Kedas, saplēsti džinsi vai šorti – 1. septembra svētku tērps? Kā skolēnu modi iegrožo skolas

Daudzu mācību iestāžu iekšējās kārtības noteikumos ir strikti aprakstīts, kas ir svētku tērps, kādas krāsas tērpus, apavu veidus un pat matu lentas izvēlēties svētkos, skolēnu pašizpausmes iespējām svētku dienās nav vietas. Tāpat uzskaitīts, kādus apģērbus svētku dienās noteikti nedrīkst vilkt, ja skolēni noteikumus neievēro, ar viņiem par to ir saruna ar skolas personālu. Skolās, kurās ir skolēnu formas, svētku tērpa komplektēšana ir vienkāršāka – tiek noteikti ieteicamie apģērbu vai krāsu salikumi.

Tepat aiz stūra 1. septembris.  Atlikuši vēl pēdējie gatavošanās darbi jaunajam mācību gadam, tostarp – svētku apģērba izvēle. LSM.lv sazinājās ar vairākām Latvijas skolām, lai noskaidrotu, kā ģērbušos izglītības iestādes sagaida skolēnus 1. septembrī, kas skolu izpratnē ir svētku apģērbs un kas – nav.

Dāvja Ozoliņa Apes pamatskola

Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas "Facebook"  lapā atrodams skolas svētku apģērba apraksts.

Meitenēm – sarafāns ar baltu blūzi, klasiska kleita (tumši vai gaiši zila, melna) vai svārki (tumši zili, rūtaini, melni), klasiska stila bikses, miesas krāsas zeķubikses, tumšas kurpes. Zēniem – uzvalks, krekls (balts, gaiši zils, tumši zils), auduma bikses, veste, tauriņš vai kaklasaite, uzvalka bikses, tumšas zeķes, kurpes. Meitenēm norādīts arī matu sakārtojums ar matu lenti.

Šādam svētku apģērbam ir ieteikuma raksturs, un to izveidojusi skolas vecāku padome, stāsta Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas direktore Dina Meistere.

Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas svētku tērps
Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas svētku tērps

Direktore norāda, ka

svētku apģērbam nav atsegts vēders, pleci, dekoltē, tās nav treniņbikses. Tāpat direktore pauž, ka šos nosacījumus skolā lūdz nepārkāpt arī ikdienas apģērbā.

Ja kāds bērns svētkos neierodas svētku apģērbā, viņš nekādā veidā netiek sodīts, akcentē Dina Meistere. "Mēs vēlamies, lai mūsu bērniem veidotos izpratne par atšķirību uzvedībā un apģērbā dažādās dzīves situācijās. Ir ikdienas, darba, svētku ģērbšanās stili, kuri bieži vien arī nosaka personas uzvedības modeli. Mainās laiki, tomēr pastāv vērtības un normas, kuras saglabājušās. Piemēram, kādreiz, apmeklējot operas vai teātra pasākumus, izvēlējās svētku apģērbu, lai paspilgtinātu savas sajūtas emociju līmenī. Mēs vēlamies, lai, aizejot plašajā pasaulē, mūsu bērni justos labi dažādās situācijās un sabiedrībās," pauž direktore.

Jau vairākus gadus sākumskolēniem bijušas formas, kuras arī bija vecāku iniciatīva – paši vecāki meklēja, sarunāja, pirka. Šobrīd tas vairāk ir krāsu nosacījums, norāda direktore: "Nolikumā rakstīts, ka sākumskolā ieteicams nēsāt apģērbu noteiktās krāsās – rūtains, zils, dzeltens." Vecāku padome ir izsūtījusi visiem vecākiem saites, kur iespējams iegādāties šādu apģērbu, ir vecāki, kuri izmanto šuvēju pakalpojumus, lai šūtu ko līdzīgu, bet tomēr atšķirīgu, stāsta Dina Meistere.

Tāpat viņa pauž, ka pirms apmēram desmit gadiem,

kad izvēlējās šī brīža formas, vecāki bija aprēķinājuši, ka tas ir finansiāli izdevīgāk, jo tās nēsā divus līdz trīs gadus, kā arī ir mierīgāks rīta cēliens, jo nav jāizvēlas, ko šodien vilkt, ir mazāka sociālā atšķirība un bērnus pieradina pie noteiktas kārtības.

Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas svētku tērpi
Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas svētku tērpi

 

Balvu sākumskola

Balvu sākumskolā nav noteikta svētku apģērba, stāsta skolas direktore Larisa Krištopanova. "Protams, priecātos, ja būtu balts un melns, klasiskais, bet noteikta svētku apģērba mums nav, un tā kā mums ir sākumskola, pirmklasnieki un mazāko klašu bērni ģērbjas ļoti dažādi," pauž direktore.

Ikdienā skolēniem jābūt tīram, ērtam apģērbam. "Tas, ko mēs vecākiem lūdzam, ir maiņas apavi, lai bērniem pašiem būtu ērti staigāt skolā," norāda skolas direktore.

Balvu sākumskolā skolēniem nav skolas formu, piebilst direktore:

"Skaistas ir tās formas, bet domāju, ka šobrīd nevaram atļauties vecākiem tās prasīt, jo formas maksā daudz. Ir bijusi tāda doma, bet šobrīd esam no tās atteikušies, kaut arī bērni reizēm saka, ka grib formas."

Jaunsilavas pamatskola

Jaunsilavas pamatskolas ārpusstundu darba organizatore Evita Dolģe-Vārpsaliete norāda, ka skola vēlētos, lai bērni nenāk uz svētkiem ģērbušies tāpat kā ikdienā. "Dažreiz mēs esam novērojuši, ka bērni nejūt starpību starp svētkiem un ikdienu un atnāk sporta biksēs vai saplēstos džinsos. Mēs gribētu, lai svētkos ir kaut kas svinīgāks, tur pat nav tik lielas, būtiskas nozīmes, vai apģērbs būtu zils vai melns, vai pelēks, bet lai tas ir zolīdāks un lai nav ikdienas saplēstās bikses," viņa pauž.

Svētku apģērbs nav plēsti džinsi, šorti, T-krekli ar dažādiem nepiedienīgiem uzrakstiem, krekliņi, kas meitenēm atsedz vēderu. Tāpat sporta apavi un cepure nebūtu vēlami uz svētkiem,

norāda Evita Dolģe-Vārpsaliete.

Svētku apģērba nosacījumi tiek pārrunāti arī klases stundās. "Meitenēm svētku apģērbs varētu būt tumši svārki vai bikses, kaut kas klasiskāks, gaiša vai tumša blūzīte, klasiskas kurpes ar slēgtiem purngaliem. Puišiem varētu būt uzvalka bikses vai varbūt kādam, ja ir, tad pats uzvalks vai žakete, veste, krekls, vienalga, gaišs vai tumšs, un ērtas, klasiskas kurpes," stāsta skolas ārpusstundu organizatore.

Gadījumos, kad skolēns uz svētkiem neierodas svētku apģērbā, Evita Dolģe-Vārpsaliete norāda, ka skolas rīcība ir sarunas: "Lūgums varbūt pievērst uzmanību tam, kā mēs izskatāmies, jo svētki ir svētki, ikdiena ir ikdiena. Tas nav nekāds sods, protams, ka mēs nevienu nesodām, bet vienkārši uzrunājam, visbiežāk caur klases stundām."

Svētku apģērba nosacījumi Jaunsilavas pamatskolā
Svētku apģērba nosacījumi Jaunsilavas pamatskolā

 

Talsu Valsts ģimnāzija

Talsu Valsts ģimnāzijā svētku apģērbam stingru vadlīniju nav, norāda skolas direktors Gundars Sebris. Apģērbā jāievēro lietišķs stils, uz pasākumiem tas ir nedaudz svinīgs.

 

Talsu Valsts ģimnāzijas skolēni skolas formās
Talsu Valsts ģimnāzijas skolēni skolas formās

1.–3. klasei ir skolas formas, kuras tiek vilktas arī svētku dienās. Forma ir kombinējama, pauž direktors: "Ir elementi, piemēram, balta blūze, ko parasti velk svētkos, bet, piemēram, svārki meitenēm vai veste ir arī ikdienā velkami."

Ja vecāki nevēlas formu pirkt pie skolas pasūtītāja, viņi var iegādāties līdzīgas krāsas vesti vai kreklu, lai kopumā būtu ievērots vienots stils.

Gada noslēgumā skolā ir arī mazs tirdziņš, kurā tie, kas ir nēsājuši formas, var tās nodot tālāk, stāsta direktors.

Rīgas Kultūru vidusskola

Rīgas Kultūru vidusskolā par svētku apģērbu sauc lietišķu apģērbu, kur nav atkailinātu ķermeņa daļu, tiek izmantotas skolas krāsas – oranža, pelēka un tumši zila, kā arī klasiski baltā un melnā krāsa, pauž skolas direktore Dace Lazda.

Pirmās trīs klases Rīgas Kultūru vidusskolā nēsā skolas formu. Meitenēm tie ir svārki ar vesti, zēniem – veste ar biksēm. Svētku reizēs bērni zem vestes velk baltu blūzi vai kreklu, stāsta skolas direktore.

Gadījumos, kad skolēns uz svētkiem nav saģērbies svinīgi, klases audzinātājs ar izglītojamo to pārrunā. "Tas nenotiek publiski, tas notiek viens pret vienu, klases audzinātājs pret jaunieti,"

norāda Dace Lazda.

Tāpat skolā klases audzināšanas stundās tiek izrunāts, kas ir svētku apģērbs. "Tās ir slēgtas kurpes, tie ir svārki vai bikses meitenēm, tā ir balta, zila, melna vai oranža krāsa, kas ir mūsu skolas krāsas, tas nav raibs, puķains, bet tas ir vienkrāsains, pieklājīgā garumā," pauž direktore.                                                                                                        

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti