Rīta Panorāma

Krievijas agresori Ukrainā izpostījuši 1624 kultūras iestādes

Rīta Panorāma

Viduslaiku leģenda "Robins Huds" pārgalvīgs piedzīvojums

Kā sagatavot bērnu skolai? Speciālistu ieteikumi

Psiholoģe: Adaptācija skolai ir liels notikums bērnam, vecāku atbalsts būs nepieciešams visu mācību gadu

Adaptācija skolai un tās režīmam ir liels notikums bērna dzīvē. Ļoti būtisks ir bērna dienas režīms, to lielā mērā nosaka visas ģimenes ieradumi. Tāpat svarīgas ir vecāku sarunas ar bērniem, īpaši pusaudžiem, lai varētu pamanīt situācijas, kad nepieciešama palīdzība, jo bērns pats netiek galā ar radušos situāciju.

Lai bērns ātrāk un veiksmīgāk piemērotos skolas režīmam, būtiski ir ievērot vairākas vienkāršas lietas, ar kurām gan mēs, pieaugušie, paši nereti mēdzam grēkot. Pirmais – pareizs miega režīms.

"Veselības centra 4" ģimenes ārste Dārta Geižāne skaidro, ka "svarīgi režīmu uzturēt arī nedēļas nogalēs, jo dažkārt gadās tā, ka miega stundas tiek nedaudz nozagtas darba nedēļas laikā, un tad šķiet, ka nogalē izgulēsies. Tā īsti nav. Atceramies, ka jaunākiem skolas vecuma bērniem būtu jāguļ 9–12 stundas, pusaudžiem tās varētu būt 8 līdz 10 stundas. Ir jārēķina, cikos jāiet gulēt, lai varētu laicīgi piecelties."

Miega kvalitātei ir milzīga nozīme. Bērniem skolā ir liela slodze, jāvar daudz ko atcerēties, iemācīties, jāspēj būt radošiem un jāmāk arī socializēties. Tam visam ir nepieciešams gana daudz enerģijas. Lai miegs būtu labāks, dienas gaitā ir jānodrošina pietiekama fiziskās slodze.

"Varbūt vakarā ir vērts visai ģimenei iziet pastaigāties, lai būtu šī kustība pirms miega. Jāatceras arī neēst pārāk vēlu, pirms gulētiešanas ne vairāk kā divas stundas. Taču ar tukšu vēderu iet gulēt arī nevajadzētu," skaidroja Geižāne.

Miega režīmu svarīgi ievērot ne vien maziem bērniem, bet arī pusaudžiem. Neizgulējies jaunietis, kurš vakarā pārāk vēlu būs skatījies seriālus vai spēlējis datorspēles, nākamajā dienā būs nervozāks. Īpašs satraukums ir bērniem, kuri uz skolu dodas pirmo reizi.

Adaptācija skolai ir liels notikums bērna dzīvē. Tas var prasīt no vecākiem uzmanību visa mācību gada garumā.

"Bērnam jau ļoti daudz lietas jāapgūst – jāiemācās mācīties, klausīties, nosēdēt, atcerēties, pierakstīt, iekļauties, izpildīt. Tas ir viens, bet tās ir tikai mācības. Ja mēs atceramies paši, kā mums gāja, kad mēs gājām uz skolu, cik ļoti nozīmīgi ir iemācīties draudzēties, risināt konfliktus, iekļauties kolektīvā. Tā ir vēl viena dzīves skola, un tur atbalsts ir vajadzīgs," pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psiholoģe Līga Būtnāre.

Eksperti norāda, ar bērniem un pusaudžiem ir svarīgi aprunāties, kas tieši rada satraukumu – vai tie ir mācību priekšmeti, kas nepadodas, vai tās ir attiecības ar klasesbiedriem, vai kas cits. Ja zināsiet, kas satrauc, tad varēs meklēt risinājumu.

Butnāre uzsvēra, ka "ne tikai runāšana ir svarīga. Ir svarīga kopā būšana. Vienkārši pabūt kopā. Tad bērns var gan nomierināties, esot drošā vidē, gan arī jūs varat netiešā veidā pamanīt, vai viņš jūtas labi."

Satraukums gan pašiem mazākajiem, gan pusaudžiem mazināsies pirmajās nedēļās, kad bērni būs pieraduši pie jaunā režīma, skolas kārtības, skolotājiem un klases biedriem. Kādam adaptācija noritēs gludi un pavisam vienkārši, bet citam ne tik līdzeni, kā rezultātā būs nepieciešams lielāks vecāku un pedagogu atbalsts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti