Mūziķene

"Mūziķene". Eifonijs

Mūziķene

Mūziķene. Solo dziedāšana. Rūta Dūduma - Ķirse. Ieteikumi

Mūziķene. Basģitāra

Bērns vēlas apgūt basģitāras spēli! Kas jāzina vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Basģitāra ir viens no retajiem instrumentiem, kas vienlīdz labi spēj izpausties gan klusā, mierīgā muzicēšanā, gan rokkoncertā milzīgā stadionā. Neticami, ka to paveic tikai četras stīgas! Kā uzsākt savu ceļu pa “basa līniju”?

LSM.LV pēc LTV1 raidījuma “Mūziķene” publicē detalizētu rakstu – atbildes uz iespējamiem vecāku jautājumiem par lietām, ar kurām var saskarties bērni, uzsākot mācīties instrumentu. Šajā rakstā piedāvājam informāciju, kas saistīta ar basģitāras spēles apguvi.

Kas ir basģitāra?

Basģitāra ir mūsdienās visbiežāk sastopamais basa funkcijas pildītājs populārajā mūzikā. Kaut arī pēc uzbūves tā ļoti līdzinās elektriskajai ģitārai, basģitārai ir garāks grifs un resnākas stīgas. Diapazona ziņā basģitāra ir līdzīga kontrabasam, taču, pateicoties skaņas noņēmējiem un ērtajai uzbūvei, tā ir ļoti daudzpusīga un pieļauj dažādas spēlēšanas tehnikas.

Kāpēc spēlēt basģitāru?

Ja cilvēkam ir tīkamas zemas frekvences un dziesmās viņš tām pievērš īpašu uzmanību, tad basģitāra ir īstais instruments, ko spēlēt. Tajā pašā laikā basģitāra ir instruments ar pietiekami plašu diapazonu, lai spētu spēlēt arī solo.

Kā izvēlēties savu pirmo instrumentu un aprīkojumu?

Mūzikas instrumentu ražošana mūsdienās ir ļoti attīstījusies, un par salīdzinoši zemu cenu (sākot no 150 eiro) var tikt pie pietiekami laba instrumenta, ar kuru uzsākt mācīties. Iespējams iegādāties arī basģitāras spēles komplektu, kurā ietilpst gan instruments, gan tā apvalks, pastiprinātājs, vads un citi sīkumi. Taču drošības pēc, pirms iegādāties jaunu instrumentu, vēlams konsultēties ar basģitāras skolotāju.

Kas būtu jāzina par instrumenta uzturēšanu?

Standarta basģitāra ir veidota no koka, taču tā nav tik jutīga pret apkārtējo klimatu kā akustiskā ģitāra, lociņinstrumenti un citi koka instrumenti, kuru korpuss ir plānāks. Tomēr jāizvairās gan no karstiem saules stariem, gan liela aukstuma un mitruma (piemēram, nevajadzētu ģitāru atstāt mašīnas bagāžniekā).

Ik pa laikam nepieciešams pieregulēt basģitāras grifu un stīgu skaņojumu, jo tas var mainīties atkarībā no laikapstākļiem un stīgu izmēra. Parasti to dara reizē ar stīgu maiņu, kas notiek reizi pāris mēnešos – atkarībā no spēlēšanas intensitātes un stīgu modeļa.

Pagājušajā gadsimtā, kad apskaņošanas tehnika vēl bija vāja, nācās spēlēt ļoti stipri, līdz ar to instrumenta stīgas plīsa regulāri. Mūsdienās basģitāras stīgas plīst daudz retāk, taču tāpat vērts spēlēt uz labām, salīdzinoši dārgākām stīgām ar dažāda veida pārklājumiem – tās ilgāk saglabās dzidrumu.

Kam jāsagatavojas, uzsākot basģitāras spēli?

Vieglāk uzsākt mācīties būs tad, ja pirms tam būs izprasta pati basa funkcija mūzikā. Jāsāk ar basģitāras partijas saklausīšanu dziesmās – tad radīsies vēlme tās arī nospēlēt. Kaut arī katra instrumenta spēle met dažādus izaicinājumus, ja muzicēšana sagādā prieku, tad visas grūtības kļūs mazsvarīgas!

Kuri ir atpazīstamākie un iedvesmojošākie basģitāristi Latvijā un pasaulē?

Vieni no Latvijas top basģitāristiem ir Ingars Viļums, Roberts Rasa un Edvīns Ozols. Pasaulē ir tūkstošiem lielisku basistu, un daži no spilgtākajiem ir Pino Paladino (Pino Palladino) – zināms kā grūva lielmeistars; Viktors Vūtens (Victor Wooten) – basģitārists un komponists, smalkas tehnikas pionieris; Džako Pastorius (Jaco Pastorius) – basa kā solo instrumenta pamatlicējs; Flea – roka ikona.

Ja rodas vēl kādi specifiski jautājumi, aicinām rakstīt mums uz [email protected] – mēs meklēsim atbildes!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti