildīt "Dod pieci! 2020" mājaslapā.
“Ģimenes studijā” uzklausa Lāsmu Pēku – sievieti, kura cietusi no vardarbības un kurai izdevies sākt jaunu dzīvi.
Lāsma Pēka dalās ar savu stāstu,
cerot, ka starp rindām kaut ko var nolasīt sieviete, kas pati ir to pieredzējusi vai pieredz un nespēj izrauties no varmācīgām attiecībām.
Lāsma ir piedzīvojusi divas neveiksmīgas laulības, kurās bija gan fiziska, gan emocionāla vardarbība. Šobrīd sāpīgais laiks ir aiz muguras, Lāsma ir spējusi no šī zaņķa izkāpt, tagad, 46 gadu vecumā, ir studente, iegūst savu pirmo augstāko izglītību. Ar šo atklāto stāstu viņa vēlas dalīties pieredzē, "lai kāda lasītāja, iespējams, saskatītu sevi starp mana stāsta rindām un spētu rast spēku sevi nepakļaut ilgstošai vardarbībai attiecībās".
Lāsmas stāstu var izlasīt arī portālā LSM.LV.
"Es apbrīnoju katru sievieti, kas izlemj iestāties par sevi, iestāties par saviem bērniem un pārtraukt vardarbīgās attiecības. Jo arī tas ceļš, kas jāveic pēc tam, ir ļoti sarežģīts. Lai arī daudz kas ir panākts mūsu valstī, ir ļoti daudzas lietas, kas vēl ir jāmaina. Primāri ir jāmaina attieksme, attieksme arī no tiesībsargājošām institūcijām, kas joprojām nostājas vardarbības veicēja pusē," atzīst centra "Marta" vadītāja Iluta Lāce.
Lāsma vērtē, ka šobrīd informācijas, kā rīkoties situācijās, ja piedzīvo vardarbību ģimenē, ir pietiekami, tikai upurim ir jāsaprot, ka var aiziet un vajag aiziet.
Iluta Lāce arī stāsta, kāds atbalsts pieejams: viens ir pagaidu aizsardzība (kārtojot pagaidu aizsardzību, ir svarīgi prasīt to arī bērniem), kā arī jāziņo policijai, ja tomēr vardarbīgā persona atkal tuvojas. Iluta Lāce arī min, ka diemžēl krīzes centros nav pietiekami daudz vietu, lai uzreiz uzņemtu sievieti, kas cietusi no vardarbības.
"Ceļš uz cieņpilnām attiecībām nav viegls, bet ir iespējams," uzskata Iluta Lāce.
Allažu krīzes centra vadītāja Aelita Ziemele skaidro, ka palīdzību ir iespējams saņemt krīžu centros Krīzes centrs ir laba vieta, kur patverties uz īsu laiku, bet ir attiecības, kurās sievietes dzīvība ir apdraudēta, ir svarīga anonimitāte, lai varmāka nenodarītu ļaunumu. Tagad ir arī dzīvokļi, kur var patverties varmācībā cietušie, šis ir anonīms pakalpojums.
Pārtraucot vardarbīgas attiecības, Lāsma aicina izvērtēt savu emocionālo stāvokli: “Šajās attiecībās cilvēks jūtas nevērtīgs, ir jārod spēks, ka var būt savādāk.
Nekad nav tā, ka šo soli nevar spert. Jāsāk sevi cienīt. Var būt labāk!”
KONTEKSTS:
Sabiedrisko mediju labdarības maratons “Dod pieci!” šogad pievērsīsies vardarbībai ģimenē – sarežģītam un daudzslāņainam tematam, runājot gan par emocionālo, fizisko, finansiālo un cita veida vardarbību ģimenes locekļu starpā, gan par sekām un rīcības scenārijiem, lai dotu iespēju sākt dzīvi no jauna. Labdarības maratons “Dod pieci!” notiks no 17. līdz 23. decembrim.
Maratona laikā saziedotie līdzekļi tiks novirzīti Ziedot.lv ātrās reaģēšanas jeb krīzes fondam, sniedzot finansiālu atbalstu galvenokārt sievietēm un bērniem, kas grib izrauties no apburtā loka – aiziet no vardarbīgām attiecībām –, bet nespēj to izdarīt atbalsta trūkuma dēļ.
Dažādas organizācijas, krīžu centri, speciālisti Latvijā piedāvā palīdzības iespējas vardarbības upuriem.